FootSam
FOOTBALL DATA

135 matcher, 1 klubb mellan 2020 och 2023.

01

Hur har han presterat?

44 %
Matcher som slutat med seger59 av 135 matcher
29 %
Matcher med hållen nolla39 av 135 matcher
Målbilden
1.47gjorda per match
1.35insläppta per match
Båda snitten på 135 matcher
135matcher
59–32–44V–O–F
1.55poäng/match
44 %vinstprocent
209poäng
199–182mål
+17målskillnad
39hållna nollor
593244

Vinster 59Oavgjorda 32Förluster 44

Bäst iLandskrona BoIS1.55 p/m135 matcher
Bästa säsong20201.92 p/m 36 matcher
Flest matcherLandskrona BoIS135 matcher

135 av 135 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20162026
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Landskrona BoISSweden2016–nu1355932441991822091.55

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.55 p/mLandskrona BoISpå 135 matcher
Bästa målskillnad+0.13 per matchLandskrona BoIS199–182 på 135 matcher
Flest matcher135Landskrona BoIS59–32–44
Flest vinster59Landskrona BoISpå 135 matcher
Flest poäng209Landskrona BoISpå 135 matcher
Längsta sejour135 matcherLandskrona BoIS2016–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232020 · Landskrona BoIS · 1.92 p/m på 36 matcher202021 · Landskrona BoIS · 1.41 p/m på 34 matcher212022 · Landskrona BoIS · 1.47 p/m på 34 matcher222023 · Landskrona BoIS · 1.35 p/m på 31 matcher23

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123snitt 1.55match 1135
Starkaste sträckan2.00 p/m+0.45 mot karriärsnittetMatch 1249 · 2020-08-122021-07-24Landskrona BoIS22 vinster av 38 · 6535
Svagaste sträckan1.05 p/m0.50 mot karriärsnittetMatch 5390 · 2021-08-212022-08-20Landskrona BoIS10 vinster av 38 · 4658

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-3 1.46 mot 1.44.

Staplarna visar antal matcher med varje formation. Till höger står andelen av matcherna med känd formation och poängsnittet.

4-3-3Vanligaste startformationen · schematisk uppställning
4-3-348 53.3 %1.44 p/m
3-4-335 38.9 %1.46 p/m
3-5-25 5.6 %
3-4-1-21 1.1 %
4-3-1-21 1.1 %

Startformationen som källan skrev den, för 90 matcher mellan 2020 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Landskrona BoIS2020-06-142023-11-11

UnderHan1.55 135
EfterMax Mölder1.51 39−0.04

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad kännetecknar honom?

B. Magnusson
  • Klubbyggare135 matcher per klubb i 1 klubb

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

09

Vilka matcher har han lett?

10

Hur står han sig mot andra?

Jämför B. Magnusson med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.
  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.