FootSam
FOOTBALL DATA

J. HasselbainkUppdrag avslutade

Netherlands · 54 år

223 matcher, 4 klubbar, 2 länder mellan 2014 och 2022.

01

Hur har han presterat?

38 %
Matcher som slutat med seger84 av 223 matcher
27 %
Matcher med hållen nolla61 av 223 matcher
Målbilden
1.15gjorda per match
1.27insläppta per match
Båda snitten på 223 matcher
223matcher
84–59–80V–O–F
1.39poäng/match
38 %vinstprocent
311poäng
257–283mål
-26målskillnad
61hållna nollor
845980

Vinster 84Oavgjorda 59Förluster 80

Bäst iBurton Albion1.54 p/m136 matcher
Svagast iNorthampton1.05 p/m 39 matcher
Bästa säsong20142.06 p/m 32 matcher
Flest matcherBurton Albion136 matcher

140 av 223 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20132026
Antwerp2013–2014
Burton Albion2014–2015
QPR2015–2016
Northampton2017–2018
Burton Albion2021–2022

Poäng per match, period för period

Burton Albion 2014–20151.9854
QPR 2015–20161.2847
Burton Albion 2021–20221.2681
Northampton 2017–20181.0838
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
AntwerpBelgium2013–2014inga matcher i vår databas
Burton AlbionEngland2014–20155432111173451071.98
QPREngland2015–2016471418155256601.28
NorthamptonEngland2017–2018381011173458411.08
Burton AlbionEngland2021–202281281835961191021.26

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.54 p/mBurton Albionpå 136 matcher
Bästa målskillnad+0.03 per matchBurton Albion170–166 på 136 matcher
Flest matcher136Burton Albion60–29–47
Flest vinster60Burton Albionpå 136 matcher
Flest poäng209Burton Albionpå 136 matcher
Längsta sejour81 matcherBurton Albion2021–2022

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232014 · Burton Albion · 2.06 p/m på 32 matcher142015 · QPR · 1.53 p/m på 51 matcher152016 · QPR · 1.26 p/m på 19 matcher162017 · Northampton · 1.05 p/m på 39 matcher172020 · Burton Albion · 1.76 p/m på 25 matcher202021 · Burton Albion · 1.16 p/m på 49 matcher212022 · Burton Albion · 0.13 p/m på 8 matcher22

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123QPRNorthamptonBurton Albionsnitt 1.39match 1223
Starkaste sträckan2.18 p/m+0.79 mot karriärsnittetMatch 643 · 2014-12-062015-09-26Burton Albion25 vinster av 38 · 5826
Svagaste sträckan0.84 p/m0.55 mot karriärsnittetMatch 185222 · 2021-11-132022-08-27Burton Albion8 vinster av 38 · 4368

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.34.

Staplarna visar antal matcher med varje formation. Till höger står andelen av matcherna med känd formation och poängsnittet.

4-2-3-1Vanligaste startformationen · schematisk uppställning
4-2-3-156 50.9 %1.34 p/m
3-4-1-217 15.5 %1.12 p/m
4-5-17 6.4 %
3-4-36 5.5 %
3-4-2-15 4.5 %
3-5-25 4.5 %
4-3-35 4.5 %
4-4-25 4.5 %
3-1-4-21 0.9 %
4-1-4-11 0.9 %
4-3-2-11 0.9 %
4-4-1-11 0.9 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Burton Albion
4-2-3-13-4-1-2
82
QPR
4-2-3-1
16
Northampton
4-3-34-4-2
12

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 110 matcher mellan 2016 och 2022. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

QPR2015-12-032016-11-05

UnderHan1.27 48
EfterIan Scott Holloway1.15 80−0.12

Northampton2017-09-092018-04-02

FöreJ. Edinburgh0.96 24
UnderHan1.05 39+0.09
EfterD. Austin0.94 16−0.11

Burton Albion2021-01-022022-09-03

UnderHan1.24 82
EfterD. Maamria1.26 65+0.02

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 2013
  • League TwoEngland2014/2015Vinnare
4 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2013 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • UEFA Europa LeagueEurope2005/2006Tvåa
  • Premier LeagueEngland2003/2004Tvåa
  • FA CupEngland2001/2002Tvåa
  • Community ShieldEngland2000/2001Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.49 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.90snitt 1.401.69
HögstBurton Albion1.54 p/m på 136
LägstNorthampton1.05 p/m på 39
Spann0.49 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.19 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

J. Hasselbaink
  • Klubbyggare74 matcher per klubb i 3 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför J. Hasselbaink med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare