FootSam
FOOTBALL DATA

Danny BuijsAktiv

Netherlands · 44 år · Fortuna Sittard

269 matcher, 4 klubbar, 2 länder mellan 2016 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

269matcher
93–58–118V–O–F
1.25poäng/match
35 %vinstprocent
337poäng
335–397mål
-62målskillnad
68hållna nollor
9358118
Bäst iGroningen1.29 p/m138 matcher
Svagast iFortuna Sittard1.24 p/m114 matcher
Bästa säsong20201.39 p/m36 matcher
Flest matcherGroningen138 matcher

268 av 269 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20142026
Kozakken Boys2014–2015
Kozakken Boys2016–2018
Groningen2018–2022

Poäng per match, period för period

Groningen 2018–20221.32135
Fortuna Sittard 2023–nu1.24114
KV Mechelen 20221.1010
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Kozakken BoysNetherlands2014–2015inga matcher i vår databas
Kozakken BoysNetherlands2016–2018521212117
GroningenNetherlands2018–20221355028571591661781.32
KV MechelenBelgium2022103251618111.10
Fortuna SittardNetherlands2023–nu1143827491441881411.24

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.29 p/mGroningenpå 138 matcher
Bästa målskillnad-0.09 per matchGroningen162–174 på 138 matcher
Flest matcher138Groningen50–28–60
Flest vinster50Groningenpå 138 matcher
Flest poäng178Groningenpå 138 matcher
Längsta sejour135 matcherGroningen2018–2022

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232016 · Kozakken Boys · 2.00 p/m på 3 matcher162017 · Kozakken Boys · 0.50 p/m på 2 matcher172018 · Groningen · 1.30 p/m på 37 matcher182019 · Groningen · 1.36 p/m på 28 matcher192020 · Groningen · 1.39 p/m på 36 matcher202021 · Groningen · 1.14 p/m på 37 matcher212022 · KV Mechelen · 0.92 p/m på 12 matcher222023 · Fortuna Sittard · 1.26 p/m på 38 matcher232024 · Fortuna Sittard · 1.22 p/m på 36 matcher242025 · Fortuna Sittard · 1.17 p/m på 36 matcher252026 · Fortuna Sittard · 1.75 p/m på 4 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123GroningenKV MechelenFortuna Sittardsnitt 1.25match 1269
Starkaste sträckan1.63 p/m+0.38 mot karriärsnittetMatch 2057 · 2018-12-022019-11-24Groningen18 vinster av 38 · 5037
Svagaste sträckan0.95 p/m0.30 mot karriärsnittetMatch 137174 · 2022-04-022024-01-13GroningenKV MechelenFortuna Sittard10 vinster av 38 · 4372

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.58 mot 1.24.

4-2-3-1122 46.9 %1.24 p/m
4-4-240 15.4 %1.58 p/m
4-3-325 9.6 %1.28 p/m
5-4-117 6.5 %0.29 p/m
3-4-2-112 4.6 %1.17 p/m
3-4-311 4.2 %0.73 p/m
5-3-210 3.8 %1.50 p/m
4-3-1-28 3.1 %
3-5-24 1.5 %
3-1-4-23 1.2 %
3-5-1-12 0.8 %
4-1-4-12 0.8 %
3-4-1-21 0.4 %
4-2-2-21 0.4 %
4-3-2-11 0.4 %
4-4-1-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Groningen
4-2-3-14-4-2
136
Fortuna Sittard
4-2-3-1
112
KV Mechelen
4-3-35-4-1
12

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 260 matcher mellan 2018 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Groningen2018-08-122022-05-15

FöreErnest Faber1.18 74
UnderHan1.29 138+0.11
EfterF. Wormuth1.00 15−0.29

KV Mechelen2022-07-242022-10-16

FöreWouter Vrancken1.47 116
UnderHan0.92 12−0.55
EfterS. Defour1.36 42+0.44

Fortuna Sittard2023-08-132026-08-28

FöreJulio Velázquez1.16 31
UnderHan1.24 114+0.08

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 3 andraplatser sedan 2014
14
15
16
17

Ett steg per år från 2014 till 2017, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Tweede DivisieHolland2017/2018Tvåa
  • Tweede DivisieHolland2016/2017Tvåa
  • Derde DivisieHolland2014/2015Tvåa
4 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2014 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • League CupScotland2011/2012Vinnare
  • Super CupHolland2008/2009Tvåa
  • KNVB BekerHolland2007/2008Vinnare
  • Eerste DivisieHolland2001/2002Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.05 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.09snitt 1.271.44
HögstGroningen1.29 p/m på 138
LägstFortuna Sittard1.24 p/m på 114
Spann0.05 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Danny Buijs
  • Rutinerad269 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Danny Buijs med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare