Lecce
Serie A 2024/25 · Via del Mare · Grundad 1908
- Poäng
- 34
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 8–10–20
- Mål
- 27–58
- Målskillnad
- -31
- Poäng/match
- 0.89
- Vinstprocent
- 21 %
- L. Gottitill 1 nov
- M. Giampaolofrån 1 nov
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
8matcher
- 4
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Tappade 10 poäng av 24
Lika i paus
17matcher
- 4
- Vann
- 7
- Oavgjort
- 6
- Förlust
Låg under i paus
13matcher
- 0
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 12
- Förlust
Räddade 1 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.24mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.32
- Hemma
- 2.16
- Borta
- Över 1.5 mål22 av 3858 %
- Över 2.5 mål15 av 3839 %
- Över 3.5 mål9 av 3824 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
14 mål i första halvlek, 13 i andra (43 % efter paus). Insläppta: 22 och 30 (55 % efter paus).
Bygger på 30 gjorda och 55 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 27 gjorda och 58 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- -0.46 (-34.1 %)
- I ligan
- 17 av 20
- Ligasnitt
- 1.28
- Skillnad
- -0.57 (-44.5 %)
- I ligan
- 20 av 20
- Ligasnitt
- 1.28
- Skillnad
- +0.25 (+19.2 %)
- I ligan
- 16 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 27.9 %
- Skillnad
- -4.2 % (-15.1 %)
- I ligan
- 11 av 20
- Ligasnitt
- 27.9 %
- Skillnad
- +19.5 % (+69.8 %)
- I ligan
- 20 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 6 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
3av 475 %
1 missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.48
- Skillnad
- -0.53 (-35.8 %)
- I ligan
- 17 av 20
- Ligasnitt
- 1.24
- Skillnad
- -0.40 (-32.1 %)
- I ligan
- 16 av 20
- Ligasnitt
- 0.24
- Skillnad
- -0.13 (-55.6 %)
- Störst i ligan
- 14 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-121 matcher 55 %
- 4-3-311 matcher 29 %
- 4-5-13 matcher 8 %
- 3-4-1-21 match 3 %
- 3-4-2-11 match 3 %
- 4-3-1-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter1
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
W. Falcone29 år | 38 | 3420 | 0 | 0 | 2 | 0 | 7.08 |
Försvarare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
F. Baschirotto27 år | 38 | 3420 | 2 | 0 | 3 | 0 | 6.91 |
A. Gallo24 år | 31 | 2616 | 0 | 2 | 3 | 1 | 6.91 |
F. Guilbert29 år | 33 | 2451 | — | 1 | 3 | — | 6.88 |
Kialonda Gaspar26 år | 24 | 2143 | — | 1 | 3 | — | 7.13 |
P. Dorgu19 år | 22 | 1843 | 3 | 1 | 2 | — | 6.86 |
G. Jean24 år | 30 | 1387 | — | 0 | 0 | — | 6.63 |
Danilo Veiga21 år | 13 | 375 | — | 0 | 0 | — | 6.57 |
V. Gendrey24 år | 2 | 180 | — | 0 | 0 | — | 6.45 |
A. Pelmard24 år | 16 | 134 | — | 0 | 1 | — | 6.53 |
Tiago Gabriel19 år | 2 | 94 | — | 0 | 0 | — | 7.05 |
M. Sala25 år | 2 | 70 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.36 |
K. Bonifazi28 år | 3 | 62 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.37 |
Mittfältare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
L. Coulibaly28 år | 38 | 2678 | 1 | 0 | 3 | — | 6.74 |
Y. Ramadani28 år | 38 | 1819 | 1 | 1 | 4 | — | 6.74 |
B. Pierret24 år | 32 | 1726 | — | 0 | 2 | — | 6.69 |
Þ. Helgason23 år | 21 | 1157 | 0 | 4 | 0 | 0 | 6.83 |
H. Rafia25 år | 34 | 1064 | — | 0 | 4 | — | 6.83 |
M. Berisha20 år | 22 | 722 | — | 1 | 5 | — | 6.88 |
L. Banda23 år | 22 | 609 | — | 1 | 1 | — | 6.53 |
M. Kaba22 år | 31 | 452 | — | 0 | 1 | — | 6.55 |
R. Oudin27 år | 11 | 293 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.64 |
F. Marchwiński22 år | 13 | 14 | — | 0 | 0 | — | 6.70 |
Anfallare8
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
N. Krstović24 år | 37 | 3070 | 11 | 5 | 6 | 0 | 7.12 |
Tete Morente27 år | 36 | 2029 | 3 | 2 | 5 | — | 6.85 |
S. Pierotti23 år | 37 | 1947 | 4 | 2 | 6 | — | 6.67 |
A. Rebić30 år | 27 | 799 | 1 | 0 | 3 | — | 6.69 |
K. N’Dri23 år | 15 | 313 | — | 0 | 0 | — | 6.64 |
| 17 | 296 | 1 | 0 | 1 | — | 6.49 | |
N. Sansone32 år | 5 | 60 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.50 |
R. Burnete20 år | 27 | 35 | — | 0 | 0 | — | 6.37 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 60 rader är märkta.
29 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.