FootSam
FOOTBALL DATA

Cho Kwi-JaeAktiv

Korea Republic · 57 år · Kyoto Sanga

397 matcher, 2 klubbar mellan 2012 och 2025.

01

Hur har han presterat?

35 %
Matcher som slutat med seger137 av 397 matcher
25 %
Matcher med hållen nolla98 av 397 matcher
Målbilden
1.21gjorda per match
1.41insläppta per match
Båda snitten på 397 matcher
397matcher
137–89–171V–O–F
1.26poäng/match
35 %vinstprocent
500poäng
481–560mål
-79målskillnad
98hållna nollor
13789171

Vinster 137Oavgjorda 89Förluster 171

Bäst iKyoto Sanga1.39 p/m178 matcher
Svagast iShonan Bellmare1.15 p/m 219 matcher
Bästa säsong20251.74 p/m 43 matcher
Flest matcherShonan Bellmare219 matcher

268 av 397 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20122026
Shonan Bellmare2012–2019
Kyoto Sanga2021–nu

Poäng per match, period för period

Kyoto Sanga 2021–nu1.39178
Shonan Bellmare 2012–20191.16218
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Shonan BellmareJapan2012–201921868481022523242521.16
Kyoto SangaJapan2021–nu1786941682292312481.39

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.39 p/mKyoto Sangapå 178 matcher
Bästa målskillnad-0.01 per matchKyoto Sanga229–231 på 178 matcher
Flest matcher219Shonan Bellmare68–48–103
Flest vinster69Kyoto Sangapå 178 matcher
Flest poäng252Shonan Bellmarepå 219 matcher
Längsta sejour218 matcherShonan Bellmare2012–2019

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232012 · Shonan Bellmare · 1.50 p/m på 2 matcher122013 · Shonan Bellmare · 0.83 p/m på 42 matcher2014 · Shonan Bellmare · 1.50 p/m på 2 matcher2015 · Shonan Bellmare · 1.43 p/m på 42 matcher2016 · Shonan Bellmare · 0.98 p/m på 44 matcher2017 · Shonan Bellmare · 1.50 p/m på 2 matcher2018 · Shonan Bellmare · 1.34 p/m på 50 matcher2019 · Shonan Bellmare · 1.09 p/m på 35 matcher2021 · Kyoto Sanga · 2.00 p/m på 3 matcher2022 · Kyoto Sanga · 1.23 p/m på 47 matcher2023 · Kyoto Sanga · 1.22 p/m på 41 matcher2024 · Kyoto Sanga · 1.34 p/m på 44 matcher2025 · Kyoto Sanga · 1.74 p/m på 43 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Kyoto Sangasnitt 1.26match 1397
Starkaste sträckan1.89 p/m+0.63 mot karriärsnittetMatch 329366 · 2024-06-122025-04-12Kyoto Sanga21 vinster av 38 · 5737
Svagaste sträckan0.84 p/m0.42 mot karriärsnittetMatch 1047 · 2013-04-102015-03-07Shonan Bellmare9 vinster av 38 · 3963

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.35.

Staplarna visar antal matcher med varje formation. Till höger står andelen av matcherna med känd formation och poängsnittet.

4-3-3Vanligaste startformationen · schematisk uppställning
4-3-3123 59.1 %1.35 p/m
3-4-2-146 22.1 %1.09 p/m
3-4-319 9.1 %1.11 p/m
4-1-4-18 3.8 %
3-1-4-23 1.4 %
3-5-22 1 %
4-4-1-12 1 %
3-4-1-21 0.5 %
4-2-3-11 0.5 %
4-3-2-11 0.5 %
4-5-11 0.5 %
5-4-11 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Kyoto Sanga
4-3-3
144
Shonan Bellmare
3-4-2-13-4-3
64

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 208 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Kyoto Sanga2025-06-212025-12-06

UnderHan1.75 20
EfterGwi-Jae Jo1.19 26−0.56

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

3titlar och 3 andraplatser sedan 2012
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

Ett steg per år från 2012 till 2021, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • J2 LeagueJapan2021Tvåa
  • J.League Cup / Copa Sudamericana ChampionshipWorld2019Tvåa
  • J-League CupJapan2018Vinnare
  • J2 LeagueJapan2017Vinnare
  • J2 LeagueJapan2014Vinnare
  • J2 LeagueJapan2012Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.24 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.00snitt 1.261.54
HögstKyoto Sanga1.39 p/m på 178
LägstShonan Bellmare1.15 p/m på 219
Spann0.24 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Cho Kwi-Jae
  • Rutinerad397 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare199 matcher per klubb i 2 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Cho Kwi-Jae med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare