Jupiler Pro League
2026/27
Beräknad placering efter grundserien
Byggd på 37 av säsongens 306 matcher. Varje ruta är sannolikheten att laget slutar på den placeringen, räknad ur 100 000 simuleringar av de 269 matcher som återstår.
| Lag | Nu | Trolig | Förv | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2 | 1:a | 2,64 | 38,5 | 24,5 | 13,9 | 8,1 | 5,3 | 3,4 | 2,2 | 1,5 | 1,0 | ||||||||||
| 4 | 1:a | 2,83 | 34,6 | 24,6 | 14,4 | 9,0 | 5,7 | 3,9 | 2,6 | 1,8 | 1,2 | ||||||||||
| 1 | 3:e | 5,79 | 6,9 | 10,8 | 13,0 | 12,4 | 11,1 | 9,7 | 8,1 | 6,7 | 5,6 | 4,3 | 3,6 | 2,7 | 1,8 | 1,4 | |||||
| 3 | 3:e | 5,80 | 6,8 | 10,9 | 13,1 | 12,4 | 11,0 | 9,5 | 8,0 | 6,7 | 5,5 | 4,5 | 3,5 | 2,8 | 2,0 | 1,5 | |||||
| 7 | 4:e | 6,89 | 4,1 | 7,5 | 9,7 | 10,5 | 10,2 | 9,6 | 9,0 | 7,9 | 6,9 | 6,0 | 5,0 | 4,0 | 3,3 | 2,6 | 1,7 | 1,2 | |||
| 5 | 6:e | 8,19 | 1,9 | 4,3 | 6,4 | 8,0 | 8,6 | 9,0 | 8,7 | 8,5 | 8,2 | 7,4 | 6,8 | 5,7 | 5,0 | 4,0 | 3,2 | 2,2 | 1,4 | ||
| 10 | 7:e | 8,40 | 1,8 | 4,0 | 6,2 | 7,4 | 8,2 | 8,5 | 8,8 | 8,4 | 8,1 | 7,6 | 7,1 | 6,1 | 5,3 | 4,4 | 3,4 | 2,5 | 1,6 | ||
| 8 | 8:e | 8,65 | 1,3 | 3,1 | 5,2 | 6,8 | 8,0 | 8,6 | 8,9 | 8,9 | 8,6 | 8,2 | 7,5 | 6,6 | 5,6 | 4,5 | 3,5 | 2,6 | 1,6 | ||
| 9 | 7:e | 8,68 | 1,5 | 3,4 | 5,4 | 6,9 | 7,8 | 8,3 | 8,5 | 8,5 | 8,2 | 8,0 | 7,3 | 6,6 | 5,7 | 4,7 | 3,8 | 2,7 | 1,8 | ||
| 11 | 8:e | 9,28 | 1,1 | 2,6 | 4,4 | 5,7 | 6,8 | 7,5 | 8,0 | 8,5 | 8,4 | 8,1 | 7,7 | 7,3 | 6,4 | 5,7 | 4,6 | 3,5 | 2,4 | 1,4 | |
| 6 | 9:e | 9,40 | 1,0 | 2,4 | 4,0 | 5,5 | 6,5 | 7,2 | 8,1 | 8,1 | 8,4 | 8,3 | 8,1 | 7,5 | 6,9 | 6,0 | 4,8 | 3,6 | 2,4 | 1,2 | |
| 13 | 13:e | 11,91 | 1,3 | 2,1 | 2,9 | 3,8 | 4,6 | 5,6 | 6,4 | 7,3 | 7,9 | 8,6 | 9,2 | 9,1 | 9,1 | 8,4 | 7,3 | 5,6 | |||
| 14 | 15:e | 12,29 | 1,1 | 1,8 | 2,5 | 3,3 | 4,2 | 4,9 | 5,8 | 6,8 | 7,8 | 8,5 | 9,1 | 9,5 | 9,7 | 9,2 | 8,6 | 6,6 | |||
| 16 | 16:e | 13,13 | 1,2 | 1,6 | 2,4 | 3,2 | 3,9 | 4,7 | 5,6 | 6,8 | 8,0 | 8,7 | 9,8 | 10,5 | 11,3 | 11,1 | 10,2 | ||||
| 15 | 17:e | 13,63 | 1,3 | 1,8 | 2,4 | 3,2 | 4,0 | 5,2 | 6,1 | 7,3 | 8,8 | 10,0 | 11,1 | 12,4 | 12,7 | 12,2 | |||||
| 12 | 18:e | 14,32 | 1,0 | 1,5 | 1,9 | 2,5 | 3,2 | 3,9 | 4,8 | 5,9 | 7,1 | 8,5 | 10,3 | 12,4 | 15,2 | 20,2 | |||||
| 17 | 18:e | 14,45 | 1,1 | 1,6 | 2,3 | 3,1 | 3,7 | 4,7 | 6,1 | 7,5 | 9,3 | 11,3 | 13,5 | 15,9 | 18,2 | ||||||
| 18 | 18:e | 14,71 | 1,4 | 1,9 | 2,5 | 3,5 | 4,5 | 5,8 | 7,1 | 8,9 | 11,0 | 13,4 | 16,7 | 21,0 | |||||||
| Summa | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
- Vinner ligan 1
- Europaspel 1–4
- Nedflyttning 17–18
Ligan delar upp sig efter grundserien, och prognosen gäller placeringen där. Slutspelsmatcherna finns inte i databasen förrän de lottats. Modellen känner inte till skador, avstängningar eller övergångar.