FootSam
FOOTBALL DATA

Giannis Petrakis

Aktiv

Greece · 67 år · Panetolikos

374 matcher, 9 klubbar, 2 länder mellan 2011 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

374matcher
124–108–142V–O–F
1.28poäng/match
33 %vinstprocent
480poäng
421–454mål
-33målskillnad
116hållna nollor
124108142
Bäst iApollon Limassol1.93 p/m28 matcher
Svagast iPanetolikos1.23 p/m83 matcher
Bästa säsong20201.90 p/m40 matcher
Flest matcherPAS Giannina202 matcher

268 av 374 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
Chania2011–2012
OFI2013
Ergotelis2013–2014
PAS Giannina2014–2019
Apollon Limassol2020–2021
Panetolikos2023–nu

Poäng per match, period för period

Apollon Limassol 2020–20212.0026
Olympiakos 20201.8010
PAS Giannina 2014–20191.26202
Panetolikos 2023–nu1.2383
Levadiakos 20231.1811
OFI 20131.0015
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Chania2011–20121001010
OFIGreece2013154381728151.00
ErgotelisGreece2013–201472417510
PAS GianninaGreece2014–20192026560772202352551.26
OlympiakosCyprus2020106041510181.80
Apollon LimassolCyprus2020–20212615744723522.00
Apollon SmirnisGreece2021inga matcher i vår databas
OlympiakosCyprus202291266175
LevadiakosGreece2023112721317131.18
PanetolikosGreece2023–nu8327213585981021.23

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.93 p/mApollon Limassolpå 28 matcher
Bästa målskillnad+0.86 per matchApollon Limassol50–26 på 28 matcher
Flest matcher202PAS Giannina65–60–77
Flest vinster65PAS Gianninapå 202 matcher
Flest poäng255PAS Gianninapå 202 matcher
Längsta sejour202 matcherPAS Giannina2014–2019

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231125

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123OFIErgotelisPAS GianninaOlympiakosApollon LimassolApollon SmirnisOlympiakosLevadiakosPanetolikossnitt 1.28match 1374
Starkaste sträckan1.97 p/m+0.69 mot karriärsnittetMatch 227264 · 2020-08-292021-05-04OlympiakosApollon Limassol22 vinster av 38 · 6533
Svagaste sträckan0.89 p/m0.39 mot karriärsnittetMatch 262299 · 2021-04-182023-11-25Apollon LimassolApollon SmirnisOlympiakosLevadiakosPanetolikos7 vinster av 38 · 4070

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-5-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-2-3-1 1.45 mot 1.21.

3-5-286 41.5 %1.21 p/m
4-2-3-133 15.9 %1.45 p/m
5-3-221 10.1 %1.19 p/m
4-3-317 8.2 %1.12 p/m
4-4-211 5.3 %0.73 p/m
5-4-18 3.9 %
4-1-4-17 3.4 %
3-4-36 2.9 %
3-4-1-25 2.4 %
3-1-4-24 1.9 %
4-5-13 1.4 %
4-2-2-22 1 %
3-4-2-11 0.5 %
3-5-1-11 0.5 %
4-4-1-11 0.5 %
5-2-31 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Panetolikos
3-5-25-3-2
74
Olympiakos
4-3-35-4-1
18
Levadiakos
4-2-3-13-4-1-24-3-3
11

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 207 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

OFI2013-01-072013-04-21

FöreN. Anastopoulos1.12 17
UnderHan1.00 15−0.12
EfterPavlos Dermitzakis0.60 5−0.40

PAS Giannina2014-01-042019-05-05

FöreS. Tsiolis1.50 8
UnderHan1.26 202−0.24
EfterA. Giannikis1.32 44+0.06

Olympiakos2020-08-232020-11-08

UnderHan1.83 12
EfterK. Seraphim1.40 5−0.43

Apollon Limassol2020-11-222021-05-10

FöreS. Avgousti1.78 110
UnderHan1.93 28+0.15
EfterAlexander Zorniger1.74 39−0.19

Olympiakos2022-08-272022-11-11

FöreN. Tutiç1.80 10
UnderHan0.75 12−1.05
EfterM. Serghides1.00 22+0.25

Levadiakos2023-02-202023-05-13

FöreJ. Velić0.65 23
UnderHan1.18 11+0.53

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 1 andraplats sedan 2011
  • Football LeagueGreece2012/2013Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.70 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.08snitt 1.312.08
HögstApollon Limassol1.93 p/m på 28
LägstPanetolikos1.23 p/m på 83
Spann0.70 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.19 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Giannis Petrakis
  • Rutinerad374 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Giannis Petrakis med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare