FootSam
FOOTBALL DATA

F. Wormuth

Uppdrag avslutade

Germany · 65 år

154 matcher, 3 klubbar mellan 2018 och 2022.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

154matcher
55–27–72V–O–F
1.25poäng/match
36 %vinstprocent
192poäng
214–254mål
-40målskillnad
36hållna nollor
552772
Bäst iHeracles1.27 p/m139 matcher
Bästa säsong20191.45 p/m29 matcher
Flest matcherHeracles139 matcher

154 av 154 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20152026
Germany U202015–2016
Heracles2018–2022

Poäng per match, period för period

Heracles 2018–20221.30136
Groningen 20221.1513
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Germany U202015–2016inga matcher i vår databas
HeraclesNetherlands2018–20221365124611932181771.30
GroningenNetherlands2022134361724151.15

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.27 p/mHeraclespå 139 matcher
Bästa målskillnad-0.22 per matchHeracles194–225 på 139 matcher
Flest matcher139Heracles51–24–64
Flest vinster51Heraclespå 139 matcher
Flest poäng177Heraclespå 139 matcher
Längsta sejour136 matcherHeracles2018–2022

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232018 · Heracles · 1.34 p/m på 38 matcher182019 · Heracles · 1.45 p/m på 29 matcher192020 · Heracles · 1.31 p/m på 36 matcher202021 · Heracles · 1.03 p/m på 36 matcher212022 · Groningen · 1.00 p/m på 15 matcher22

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Groningensnitt 1.25match 1154
Starkaste sträckan1.45 p/m+0.20 mot karriärsnittetMatch 63100 · 2020-02-072021-05-01Heracles16 vinster av 38 · 5252
Svagaste sträckan0.92 p/m0.33 mot karriärsnittetMatch 111148 · 2021-10-162022-10-07HeraclesGroningen9 vinster av 38 · 3863

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.39.

4-3-370 47 %1.39 p/m
4-2-3-152 34.9 %1.29 p/m
4-4-212 8.1 %0.83 p/m
5-3-25 3.4 %
3-4-32 1.3 %
5-4-12 1.3 %
3-4-1-21 0.7 %
3-4-2-11 0.7 %
3-5-1-11 0.7 %
3-5-21 0.7 %
4-3-1-21 0.7 %
4-5-11 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Heracles
4-3-34-2-3-1
134
Groningen
4-2-3-14-4-2
15

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 149 matcher mellan 2018 och 2022. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Heracles2018-08-112022-05-15

FöreJohn Stegeman1.31 148
UnderHan1.27 139−0.04

Groningen2022-08-072022-11-13

FöreDanny Buijs1.29 138
UnderHan1.00 15−0.29
EfterD. van der Ree0.29 21−0.71

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad kännetecknar honom?

F. Wormuth
  • Klubbyggare77 matcher per klubb i 2 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

09

Vilka matcher har han lett?

10

Hur står han sig mot andra?

Jämför F. Wormuth med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.
  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.