FootSam
FOOTBALL DATA

Borja Jiménez

Aktiv

Spain · 41 år · Leganes

124 matcher, 8 klubbar, 2 länder mellan 2018 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

124matcher
44–34–46V–O–F
1.34poäng/match
36 %vinstprocent
166poäng
155–149mål
+6målskillnad
39hållna nollor
443446
Bäst iLeganes1.46 p/m87 matcher
Svagast iFC Cartagena0.95 p/m20 matcher
Bästa säsong20231.75 p/m44 matcher
Flest matcherLeganes87 matcher

124 av 124 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20152026
Izarra2016–2017
Rápido Bouzas2017–2018
Mirandes2018–2019
FC Cartagena2019–2020
Leganes2023–nu

Poäng per match, period för period

Leganes 2023–nu1.4687
Asteras Tripolis 20191.0813
FC Cartagena 2019–20201.0016
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Real Valladolid II2015–2016inga matcher i vår databas
Izarra2016–2017inga matcher i vår databas
Rápido Bouzas2017–2018inga matcher i vår databas
MirandesSpain2018–20191001010
Asteras TripolisGreece2019134271517141.08
FC CartagenaSpain2019–2020164481923161.00
Deportivo La CorunaSpain2021–20222101553
LeganesSpain2023–nu87332826108931271.46

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.46 p/mLeganespå 87 matcher
Bästa målskillnad+0.17 per matchLeganes108–93 på 87 matcher
Flest matcher87Leganes33–28–26
Flest vinster33Leganespå 87 matcher
Flest poäng127Leganespå 87 matcher
Längsta sejour87 matcherLeganes2023–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123181920212324

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Asteras TripolisFC CartagenaDeportivo La CorunaLeganessnitt 1.34match 1124
Starkaste sträckan1.76 p/m+0.42 mot karriärsnittetMatch 3673 · 2021-12-012024-04-07Deportivo La CorunaLeganes19 vinster av 38 · 5427
Svagaste sträckan1.03 p/m0.31 mot karriärsnittetMatch 138 · 2018-09-052023-08-13MirandesAsteras TripolisFC CartagenaDeportivo La CorunaLeganes11 vinster av 38 · 4757

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 5-4-1 1.73 mot 1.35.

4-2-3-134 29.3 %1.35 p/m
4-4-234 29.3 %1.53 p/m
5-4-115 12.9 %1.73 p/m
5-3-28 6.9 %
4-5-16 5.2 %
3-4-2-14 3.4 %
4-1-4-13 2.6 %
4-3-33 2.6 %
3-4-1-22 1.7 %
3-4-32 1.7 %
4-4-1-12 1.7 %
3-5-21 0.9 %
4-2-2-21 0.9 %
4-3-1-21 0.9 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Leganes
4-2-3-14-4-25-4-1
84
FC Cartagena
4-4-24-2-3-1
19
Asteras Tripolis
4-2-3-14-4-2
11

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 116 matcher mellan 2019 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Asteras Tripolis2019-08-242019-12-04

FöreG. Paraschos1.42 26
UnderHan1.21 14−0.21
EfterMilan Rastavac1.32 95+0.11

Leganes2023-08-132025-05-24

FöreCarlos Martínez1.43 7
UnderHan1.46 87+0.03

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 0 andraplatser sedan 2015
18
19
20
21
22
23

Ett steg per år från 2018 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Segunda DivisiónSpain2023/2024Vinnare
  • Copa FederacionSpain2018/2019Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.51 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.80snitt 1.361.61
HögstLeganes1.46 p/m på 87
LägstFC Cartagena0.95 p/m på 20
Spann0.51 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Borja Jiménez
  • Resande tränare5 klubbar, 25 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Borja Jiménez med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare