FootSam
FOOTBALL DATA

Ian Scott Holloway

Aktiv

Swindon Town

178 matcher, 3 klubbar mellan 2016 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

178matcher
63–41–74V–O–F
1.29poäng/match
35 %vinstprocent
230poäng
240–261mål
-21målskillnad
34hållna nollor
634174
Bäst iSwindon Town1.54 p/m63 matcher
Svagast iQPR1.15 p/m80 matcher
Bästa säsong20251.61 p/m23 matcher
Flest matcherQPR80 matcher

173 av 178 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20162026
QPR2016–2018
Swindon Town2024–nu

Poäng per match, period för period

Swindon Town 2024–nu1.5463
Grimsby 20201.2829
QPR 2016–20181.1679
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
QPREngland2016–20187926143996119921.16
GrimsbyEngland202029107123649371.28
Swindon TownEngland2024–nu6326191810381971.54

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.54 p/mSwindon Townpå 63 matcher
Bästa målskillnad+0.35 per matchSwindon Town103–81 på 63 matcher
Flest matcher80QPR26–14–40
Flest vinster26QPRpå 80 matcher
Flest poäng97Swindon Townpå 63 matcher
Längsta sejour79 matcherQPR2016–2018

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123161719202425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123GrimsbySwindon Townsnitt 1.29match 1178
Starkaste sträckan1.82 p/m+0.53 mot karriärsnittetMatch 135172 · 2025-01-112025-12-20Swindon Town19 vinster av 38 · 6841
Svagaste sträckan0.97 p/m0.32 mot karriärsnittetMatch 90127 · 2020-02-222024-12-03GrimsbySwindon Town9 vinster av 38 · 4270

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-5-2 1.56 mot 1.25.

4-3-340 23.3 %1.25 p/m
4-2-3-127 15.7 %1.00 p/m
3-5-225 14.5 %1.56 p/m
3-4-2-122 12.8 %1.41 p/m
3-4-313 7.6 %1.46 p/m
3-4-1-29 5.2 %
4-4-29 5.2 %
5-3-29 5.2 %
4-4-1-15 2.9 %
3-1-4-23 1.7 %
4-3-2-13 1.7 %
3-5-1-12 1.2 %
4-1-3-22 1.2 %
4-2-2-21 0.6 %
4-3-1-21 0.6 %
5-4-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

QPR
3-5-24-3-3
75
Swindon Town
3-4-2-1
63
Grimsby
4-3-3
34

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 172 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

QPR2016-11-192018-05-06

FöreJ. Hasselbaink1.27 48
UnderHan1.15 80−0.12

Grimsby2020-01-042020-12-22

FöreA. Limbrick0.80 10
UnderHan1.17 35+0.37
EfterP. Hurst1.20 101+0.03

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2016 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • League OneEngland2003/2004Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.39 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.00snitt 1.291.69
HögstSwindon Town1.54 p/m på 63
LägstQPR1.15 p/m på 80
Spann0.39 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.18 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Ian Scott Holloway med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.