FootSam
FOOTBALL DATA

Facundo Sava

Aktiv

Argentina · 52 år · Sarmiento Junin

180 matcher, 12 klubbar, 3 länder mellan 2015 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

180matcher
65–40–75V–O–F
1.31poäng/match
36 %vinstprocent
235poäng
182–221mål
-39målskillnad
55hållna nollor
654075
Bäst iAtletico Tucuman1.48 p/m29 matcher
Svagast iSarmiento Junin1.19 p/m58 matcher
Bästa säsong20151.71 p/m17 matcher
Flest matcherSarmiento Junin58 matcher

161 av 180 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20122026
Union Santa Fe2012–2013
O'Higgins2014–2015
Racing Club2015–2016
Tigre2017
Quilmes2019–2021
Atletico Tucuman2024–2025

Poäng per match, period för period

Quilmes 20151.8116
Cerro Porteno 20231.6010
Atletico Tucuman 2024–20251.4829
Patronato 20221.4141
Sarmiento Junin 2026–nu1.3625
Tigre 20170.7311
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
San Martin S.J.Argentina2012inga matcher i vår databas
Union Santa FeArgentina2012–2013inga matcher i vår databas
O'HigginsChile2014–2015inga matcher i vår databas
QuilmesArgentina2015169252015291.81
Racing ClubArgentina2015–20162101323
TigreArgentina201711227122080.73
Gimnasia L.P.Argentina201892345119
QuilmesArgentina2019–2021inga matcher i vår databas
PatronatoArgentina2022411610154749581.41
Cerro PortenoParaguay2023105141015161.60
Sarmiento JuninArgentina2023inga matcher i vår databas
HuracanArgentina2024inga matcher i vår databas
Atletico TucumanArgentina2024–202529127103329431.48
Sarmiento JuninArgentina2026–nu25111132734341.36

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.48 p/mAtletico Tucumanpå 29 matcher
Bästa målskillnad+0.14 per matchAtletico Tucuman33–29 på 29 matcher
Flest matcher58Sarmiento Junin18–15–25
Flest vinster18Sarmiento Juninpå 58 matcher
Flest poäng69Sarmiento Juninpå 58 matcher
Längsta sejour41 matcherPatronato2022–2022

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231516172223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Racing ClubTigreGimnasia L.P.PatronatoCerro PortenoAtletico TucumanSarmiento Juninsnitt 1.31match 1180
Starkaste sträckan1.76 p/m+0.45 mot karriärsnittetMatch 5188 · 2022-05-132023-04-06PatronatoCerro Porteno19 vinster av 38 · 4734
Svagaste sträckan0.76 p/m0.55 mot karriärsnittetMatch 1350 · 2015-10-172022-05-08QuilmesRacing ClubTigreGimnasia L.P.Patronato8 vinster av 38 · 3267

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.41.

4-4-286 57.7 %1.41 p/m
4-2-3-116 10.7 %1.25 p/m
4-4-1-18 5.4 %
4-3-1-26 4 %
5-3-25 3.4 %
3-5-24 2.7 %
4-1-4-14 2.7 %
3-4-2-13 2 %
3-4-33 2 %
3-1-4-22 1.3 %
3-5-1-12 1.3 %
4-1-3-22 1.3 %
4-2-2-22 1.3 %
4-3-32 1.3 %
3-4-1-21 0.7 %
4-3-2-11 0.7 %
4-5-11 0.7 %
5-4-11 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Sarmiento Junin
4-4-24-2-3-1
54
Patronato
4-4-2
35
Tigre
4-4-24-3-1-24-2-3-1
11

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 149 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Quilmes2015-07-112015-11-23

FöreJ. Falcioni1.07 15
UnderHan1.81 16+0.74

Tigre2017-03-252017-06-03

FörePedro Antonio Troglio1.12 17
UnderHan0.67 12−0.45

Gimnasia L.P.2018-01-292018-04-21

FöreMariano Andrés Soso1.08 12
UnderHan0.75 12−0.33
EfterPedro Antonio Troglio1.25 28+0.50

Cerro Porteno2023-02-222023-06-30

UnderHan1.60 10
EfterManel Jiménez1.00 6−0.60

Atletico Tucuman2024-03-212024-12-17

UnderHan1.48 29
EfterLucas Andres Pusineri Bignone1.14 35−0.34

Sarmiento Junin2025-01-242026-08-28

FöreJ. Sanguinetti1.00 5
UnderHan1.19 58+0.19

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 2 andraplatser sedan 2012
16
17
18
19
20
21
22

Ett steg per år från 2016 till 2022, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Copa ArgentinaArgentina2022Vinnare
  • Primera NacionalArgentina2021Tvåa
  • Copa BicentenarioArgentina2016Tvåa
1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2012 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • CONMEBOL RecopaSouth-America2008Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.29 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.04snitt 1.331.63
HögstAtletico Tucuman1.48 p/m på 29
LägstSarmiento Junin1.19 p/m på 58
Spann0.29 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.13 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Facundo Sava
  • Resande tränare8 klubbar, 23 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Facundo Sava med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare