FootSam
FOOTBALL DATA

Alessio LisciAktiv

Italy · 40 år · PAOK

167 matcher, 5 klubbar, 2 länder mellan 2021 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

167matcher
64–40–63V–O–F
1.39poäng/match
38 %vinstprocent
232poäng
243–226mål
+17målskillnad
46hållna nollor
644063
Bäst iMirandes1.47 p/m91 matcher
Svagast iOsasuna1.24 p/m42 matcher
Bästa säsong20241.74 p/m47 matcher
Flest matcherMirandes91 matcher

166 av 167 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20202026
Levante II2020–2021
Levante2021–2022
Mirandesfrån 2023
Osasuna2025–2026
PAOK2026–nu

Poäng per match, period för period

Mirandes från 20231.4791
Osasuna 2025–20261.4137
Levante 2021–20221.2825
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Levante II2020–2021inga matcher i vår databas
LevanteSpain2021–20222595114951321.28
MirandesSpainfrån 2023913723311181071341.47
OsasunaSpain2025–2026371410135547521.41
PAOKGreece2026–nu9423161114

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.47 p/mMirandespå 91 matcher
Bästa målskillnad+0.12 per matchMirandes118–107 på 91 matcher
Flest matcher91Mirandes37–23–31
Flest vinster37Mirandespå 91 matcher
Flest poäng134Mirandespå 91 matcher
Längsta sejour91 matcherMirandes2023–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232021 · Levante · 1.28 p/m på 25 matcher212023 · Mirandes · 1.18 p/m på 44 matcher232024 · Mirandes · 1.74 p/m på 47 matcher242025 · Osasuna · 1.24 p/m på 42 matcher252026 · PAOK · 1.56 p/m på 9 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123MirandesOsasunaPAOKsnitt 1.39match 1167
Starkaste sträckan1.84 p/m+0.45 mot karriärsnittetMatch 78115 · 2024-10-132025-06-15Mirandes21 vinster av 38 · 6343
Svagaste sträckan1.11 p/m0.28 mot karriärsnittetMatch 3168 · 2023-09-172024-05-26Mirandes10 vinster av 38 · 3950

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 5-3-2 1.64 mot 1.31.

4-2-3-151 31.5 %1.31 p/m
5-3-239 24.1 %1.64 p/m
3-4-316 9.9 %0.75 p/m
3-5-216 9.9 %1.44 p/m
4-4-213 8 %1.54 p/m
3-4-2-19 5.6 %
5-4-18 4.9 %
3-4-1-23 1.9 %
3-1-4-22 1.2 %
4-1-4-12 1.2 %
3-5-1-11 0.6 %
4-1-3-21 0.6 %
4-3-31 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Mirandes
5-3-24-2-3-1
90
Osasuna
4-2-3-13-4-3
40
Levante
5-3-24-4-2
25

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 162 matcher mellan 2021 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Levante2021-12-022022-05-20

FöreJavier Pereira0.43 7
UnderHan1.28 25+0.85
EfterM. Nafti1.11 9−0.17

Mirandes2023-08-142025-06-21

FöreJoseba Etxeberria1.31 59
UnderHan1.47 91+0.16

Osasuna2025-08-192026-05-23

FöreVicente Moreno Peris1.49 43
UnderHan1.24 42−0.25

PAOK2026-07-232026-09-02

FöreRazvan Lucescu1.86 269
UnderHan1.56 9−0.30

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.23 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.09snitt 1.381.62
HögstMirandes1.47 p/m på 91
LägstOsasuna1.24 p/m på 42
Spann0.23 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.11 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vilka matcher har han lett?

10

Hur står han sig mot andra?

Jämför Alessio Lisci med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.
  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.