Middlesbrough
Championship 2025/26 · Riverside Stadium · Grundad 1876
- Poäng
- 80
- Matcher
- 46
- V–O–F
- 22–14–10
- Mål
- 72–47
- Målskillnad
- +25
- Poäng/match
- 1.74
- Vinstprocent
- 48 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
17matcher
- 16
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 3 poäng av 51
Lika i paus
16matcher
- 4
- Vann
- 9
- Oavgjort
- 3
- Förlust
Låg under i paus
13matcher
- 2
- Vann
- 5
- Oavgjort
- 6
- Förlust
Räddade 11 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.59mål per match, båda lagens · 46 matcher
- 2.26
- Hemma
- 2.91
- Borta
- Över 1.5 mål32 av 4670 %
- Över 2.5 mål25 av 4654 %
- Över 3.5 mål14 av 4630 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
34 mål i första halvlek, 37 i andra (52 % efter paus). Insläppta: 24 och 27 (52 % efter paus).
Bygger på 71 gjorda och 52 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 73 gjorda och 50 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- +0.29 (+21.2 %)
- I ligan
- 5 av 24
- Ligasnitt
- 1.29
- Skillnad
- +0.20 (+15.1 %)
- I ligan
- 5 av 24
- Ligasnitt
- 1.30
- Skillnad
- -0.28 (-21.4 %)
- I ligan
- 2 av 24
Stabilitet
- Ligasnitt
- 24.9 %
- Skillnad
- +3.7 % (+14.7 %)
- I ligan
- 6 av 24
- Ligasnitt
- 25.0 %
- Skillnad
- +1.5 % (+6.1 %)
- I ligan
- 15 av 24
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 1 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
4av 4100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.51
- Skillnad
- +0.28 (+18.4 %)
- I ligan
- 5 av 24
- Ligasnitt
- 1.22
- Skillnad
- +0.30 (+25.0 %)
- I ligan
- 6 av 24
- Ligasnitt
- 0.30
- Skillnad
- -0.03 (-8.6 %)
- Störst i ligan
- 12 av 24
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 3-4-2-114 matcher 29 %
- 4-2-3-111 matcher 22 %
- 4-2-2-28 matcher 16 %
- 4-4-25 matcher 10 %
- 4-3-34 matcher 8 %
- 3-4-1-23 matcher 6 %
- 4-1-4-12 matcher 4 %
- 3-4-31 match 2 %
- 3-5-21 match 2 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter1
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 49 | 4446 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.78 |
Försvarare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 46 | 3803 | 1 | 5 | 9 | 0 | 7.26 | |
| 45 | 3672 | 4 | 4 | 5 | 0 | 7.06 | |
| 32 | 2139 | 3 | 0 | 1 | 0 | 7.22 | |
| 24 | 2134 | 0 | 0 | 5 | 0 | 6.97 | |
| 22 | 1886 | 1 | 1 | 3 | 1 | 6.92 | |
| 13 | 553 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6.77 | |
| 7 | 224 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.63 | |
R. van den Berg21 år | 3 | 161 | — | 0 | 0 | — | 6.75 |
| 2 | 91 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.60 | |
| 3 | 57 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.65 | |
| 1 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.90 | |
Neto Borges28 år | 3 | 19 | — | 0 | 0 | — | 6.70 |
| 0 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.70 |
Mittfältare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 44 | 3920 | 0 | 5 | 7 | 0 | 6.88 | |
| 43 | 3509 | 0 | 3 | 4 | 0 | 7.28 | |
| 39 | 3334 | 5 | 7 | 4 | 0 | 7.23 | |
| 22 | 3334 | 5 | 7 | 3 | 0 | 7.23 | |
| 41 | 2651 | 4 | 3 | 2 | 0 | 6.79 | |
| 28 | 1744 | 6 | 3 | 4 | 0 | 6.89 | |
| 20 | 618 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.54 | |
| 20 | 585 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.54 | |
| 11 | 323 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6.65 | |
| 2 | 94 | 1 | 1 | 0 | 0 | 7.10 | |
| 4 | 82 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.50 |
Anfallare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 48 | 3766 | 13 | 5 | 7 | 0 | 6.90 | |
| 43 | 3007 | 14 | 7 | 4 | 0 | 6.94 | |
| 35 | 2083 | 8 | 1 | 2 | 0 | 6.68 | |
| 25 | 1100 | 2 | 2 | 1 | 0 | 6.66 | |
| 21 | 878 | 1 | 1 | 5 | 0 | 6.68 | |
| 28 | 714 | 2 | 0 | 2 | 0 | 6.52 | |
| 19 | 530 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6.55 | |
| 4 | 57 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.40 | |
| 2 | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.30 | |
| 1 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.50 |
10 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.