FootSam
FOOTBALL DATA

B. Labbadia

Uppdrag avslutade

Germany · 60 år

208 matcher, 7 klubbar mellan 2010 och 2023.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

208matcher
75–41–92V–O–F
1.28poäng/match
36 %vinstprocent
266poäng
295–313mål
-18målskillnad
56hållna nollor
754192
Bäst iVfL Wolfsburg1.46 p/m48 matcher
Svagast iHamburger SV0.84 p/m31 matcher
Bästa säsong20101.67 p/m18 matcher
Flest matcherVfB Stuttgart101 matcher

195 av 208 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20032026
SV Darmstadt 982003–2006
Bayer Leverkusen2008–2009
Hamburger SV2009–2010
VfB Stuttgart2010–2013
Hamburger SV2015–2016
VfL Wolfsburg2018–2019
Hertha BSC2020–2021
VfB Stuttgart2022–2023

Poäng per match, period för period

VfB Stuttgart 2010–20131.4984
VfL Wolfsburg 2018–20191.4648
Hertha BSC 2020–20211.1323
Hamburger SV 2015–20160.9627
VfB Stuttgart 2022–20230.7512
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
SV Darmstadt 98Germany2003–2006inga matcher i vår databas
SpVgg Greuther FürthGermany2007–2008inga matcher i vår databas
Bayer LeverkusenGermany2008–2009inga matcher i vår databas
Hamburger SVGermany2009–2010inga matcher i vår databas
VfB StuttgartGermany2010–2013843617311331231251.49
Hamburger SVGermany2015–20162775152237260.96
VfL WolfsburgGermany2018–2019482010187569701.46
Hertha BSCGermany2020–20212375114040261.13
VfB StuttgartGermany2022–202312237131990.75

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.46 p/mVfL Wolfsburgpå 48 matcher
Bästa målskillnad+0.13 per matchVfL Wolfsburg75–69 på 48 matcher
Flest matcher101VfB Stuttgart40–20–41
Flest vinster40VfB Stuttgartpå 101 matcher
Flest poäng140VfB Stuttgartpå 101 matcher
Längsta sejour84 matcherVfB Stuttgart2010–2013

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232010 · VfB Stuttgart · 1.67 p/m på 18 matcher102011 · VfB Stuttgart · 1.63 p/m på 38 matcher112012 · VfB Stuttgart · 1.18 p/m på 28 matcher122013 · VfB Stuttgart · 0.00 p/m på 3 matcher132014 · Hamburger SV · 1.20 p/m på 5 matcher142015 · Hamburger SV · 0.80 p/m på 20 matcher152016 · Hamburger SV · 0.67 p/m på 6 matcher162017 · VfL Wolfsburg · 0.82 p/m på 11 matcher172018 · VfL Wolfsburg · 1.65 p/m på 37 matcher182019 · Hertha BSC · 1.44 p/m på 9 matcher192020 · Hertha BSC · 0.89 p/m på 19 matcher202022 · VfB Stuttgart · 1.07 p/m på 14 matcher22

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Hamburger SVVfL WolfsburgHertha BSCVfB Stuttgartsnitt 1.28match 1208
Starkaste sträckan1.68 p/m+0.40 mot karriärsnittetMatch 1451 · 2011-04-162012-04-07VfB Stuttgart19 vinster av 38 · 7048
Svagaste sträckan0.71 p/m0.57 mot karriärsnittetMatch 84121 · 2013-06-012018-03-10VfB StuttgartHamburger SVVfL Wolfsburg7 vinster av 38 · 3061

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-1-2 1.76 mot 1.11.

4-3-338 39.6 %1.11 p/m
4-2-3-123 24 %0.78 p/m
4-3-1-217 17.7 %1.76 p/m
4-1-4-16 6.3 %
4-4-24 4.2 %
3-1-4-22 2.1 %
4-4-1-12 2.1 %
3-4-1-21 1 %
3-5-21 1 %
4-2-2-21 1 %
5-3-21 1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

VfL Wolfsburg
4-3-34-3-1-2
48
Hertha BSC
4-2-3-14-3-1-24-3-3
28

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 96 matcher mellan 2016 och 2022. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

VfB Stuttgart2010-12-192012-11-03

FöreJ. Keller0.90 10
UnderHan1.63 68+0.73

Hamburger SV2016-08-222016-09-24

UnderHan0.67 6
EfterMarkus Gisdol1.12 52+0.45

VfL Wolfsburg2018-02-232019-05-18

FöreM. Schmidt1.18 22
UnderHan1.46 48+0.28
EfterOliver Glasner1.67 87+0.21

Hertha BSC2020-05-162021-01-23

UnderHan1.07 28
EfterP. Dárdai1.23 31+0.16

VfB Stuttgart2023-01-212023-04-09

FöreMichael Wimmer1.71 7
UnderHan1.07 14−0.64
EfterSebastian Hoeness1.80 152+0.73

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 1 andraplats sedan 2003
  • DFB PokalGermany2012/2013Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.62 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.69snitt 1.281.61
HögstVfL Wolfsburg1.46 p/m på 48
LägstHamburger SV0.84 p/m på 31
Spann0.62 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.22 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför B. Labbadia med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.