- i tabellen
- 18
- Poäng
- 33
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 8–9–21
- Mål
- 28–56
- Form
- FFFFFO
Hur går det?
Säsongen i siffror
- Målskillnad
- -28
- Poäng/match
- 0.87
- Vinstprocent
- 21 %
- Poäng/match
- 1.11
- V–O–F
- 6–3–10
- Mål
- 17–24
- Poäng/match
- 0.63
- V–O–F
- 2–6–11
- Mål
- 11–32
- Högsta
- 12
- Lägsta
- 20
- A. Curtis
- P. Clementtill 1 dec
- Carlos Carvalhal1 dec–1 maj
Sviter
Ytterligheter
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
5matcher
- 4
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 3 poäng av 15
Lika i paus
15matcher
- 3
- Vann
- 7
- Oavgjort
- 5
- Förlust
Låg under i paus
18matcher
- 1
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 15
- Förlust
Räddade 5 poäng
Hur spelar laget?
Formationer
- 5-4-110 matcher 28 %
- 4-3-1-26 matcher 17 %
- 4-3-36 matcher 17 %
- 3-5-24 matcher 11 %
- 3-4-2-13 matcher 8 %
- 4-4-23 matcher 8 %
- 3-1-4-21 match 3 %
- 4-2-2-21 match 3 %
- 4-5-11 match 3 %
- 5-3-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Målrika eller målsnåla matcher
2.21mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.16
- Hemma
- 2.26
- Borta
- Över 1.5 mål24 av 3863 %
- Över 2.5 mål14 av 3837 %
- Över 3.5 mål8 av 3821 %
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
1 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
1av 1100 %
Ingen missad.
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
12 mål i första halvlek, 17 i andra (59 % efter paus). Insläppta: 23 och 32 (58 % efter paus).
Bygger på 29 gjorda och 55 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 28 gjorda och 56 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- -0.50 (-36.6 %)
- I ligan
- 18 av 20
- Ligasnitt
- 1.34
- Skillnad
- -0.60 (-45.0 %)
- I ligan
- 19 av 20
- Ligasnitt
- 1.34
- Skillnad
- +0.13 (+10.0 %)
- I ligan
- 11 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 29.7 %
- Skillnad
- -6.1 % (-20.4 %)
- I ligan
- 13 av 20
- Ligasnitt
- 29.7 %
- Skillnad
- +17.6 % (+59.3 %)
- I ligan
- 19 av 20
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.63
- Skillnad
- -0.52 (-32.0 %)
- I ligan
- 17 av 20
- Ligasnitt
- 1.11
- Skillnad
- -0.48 (-43.3 %)
- I ligan
- 19 av 20
- Ligasnitt
- 0.51
- Skillnad
- -0.04 (-7.7 %)
- Störst i ligan
- 9 av 20
Truppen
39 spelare i truppen, varav 26 kom in på planen. Grupperad på position, mest spelade först. Tankstreck betyder att källan inte har måttet — aldrig att det är noll.
Målvakter1
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ł. Fabiański32 år | 38 | 3420 | 0 | — | 0 | 0 | 6.92 |
Försvarare8
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Alfie Mawson23 år | 38 | 3420 | 2 | 1 | 3 | 0 | 6.96 |
M. Olsson29 år | 36 | 3154 | 0 | 1 | 7 | 0 | 6.47 |
K. Naughton28 år | 34 | 3033 | 0 | 2 | 1 | 0 | 6.76 |
F. Fernández28 år | 30 | 2677 | 1 | 1 | 5 | 0 | 6.89 |
M. van der Hoorn24 år | 24 | 1952 | 1 | — | 4 | 0 | 6.92 |
C. Roberts21 år | 4 | 268 | 0 | — | 0 | 0 | 6.85 |
K. Bartley26 år | 5 | 233 | 0 | — | 2 | 0 | 6.94 |
Àngel Rangel34 år | 4 | 155 | 0 | — | 0 | 0 | 6.47 |
Mittfältare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thomas James Carroll25 år | 37 | 2569 | 0 | 4 | 3 | 0 | 6.89 |
S. Clucas26 år | 29 | 2045 | 3 | 1 | 2 | 0 | 6.75 |
Ki Sung-Yueng28 år | 25 | 1869 | 2 | 2 | 2 | 0 | 6.94 |
L. Fer27 år | 20 | 1397 | 1 | 1 | 5 | 0 | 6.86 |
N. Dyer29 år | 24 | 1312 | 0 | — | 2 | 0 | 6.52 |
Roque Mesa28 år | 11 | 757 | 0 | — | 3 | 0 | 6.52 |
A. King28 år | 11 | 718 | 2 | — | 1 | 0 | 6.58 |
Renato Sanches19 år | 12 | 703 | 0 | — | 1 | — | 6.60 |
W. Routledge32 år | 15 | 421 | 0 | — | 1 | 0 | 6.51 |
Leon Britton34 år | 5 | 305 | 0 | — | 1 | 0 | 6.46 |
J. Fulton23 år | 2 | 17 | 0 | — | 1 | 0 | 6.30 |
Anfallare6
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Ayew25 år | 36 | 2859 | 7 | 2 | 2 | 1 | 6.75 |
T. Abraham19 år | 31 | 1720 | 5 | 1 | 0 | — | 6.66 |
| 12 | 951 | 0 | 2 | 3 | — | 6.74 | |
W. Bony28 år | 15 | 704 | 2 | — | 2 | 0 | 6.78 |
L. Narsingh26 år | 18 | 616 | 1 | — | 0 | 0 | 6.59 |
O. McBurnie21 år | 11 | 269 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.55 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 39 rader är märkta.
13 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.