FootSam
FOOTBALL DATA

128 matcher, 6 klubbar, 2 länder mellan 2019 och 2024.

01

Hur har han presterat?

32 %
Matcher som slutat med seger41 av 128 matcher
37 %
Matcher med hållen nolla47 av 128 matcher
Målbilden
0.96gjorda per match
1.11insläppta per match
Båda snitten på 128 matcher
128matcher
41–41–46V–O–F
1.28poäng/match
32 %vinstprocent
164poäng
123–142mål
-19målskillnad
47hållna nollor
414146

Vinster 41Oavgjorda 41Förluster 46

Bäst iNewells Old Boys1.51 p/m35 matcher
Svagast iBanfield1.25 p/m 68 matcher
Bästa säsong20202.00 p/m 15 matcher
Flest matcherBanfield68 matcher

119 av 128 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

Poäng per match, period för period

Banfield 2020–20211.5441
Newells Old Boys 2021–20221.5428
Huachipato 20241.3113
Banfield 2022–20230.9122
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Sol de América2016inga matcher i vår databas
Sportivo Luqueno2017–2018inga matcher i vår databas
Sportivo Luqueno2018inga matcher i vår databas
Sol de América20194103263
BanfieldArgentina2020–2021411615104939631.54
Newells Old BoysArgentina2021–20222812793228431.54
BanfieldArgentina2022–20232248101324200.91
HuachipatoChile2024134541014171.31
Sarmiento JuninArgentina2024–nu5122355

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Karriärens rekord
Högsta poängsnitt1.51 p/mNewells Old Boyspå 35 matcher
Bästa målskillnad+0.11 per matchNewells Old Boys41–37 på 35 matcher
Flest matcher68Banfield20–25–23
Flest vinster20Banfieldpå 68 matcher
Flest poäng85Banfieldpå 68 matcher
Längsta sejour41 matcherBanfield2020–2021

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232019 · Sol de América · 0.75 p/m på 4 matcher192020 · Banfield · 2.00 p/m på 15 matcher202021 · Banfield · 1.13 p/m på 32 matcher212022 · Newells Old Boys · 1.43 p/m på 40 matcher222023 · Banfield · 0.94 p/m på 16 matcher232024 · Huachipato · 1.10 p/m på 21 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är ett fast jämförelsefönster, inte en ligasäsong. Sträckan kan omfatta flera tävlingar, säsonger och klubbar.

0123BanfieldNewells Old BoysBanfieldHuachipatoSarmiento Juninsnitt 1.28match 1128
Starkaste sträckan1.58 p/m+0.30 mot karriärsnittetMatch 239 · 2019-05-012021-08-20Sol de AméricaBanfield16 vinster av 38 · 4537
Svagaste sträckan0.87 p/m0.41 mot karriärsnittetMatch 73110 · 2022-07-092024-03-03Newells Old BoysBanfieldHuachipato7 vinster av 38 · 2545

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 1.73 mot 1.28.

Staplarna visar antal matcher med varje formation. Till höger står andelen av matcherna med känd formation och poängsnittet.

4-3-3Vanligaste startformationen · schematisk uppställning
4-3-329 24.4 %1.28 p/m
4-4-226 21.8 %1.08 p/m
4-2-3-124 20.2 %1.17 p/m
4-1-4-111 9.2 %1.73 p/m
3-5-29 7.6 %
5-4-16 5 %
5-3-25 4.2 %
4-4-1-13 2.5 %
3-4-1-22 1.7 %
4-5-12 1.7 %
3-5-1-11 0.8 %
4-2-2-21 0.8 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Banfield
4-4-24-3-3
61
Newells Old Boys
4-2-3-14-3-3
33
Huachipato
4-3-33-5-2
16

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 119 matcher mellan 2019 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Banfield2020-11-042021-10-20

FöreJ. Falcioni1.28 18
UnderHan1.44 45+0.16

Newells Old Boys2021-12-072022-09-03

UnderHan1.51 35
EfterG. Tognarelli1.55 11+0.04

Banfield2022-10-012023-05-06

UnderHan0.87 23
EfterJ. Falcioni1.33 21+0.46

Huachipato2024-02-182024-05-15

FöreGustavo Álvarez1.91 32
UnderHan1.13 16−0.78
EfterF. Troncoso1.26 27+0.13

Sarmiento Junin2024-11-212024-12-14

UnderHan1.00 5
EfterFacundo Sava1.22 59+0.22

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2016 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2004/2005 ClausuraTvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.26 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.10snitt 1.341.66
HögstNewells Old Boys1.51 p/m på 35
LägstBanfield1.25 p/m på 68
Spann0.26 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

J. Sanguinetti
  • Resande tränare5 klubbar, 26 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför J. Sanguinetti med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Förslagen prioriterar tränare med minst 20 matcher i samma tävlingar och säsonger. Därefter vägs överlapp och antal matcher. Jämförelsen visar hela underlaget; samma matchantal innebär inte samma förutsättningar.

Jämför med
Jämför med andra tränare