FootSam
FOOTBALL DATA

E. Arın

Uppdrag avslutade

Türkiye · 64 år

59 matcher, 1 klubb mellan 2015 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

59matcher
17–8–34V–O–F
1.00poäng/match
29 %vinstprocent
59poäng
75–113mål
-38målskillnad
11hållna nollor
17834
Bäst iAdanaspor1.00 p/m59 matcher
Flest matcherAdanaspor59 matcher

49 av 59 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

KlubbPeriodMVOFMålPP/M
AdanasporTurkey2004inga matcher i vår databas
AdanasporTurkey2011inga matcher i vår databas
AdanasporTurkey20151100103
AdanasporTurkey2016inga matcher i vår databas
AdanasporTurkey2016inga matcher i vår databas
AdanasporTurkey201781259195
AdanasporTurkey2018inga matcher i vår databas
AdanasporTurkey201992258158
AdanasporTurkey20201100313
AdanasporTurkey202182069186
AdanasporTurkey2022inga matcher i vår databas
AdanasporTurkey2022104151519131.30
AdanasporTurkey202343011049
AdanasporTurkey2024inga matcher i vår databas

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.00 p/mAdanasporpå 59 matcher
Bästa målskillnad-0.64 per matchAdanaspor75–113 på 59 matcher
Flest matcher59Adanaspor17–8–34
Flest vinster17Adanasporpå 59 matcher
Flest poäng59Adanasporpå 59 matcher
Längsta sejour10 matcherAdanaspor2022–2022

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232015 · Adanaspor · 3.00 p/m på 1 matcher152016 · Adanaspor · 0.69 p/m på 13 matcher162018 · Adanaspor · 0.92 p/m på 12 matcher182019 · Adanaspor · 0.80 p/m på 5 matcher192020 · Adanaspor · 0.75 p/m på 8 matcher202022 · Adanaspor · 1.21 p/m på 14 matcher222023 · Adanaspor · 1.50 p/m på 6 matcher23

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

Hur brukar han spela?

4-2-3-142 80.8 %0.74 p/m
4-3-34 7.7 %
3-5-22 3.8 %
4-4-22 3.8 %
4-1-4-11 1.9 %
5-3-21 1.9 %

Startformationen som källan skrev den, för 52 matcher mellan 2016 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

06

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Adanaspor2016-08-192017-06-03

FöreE. İpekoğlu1.43 7
UnderHan0.69 13−0.74

Adanaspor2019-02-232019-05-18

FöreC. Demirbakan1.35 17
UnderHan0.92 12−0.43

Adanaspor2020-01-312020-02-26

FöreE. İpekoğlu0.69 16
UnderHan0.80 5+0.11
EfterC. Demirbakan0.30 10−0.50

Adanaspor2021-03-212021-05-09

FöreS. Özü1.10 29
UnderHan0.75 8−0.35
EfterY. Akbaşlı0.86 7+0.11

Adanaspor2022-09-172022-12-19

FöreMustafa Kaplan0.80 5
UnderHan1.21 14+0.41
EfterK. Kılıç1.40 5+0.19

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

07

Vad kännetecknar honom?

E. Arın
  • Tunga uppdrag1.00 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

08

Vilka matcher har han lett?

09

Hur står han sig mot andra?

Jämför E. Arın med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • När var han som starkast?Den bästa sträckan mäts över 38 matcher i rad och kräver 76 matcher totalt — annars betyder "bäst" bara hela karriären. Vi har 59.
  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.
  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.