FootSam
FOOTBALL DATA

Gary Rowett

Aktiv

England · 52 år · Oxford United

615 matcher, 6 klubbar mellan 2012 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

615matcher
238–179–198V–O–F
1.45poäng/match
39 %vinstprocent
893poäng
745–738mål
+7målskillnad
200hållna nollor
238179198
Bäst iDerby1.59 p/m63 matcher
Svagast iLeicester1.17 p/m23 matcher
Bästa säsong20141.65 p/m51 matcher
Flest matcherMillwall197 matcher

388 av 615 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20122026
Burton Albion2012–2014
Birmingham2014–2016
Derby2017–2018
Stoke City2018–2019
Millwall2019–2023
Oxford United2024–nu

Poäng per match, period för period

Burton Albion 2012–20141.57136
Derby 2017–20181.5760
Birmingham 2014–20161.46107
Millwall 2019–20231.45195
Stoke City 2018–20191.3628
Oxford United 2024–nu1.1849
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Burton AlbionEngland2012–20141366033431711782131.57
BirminghamEngland2014–20161074133331291241561.46
DerbyEngland2017–2018602519168771941.57
Stoke CityEngland2018–20192891183434381.36
MillwallEngland2019–20231957557632262142821.45
BirminghamEngland202483238611
Oxford UnitedEngland2024–nu491513214967581.18

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.59 p/mDerbypå 63 matcher
Bästa målskillnad+0.29 per matchDerby92–74 på 63 matcher
Flest matcher197Millwall76–58–63
Flest vinster76Millwallpå 197 matcher
Flest poäng286Millwallpå 197 matcher
Längsta sejour195 matcherMillwall2019–2023

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231125

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123BirminghamDerbyStoke CityMillwallBirminghamOxford UnitedLeicesterOxford UnitedLeicesterOxford UnitedLeicesterOxford UnitedLeicestersnitt 1.45match 1615
Starkaste sträckan1.82 p/m+0.37 mot karriärsnittetMatch 5390 · 2013-02-092013-11-30Burton Albion21 vinster av 38 · 5951
Svagaste sträckan0.92 p/m0.53 mot karriärsnittetMatch 577614 · 2025-09-132026-04-24LeicesterOxford UnitedLeicester7 vinster av 38 · 4153

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-3 1.59 mot 1.37.

4-2-3-1157 40.9 %1.37 p/m
3-4-341 10.7 %1.59 p/m
3-4-2-137 9.6 %1.35 p/m
3-4-1-235 9.1 %1.57 p/m
4-4-228 7.3 %1.57 p/m
3-5-224 6.3 %1.29 p/m
4-3-321 5.5 %1.38 p/m
4-4-1-120 5.2 %1.55 p/m
4-1-4-112 3.1 %1.50 p/m
5-3-24 1 %
5-4-12 0.5 %
3-1-4-21 0.3 %
4-1-3-21 0.3 %
4-5-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Millwall
4-2-3-13-4-3
197
Derby
4-2-3-1
58
Oxford United
4-2-3-1
49
Birmingham
4-2-3-14-4-2
29
Stoke City
4-3-34-1-4-1
28
Leicester
4-2-3-1
23

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 384 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Birmingham2014-10-042016-12-13

UnderHan1.45 110
EfterG. Zola0.58 24−0.87

Derby2017-03-042018-05-14

UnderHan1.59 63
EfterFrank James Lampard Junior1.56 57−0.03

Stoke City2018-08-052019-01-05

FöreP. Lambert0.81 16
UnderHan1.34 29+0.53
EfterNathan Jason Jones0.87 38−0.47

Millwall2019-10-222023-10-07

UnderHan1.45 197
EfterA. Barrett1.13 15−0.32

Birmingham2024-03-292024-05-04

FöreT. Mowbray1.00 14
UnderHan1.38 8+0.38
EfterChristopher Paul Davies1.88 108+0.50

Oxford United2024-12-212025-05-03

FöreDesmond Buckingham1.31 58
UnderHan1.30 27−0.01

Oxford United2025-09-212026-01-01

UnderHan1.00 20
EfterMatt Bloomfield1.11 27+0.11

Leicester2026-02-072026-05-02

UnderHan0.82 17
EfterRussell Martin1.33 6+0.51

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.42 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.02snitt 1.451.74
HögstDerby1.59 p/m på 63
LägstLeicester1.17 p/m på 23
Spann0.42 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 7 klubbar är 0.12 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vad kännetecknar honom?

Gary Rowett
  • Rutinerad615 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Gary Rowett med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.