FootSam
FOOTBALL DATA

J. GarciaUppdrag avslutade

France · 63 år

306 matcher, 8 klubbar, 2 länder mellan 2010 och 2024.

01

Hur har han presterat?

31 %
Matcher som slutat med seger95 av 306 matcher
29 %
Matcher med hållen nolla89 av 306 matcher
Målbilden
1.12gjorda per match
1.26insläppta per match
Båda snitten på 306 matcher
306matcher
95–96–115V–O–F
1.25poäng/match
31 %vinstprocent
381poäng
343–385mål
-42målskillnad
89hållna nollor
9596115

Vinster 95Oavgjorda 96Förluster 115

Bäst iAngers1.33 p/m33 matcher
Svagast iChateauroux1.03 p/m 30 matcher
Bästa säsong20161.71 p/m 42 matcher
Flest matcherEstac Troyes84 matcher

188 av 306 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20062026
Angers2006–2011
Lens2011–2012
Chateauroux2013–2014
Grenoble2015–2016
Estac Troyes2016–2018
Nancy2019–2021

Poäng per match, period för period

Angers 2006–20111.3333
Estac Troyes 2016–20181.3381
Lens 2011–20121.3149
Nancy 2019–20211.3172
Quevilly 20241.1316
Chateauroux 2013–20141.0330
Seraing United 20220.8715
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
AngersFrance2006–201133101493129441.33
LensFrance2011–2012491616175460641.31
ChateaurouxFrance2013–20143087153245311.03
GrenobleFrance2015–20162101323
Estac TroyesFrance2016–201881311535991041081.33
NancyFrance2019–2021722228228885941.31
Seraing UnitedBelgium202215348826130.87
QuevillyFrance2024163942019181.13

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.33 p/mAngerspå 33 matcher
Bästa målskillnad+0.06 per matchAngers31–29 på 33 matcher
Flest matcher84Estac Troyes31–16–37
Flest vinster31Estac Troyespå 84 matcher
Flest poäng109Estac Troyespå 84 matcher
Längsta sejour81 matcherEstac Troyes2016–2018

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232010 · Angers · 1.33 p/m på 33 matcher102011 · Lens · 1.33 p/m på 43 matcher112012 · Lens · 1.17 p/m på 6 matcher122013 · Chateauroux · 1.03 p/m på 30 matcher132015 · Grenoble · 1.50 p/m på 2 matcher152016 · Estac Troyes · 1.71 p/m på 42 matcher162017 · Estac Troyes · 0.88 p/m på 42 matcher172019 · Nancy · 1.40 p/m på 35 matcher192020 · Nancy · 1.21 p/m på 39 matcher202021 · Seraing United · 0.87 p/m på 15 matcher212023 · Quevilly · 1.11 p/m på 19 matcher23

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123LensChateaurouxGrenobleEstac TroyesNancySeraing UnitedQuevillysnitt 1.25match 1306
Starkaste sträckan1.82 p/m+0.57 mot karriärsnittetMatch 118155 · 2016-08-122017-05-12Estac Troyes20 vinster av 38 · 6040
Svagaste sträckan0.84 p/m0.41 mot karriärsnittetMatch 159196 · 2017-08-192018-05-06Estac Troyes9 vinster av 38 · 3157

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 5-3-2 1.47 mot 1.27.

Staplarna visar antal matcher med varje formation. Till höger står andelen av matcherna med känd formation och poängsnittet.

4-2-3-1Vanligaste startformationen · schematisk uppställning
4-2-3-170 41.9 %1.27 p/m
4-1-4-123 13.8 %0.70 p/m
4-4-220 12 %1.35 p/m
5-3-215 9 %1.47 p/m
3-4-310 6 %1.20 p/m
4-3-38 4.8 %
4-4-1-15 3 %
5-4-15 3 %
3-4-2-14 2.4 %
3-5-23 1.8 %
4-5-12 1.2 %
3-4-1-21 0.6 %
4-2-2-21 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Nancy
4-2-3-14-4-2
69
Estac Troyes
4-2-3-14-1-4-1
67
Quevilly
4-2-3-14-4-25-3-2
18
Seraing United
3-4-33-4-2-1
13

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 167 matcher mellan 2016 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Lens2011-07-222012-08-24

FöreL. Bölöni0.95 20
UnderHan1.31 49+0.36

Chateauroux2013-10-042014-05-16

FöreDidier Tholot1.24 133
UnderHan1.03 30−0.21

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 2006
  • Play-offs 1/2Belgium2021/2022Vinnare
1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2006 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Ligue 1France1994/1995Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.30 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.88snitt 1.281.48
HögstAngers1.33 p/m på 33
LägstChateauroux1.03 p/m på 30
Spann0.30 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.09 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

J. Garcia
  • Rutinerad306 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför J. Garcia med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare