FootSam
FOOTBALL DATA

J. Brady

Uppdrag avslutade

Australia · 51 år

202 matcher, 2 klubbar mellan 2011 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

202matcher
79–51–72V–O–F
1.43poäng/match
39 %vinstprocent
288poäng
247–235mål
+12målskillnad
66hållna nollor
795172
Bäst iNorthampton1.41 p/m188 matcher
Bästa säsong20221.73 p/m48 matcher
Flest matcherNorthampton188 matcher

188 av 202 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20092026
Brackley Town2009–2015
Northampton2021–2024

Poäng per match, period för period

Brackley Town 2009–20151.5714
Northampton 2021–20241.42187
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Brackley Town2009–2015146441915221.57
NorthamptonEngland2021–20241877347672282182661.42

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.41 p/mNorthamptonpå 188 matcher
Bästa målskillnad+0.04 per matchNorthampton228–220 på 188 matcher
Flest matcher188Northampton73–47–68
Flest vinster73Northamptonpå 188 matcher
Flest poäng266Northamptonpå 188 matcher
Längsta sejour187 matcherNorthampton2021–2024

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Brackley Town · 0.00 p/m på 1 matcher112012 · Brackley Town · 1.50 p/m på 2 matcher122013 · Brackley Town · 1.88 p/m på 8 matcher132014 · Brackley Town · 1.33 p/m på 3 matcher142020 · Northampton · 1.05 p/m på 20 matcher202021 · Northampton · 1.62 p/m på 52 matcher212022 · Northampton · 1.73 p/m på 48 matcher222023 · Northampton · 1.25 p/m på 48 matcher232024 · Northampton · 0.90 p/m på 20 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Northamptonsnitt 1.43match 1202
Starkaste sträckan1.74 p/m+0.31 mot karriärsnittetMatch 4784 · 2021-10-092022-05-07Northampton19 vinster av 38 · 5434
Svagaste sträckan1.00 p/m0.43 mot karriärsnittetMatch 164201 · 2024-01-272024-11-26Northampton9 vinster av 38 · 4257

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.73 mot 1.44.

4-2-3-163 33.7 %1.44 p/m
4-3-343 23 %1.37 p/m
4-4-222 11.8 %1.73 p/m
3-4-314 7.5 %1.36 p/m
4-1-4-114 7.5 %1.57 p/m
3-4-1-27 3.7 %
3-5-26 3.2 %
4-4-1-14 2.1 %
3-1-4-22 1.1 %
4-2-2-22 1.1 %
4-3-1-22 1.1 %
4-5-12 1.1 %
5-3-22 1.1 %
5-4-12 1.1 %
3-4-2-11 0.5 %
4-3-2-11 0.5 %

Startformationen som källan skrev den, för 187 matcher mellan 2020 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Northampton2021-02-132024-12-03

FöreK. Curle1.38 112
UnderHan1.41 188+0.03

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 2009
  • Northamptonshire Senior CupEngland2014/2015Vinnare
09

Vad kännetecknar honom?

J. Brady
  • Klubbyggare101 matcher per klubb i 2 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför J. Brady med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.