FootSam
FOOTBALL DATA

Choi Kang-Hee

Aktiv

Korea Republic · 67 år · Shandong Luneng

257 matcher, 6 klubbar, 2 länder mellan 2016 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

257matcher
132–68–57V–O–F
1.81poäng/match
51 %vinstprocent
464poäng
480–304mål
+176målskillnad
81hållna nollor
1326857
Bäst iJeonbuk Motors2.07 p/m102 matcher
Svagast iShanghai Shenhua1.46 p/m57 matcher
Bästa säsong20182.23 p/m48 matcher
Flest matcherJeonbuk Motors102 matcher

219 av 257 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20052026
Jeonbuk Motors2005–2018
Korea Republic2011–2013
Tianjin Tianhai2018–2019
Shanghai Shenhua2019–2021

Poäng per match, period för period

Jeonbuk Motors 2005–20182.08101
Shandong Luneng 2023–nu1.8181
Shanghai Shenhua 2019–20211.4955
Dalian Yifang 20191.3517
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Jeonbuk MotorsSouth-Korea2005–20181016127132081042102.08
Korea Republic2011–2013inga matcher i vår databas
Tianjin TianhaiChina2018–2019inga matcher i vår databas
Dalian YifangChina2019176562222231.35
Shanghai ShenhuaChina2019–2021552216178378821.49
Shandong LunengChina2023–nu81431820165971471.81

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.07 p/mJeonbuk Motorspå 102 matcher
Bästa målskillnad+1.02 per matchJeonbuk Motors209–105 på 102 matcher
Flest matcher102Jeonbuk Motors61–28–13
Flest vinster61Jeonbuk Motorspå 102 matcher
Flest poäng211Jeonbuk Motorspå 102 matcher
Längsta sejour101 matcherJeonbuk Motors2005–2018

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012316181920212324

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Dalian YifangShanghai ShenhuaShandong Lunengsnitt 1.81match 1257
Starkaste sträckan2.34 p/m+0.53 mot karriärsnittetMatch 6198 · 2018-03-182018-10-28Jeonbuk Motors28 vinster av 38 · 7831
Svagaste sträckan1.32 p/m0.49 mot karriärsnittetMatch 100137 · 2018-11-102019-12-01Jeonbuk MotorsDalian YifangShanghai Shenhua13 vinster av 38 · 5659

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 1.91 mot 1.51.

4-4-263 41.2 %1.51 p/m
4-2-3-136 23.5 %1.69 p/m
4-1-4-122 14.4 %1.91 p/m
4-3-38 5.2 %
4-4-1-16 3.9 %
4-5-14 2.6 %
5-4-14 2.6 %
3-4-32 1.3 %
4-1-3-22 1.3 %
5-3-22 1.3 %
3-3-1-31 0.7 %
3-5-21 0.7 %
4-3-1-21 0.7 %
4-3-2-11 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Shandong Luneng
4-2-3-14-4-24-1-4-1
71
Jeonbuk Motors
4-2-3-14-3-34-4-2
16
Dalian Yifang
4-2-3-14-4-2
15

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 153 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Jeonbuk Motors2016-02-232018-12-02

UnderHan2.07 102
EfterJosé Manuel Ferreira de Morais2.05 85−0.02

Dalian Yifang2019-03-032019-06-29

FöreB. Schuster1.30 27
UnderHan1.35 17+0.05
EfterRafael Benítez1.16 38−0.19

Shanghai Shenhua2019-07-062021-08-06

FöreQuique Sánchez Flores1.06 17
UnderHan1.46 57+0.40
EfterYijun Mao1.88 17+0.42

Shandong Luneng2023-05-202025-02-11

FöreHao Wei2.10 94
UnderHan1.81 81−0.29
EfterPeng Han1.75 32−0.06

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

10titlar och 8 andraplatser sedan 2005
05
07
09
11
13
15
17
19
21
23
24

Ett steg per år från 2005 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

Visa alla 18 meriter
  • FA CupChina-Pr2024Tvåa
  • Chinese Super LeagueChina-Pr2023Tvåa
  • FA CupChina-Pr2023Tvåa
  • FA CupChina-Pr2019Vinnare
  • K League 1Korea-Republic2018Vinnare
  • K League 1Korea-Republic2017Vinnare
  • K League 1Korea-Republic2016Tvåa
  • AFC Champions League EliteAsia2016Vinnare
  • K League 1Korea-Republic2015Vinnare
  • K League 1Korea-Republic2014Vinnare
  • Korea CupKorea-Republic2013Tvåa
  • K League 1Korea-Republic2012Tvåa
  • K League 1Korea-Republic2011Vinnare
  • AFC Champions League EliteAsia2011Tvåa
  • K League CupKorea-Republic2010Tvåa
  • K League 1Korea-Republic2009Vinnare
  • AFC Champions League EliteAsia2006Vinnare
  • Korea CupKorea-Republic2005Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.61 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.31snitt 1.842.22
HögstJeonbuk Motors2.07 p/m på 102
LägstShanghai Shenhua1.46 p/m på 57
Spann0.61 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.24 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Choi Kang-Hee
  • Resultatstark1.81 poäng per match — bland de tio procent högsta
  • Rutinerad257 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Choi Kang-Hee med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare