FootSam
FOOTBALL DATA

Michael Carrick

Aktiv

England · 45 år · Manchester United

204 matcher, 2 klubbar mellan 2006 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

204matcher
93–39–72V–O–F
1.56poäng/match
46 %vinstprocent
318poäng
318–263mål
+55målskillnad
54hållna nollor
933972
Bäst iManchester United2.17 p/m24 matcher
Svagast iMiddlesbrough1.48 p/m180 matcher
Bästa säsong20252.11 p/m19 matcher
Flest matcherMiddlesbrough180 matcher

199 av 204 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

Poäng per match, period för period

Manchester United 2025–nu2.0521
Middlesbrough från 20221.56141
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Manchester UnitedEngland20211100203
MiddlesbroughEnglandfrån 20221416525512261822201.56
Manchester UnitedEngland2025–nu2113444126432.05

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.17 p/mManchester Unitedpå 24 matcher
Bästa målskillnad+0.79 per matchManchester United47–28 på 24 matcher
Flest matcher180Middlesbrough77–35–68
Flest vinster77Middlesbroughpå 180 matcher
Flest poäng266Middlesbroughpå 180 matcher
Längsta sejour141 matcherMiddlesbrough2022–nu

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232006 · Middlesbrough · 1.21 p/m på 38 matcher062007 · Middlesbrough · 0.00 p/m på 1 matcher072021 · Manchester United · 3.00 p/m på 3 matcher212022 · Middlesbrough · 1.74 p/m på 38 matcher222023 · Middlesbrough · 1.61 p/m på 54 matcher232024 · Middlesbrough · 1.37 p/m på 49 matcher242025 · Manchester United · 2.11 p/m på 19 matcher252026 · Manchester United · 1.50 p/m på 2 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Manchester UnitedMiddlesbroughManchester Unitedsnitt 1.56match 1204
Starkaste sträckan2.00 p/m+0.44 mot karriärsnittetMatch 3774 · 2007-05-052023-04-14MiddlesbroughManchester UnitedMiddlesbrough24 vinster av 38 · 7847
Svagaste sträckan1.21 p/m0.35 mot karriärsnittetMatch 138 · 2006-08-192007-05-13Middlesbrough12 vinster av 38 · 4449

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1143 86.7 %1.64 p/m
4-4-27 4.2 %
3-5-24 2.4 %
3-4-1-23 1.8 %
4-3-33 1.8 %
3-4-2-12 1.2 %
4-2-2-21 0.6 %
4-4-1-11 0.6 %
5-4-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 165 matcher mellan 2021 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Middlesbrough2022-10-052025-05-03

FöreChristopher John Wilder1.44 45
UnderHan1.56 141+0.12

Manchester United2026-01-072026-08-30

UnderHan2.05 21+0.62

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

30 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2021 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Premier LeagueEngland2017/2018Tvåa
  • FA CupEngland2017/2018Tvåa
  • UEFA Super CupEurope2017/2018Tvåa
  • League CupEngland2016/2017Vinnare
  • Community ShieldEngland2016/2017Vinnare
  • UEFA Europa LeagueEurope2016/2017Vinnare
  • FA CupEngland2015/2016Vinnare
  • International Champions CupWorld2014Vinnare
  • Community ShieldEngland2013/2014Vinnare
  • Premier LeagueEngland2012/2013Vinnare
  • Premier LeagueEngland2011/2012Tvåa
  • Community ShieldEngland2011/2012Vinnare
  • Premier LeagueEngland2010/2011Vinnare
  • Community ShieldEngland2010/2011Vinnare
  • UEFA Champions LeagueEurope2010/2011Tvåa
  • Premier LeagueEngland2009/2010Tvåa
  • League CupEngland2009/2010Vinnare
  • Community ShieldEngland2009/2010Tvåa
  • Audi CupWorld2009Tvåa
  • Premier LeagueEngland2008/2009Vinnare
  • League CupEngland2008/2009Vinnare
  • Community ShieldEngland2008/2009Vinnare
  • UEFA Champions LeagueEurope2008/2009Tvåa
  • UEFA Super CupEurope2008/2009Tvåa
  • FIFA Intercontinental CupWorld2008 JapanVinnare
  • Premier LeagueEngland2007/2008Vinnare
  • Community ShieldEngland2007/2008Vinnare
  • UEFA Champions LeagueEurope2007/2008Vinnare
  • Premier LeagueEngland2006/2007Vinnare
  • FA CupEngland2006/2007Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.69 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.33snitt 1.562.32
HögstManchester United2.17 p/m på 24
LägstMiddlesbrough1.48 p/m på 180
Spann0.69 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Michael Carrick
  • Klubbyggare102 matcher per klubb i 2 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Michael Carrick med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare