Valladolid
La Liga 2020/21 · Estadio Municipal José Zorrilla · Grundad 1928
- Poäng
- 31
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 5–16–17
- Mål
- 34–57
- Målskillnad
- -23
- Poäng/match
- 0.82
- Vinstprocent
- 13 %
- Sergiotill 1 maj
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
10matcher
- 4
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Tappade 14 poäng av 30
Lika i paus
16matcher
- 0
- Vann
- 7
- Oavgjort
- 9
- Förlust
Låg under i paus
12matcher
- 1
- Vann
- 5
- Oavgjort
- 6
- Förlust
Räddade 8 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.39mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.58
- Hemma
- 2.21
- Borta
- Över 1.5 mål30 av 3879 %
- Över 2.5 mål15 av 3839 %
- Över 3.5 mål8 av 3821 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
13 mål i första halvlek, 20 i andra (59 % efter paus). Insläppta: 22 och 32 (56 % efter paus).
Bygger på 34 gjorda och 57 insläppta mål med minutangivelse.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- -0.54 (-39.9 %)
- I ligan
- 19 av 20
- Ligasnitt
- 1.25
- Skillnad
- -0.36 (-28.6 %)
- I ligan
- 16 av 20
- Ligasnitt
- 1.25
- Skillnad
- +0.25 (+19.6 %)
- I ligan
- 15 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 28.0 %
- Skillnad
- -20.1 % (-71.8 %)
- I ligan
- 20 av 20
- Ligasnitt
- 28.0 %
- Skillnad
- +8.8 % (+31.5 %)
- I ligan
- 16 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
4 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
7av 7100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.53
- Skillnad
- -0.69 (-45.1 %)
- I ligan
- 19 av 20
- Ligasnitt
- 1.18
- Skillnad
- -0.39 (-33.0 %)
- I ligan
- 14 av 20
- Ligasnitt
- 0.36
- Skillnad
- -0.30 (-85.2 %)
- Störst i ligan
- 16 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-4-222 matcher 58 %
- 4-2-3-19 matcher 24 %
- 4-1-4-13 matcher 8 %
- 4-3-33 matcher 8 %
- 3-5-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Jordi Masip31 år | 25 | 2250 | 0 | — | 3 | 0 | 6.72 |
Roberto Jiménez34 år | 13 | 1170 | 0 | — | 0 | 1 | 6.59 |
Försvarare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Bruno30 år | 27 | 2261 | 1 | — | 8 | 0 | 6.69 |
Joaquín Fernández24 år | 29 | 2076 | 1 | — | 8 | — | 6.80 |
Nacho Martínez31 år | 23 | 1813 | 0 | 1 | 3 | 1 | 6.42 |
J. El Yamiq28 år | 19 | 1377 | 0 | 1 | 6 | 0 | 7.00 |
Luis Pérez25 år | 22 | 1297 | 0 | — | 1 | — | 6.66 |
L. Olaza26 år | 14 | 1260 | 1 | 2 | 4 | 0 | 6.91 |
S. Janko24 år | 19 | 1224 | 0 | 1 | 4 | — | 6.65 |
Javi Sánchez23 år | 16 | 925 | 0 | — | 3 | — | 6.66 |
Raúl Carnero31 år | 8 | 502 | 1 | — | 2 | 0 | 6.64 |
Kiko Olivas32 år | 5 | 173 | 0 | — | 1 | 0 | 6.46 |
Miguel Rubio22 år | 2 | 134 | 0 | — | 0 | 0 | 6.65 |
Javi Moyano34 år | 2 | 104 | 0 | — | 0 | 0 | 6.45 |
Mittfältare7
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rubén Alcaraz29 år | 30 | 2170 | 1 | — | 10 | 0 | 6.76 |
Roque Mesa31 år | 25 | 1861 | 1 | — | 4 | 1 | 6.83 |
Fede San Emeterio23 år | 24 | 1462 | 0 | — | 7 | 0 | 6.53 |
Pablo Hervías27 år | 27 | 1191 | 0 | 5 | 1 | 0 | 6.80 |
Kike Pérez23 år | 24 | 1153 | 0 | — | 3 | 0 | 6.63 |
Míchel Herrero32 år | 22 | 944 | 2 | — | 3 | 0 | 6.61 |
Oriol Rey22 år | 1 | 14 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Anfallare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Óscar Plano29 år | 36 | 2530 | 5 | 5 | 1 | 1 | 6.84 |
Fabián Orellana34 år | 30 | 2153 | 6 | 2 | 5 | 0 | 6.61 |
S. Weissman24 år | 32 | 2137 | 6 | 1 | 3 | 0 | 6.75 |
Sergi Guardiola29 år | 29 | 1794 | 1 | 2 | 5 | 0 | 6.59 |
Marcos André23 år | 23 | 1170 | 4 | 1 | 3 | 0 | 6.66 |
Toni Villa25 år | 21 | 969 | 2 | — | 2 | 0 | 6.68 |
Jota21 år | 17 | 664 | 1 | — | 1 | 0 | 6.63 |
Waldo Rubio25 år | 10 | 375 | 1 | — | 1 | 0 | 6.37 |
| 13 | 46 | 0 | — | 2 | — | 6.73 | |
Kuki22 år | 2 | 28 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.70 |
Sergio Benito21 år | 1 | 1 | 0 | — | 0 | 0 | — |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 41 rader är märkta.
9 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.