FootSam
FOOTBALL DATA

Christian Eichner

Aktiv

Germany · 43 år · Karlsruher SC

233 matcher, 1 klubb mellan 2020 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

233matcher
88–68–77V–O–F
1.42poäng/match
38 %vinstprocent
332poäng
390–352mål
+38målskillnad
53hållna nollor
886877
Bäst iKarlsruher SC1.42 p/m233 matcher
Bästa säsong20241.59 p/m37 matcher
Flest matcherKarlsruher SC233 matcher

232 av 233 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20202026
Karlsruher SC2020–nu
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Karlsruher SCGermany2020–nu2338868773903523321.42

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.42 p/mKarlsruher SCpå 233 matcher
Bästa målskillnad+0.16 per matchKarlsruher SC390–352 på 233 matcher
Flest matcher233Karlsruher SC88–68–77
Flest vinster88Karlsruher SCpå 233 matcher
Flest poäng332Karlsruher SCpå 233 matcher
Längsta sejour233 matcherKarlsruher SC2020–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012319202122232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123snitt 1.42match 1233
Starkaste sträckan1.92 p/m+0.50 mot karriärsnittetMatch 143180 · 2023-12-172024-12-21Karlsruher SC21 vinster av 38 · 8453
Svagaste sträckan1.11 p/m0.31 mot karriärsnittetMatch 72109 · 2022-01-152023-01-27Karlsruher SC10 vinster av 38 · 6262

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-1-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 5-3-2 2.00 mot 1.44.

4-3-1-243 18.6 %1.44 p/m
4-4-241 17.7 %1.51 p/m
4-1-4-130 13 %1.17 p/m
4-2-3-128 12.1 %1.54 p/m
3-5-222 9.5 %1.45 p/m
4-5-119 8.2 %1.74 p/m
4-3-313 5.6 %1.38 p/m
5-3-213 5.6 %2.00 p/m
4-2-2-210 4.3 %0.80 p/m
3-1-4-24 1.7 %
4-1-3-23 1.3 %
4-4-1-13 1.3 %
3-4-1-21 0.4 %
4-3-2-11 0.4 %

Startformationen som källan skrev den, för 231 matcher mellan 2019 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Vad har han vunnit, och när?

1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2020 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Reg. Cup NiederrheinGermany2013/2014Vinnare
08

Vad kännetecknar honom?

Christian Eichner
  • Klubbyggare233 matcher per klubb i 1 klubb

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

09

Vilka matcher har han lett?

10

Hur står han sig mot andra?

Jämför Christian Eichner med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Klubbens resultat före, under och efter uppdragetVi känner varken företrädaren eller efterträdaren till något av hans uppdrag — antingen ligger de före vår matchdata, eller så spelade klubben matcher däremellan som vi inte vet vem som ledde.
  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.