Nottingham Forest
Premier League 2022/23 · The City Ground · Grundad 1865
- Poäng
- 38
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 9–11–18
- Mål
- 38–68
- Målskillnad
- -30
- Poäng/match
- 1.00
- Vinstprocent
- 24 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
11matcher
- 5
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 3
- Förlust
Tappade 15 poäng av 33
Lika i paus
14matcher
- 4
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 6
- Förlust
Låg under i paus
13matcher
- 0
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 9
- Förlust
Räddade 4 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.79mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.68
- Hemma
- 2.89
- Borta
- Över 1.5 mål30 av 3879 %
- Över 2.5 mål17 av 3845 %
- Över 3.5 mål13 av 3834 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
16 mål i första halvlek, 19 i andra (53 % efter paus). Insläppta: 23 och 42 (60 % efter paus).
Bygger på 36 gjorda och 70 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 38 gjorda och 68 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.39
- Skillnad
- -0.39 (-27.8 %)
- I ligan
- 16 av 20
- Ligasnitt
- 1.43
- Skillnad
- -0.43 (-29.9 %)
- I ligan
- 15 av 20
- Ligasnitt
- 1.43
- Skillnad
- +0.36 (+25.5 %)
- I ligan
- 16 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 27.2 %
- Skillnad
- -6.2 % (-22.7 %)
- I ligan
- 16 av 20
- Ligasnitt
- 27.2 %
- Skillnad
- +4.3 % (+15.9 %)
- I ligan
- 12 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 0 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
3av 3100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.68
- Skillnad
- -0.10 (-6.1 %)
- I ligan
- 10 av 20
- Ligasnitt
- 1.09
- Skillnad
- -0.67 (-61.4 %)
- I ligan
- 20 av 20
- Ligasnitt
- 0.59
- Skillnad
- +0.57 (+95.6 %)
- Störst i ligan
- 1 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 3-4-2-19 matcher 24 %
- 4-3-39 matcher 24 %
- 4-3-2-16 matcher 16 %
- 3-4-1-25 matcher 13 %
- 4-3-1-25 matcher 13 %
- 4-2-3-13 matcher 8 %
- 5-3-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 18 | 1620 | 0 | — | 2 | 0 | 6.84 | |
K. Navas35 år | 17 | 1530 | 0 | — | 2 | 0 | 6.68 |
W. Hennessey35 år | 4 | 270 | 0 | — | 0 | 0 | 6.97 |
Försvarare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Worrall25 år | 30 | 2222 | 1 | — | 6 | — | 6.84 |
Renan Lodi24 år | 28 | 2222 | 0 | 1 | 7 | 0 | 6.58 |
S. Aurier29 år | 24 | 1949 | 1 | — | 2 | — | 6.95 |
N. Williams21 år | 31 | 1876 | 1 | — | 7 | 0 | 6.68 |
S. McKenna25 år | 20 | 1573 | 0 | — | 4 | 0 | 6.68 |
Felipe33 år | 16 | 1419 | 0 | 1 | 4 | 0 | 6.98 |
M. Niakhaté26 år | 15 | 1162 | 0 | — | 1 | — | 6.62 |
S. Cook31 år | 12 | 959 | 0 | — | 4 | 0 | 6.65 |
H. Toffolo26 år | 19 | 933 | 0 | — | 2 | 0 | 6.59 |
W. Boly31 år | 11 | 687 | 0 | 1 | 2 | — | 6.82 |
G. Biancone22 år | 10 | 22 | 0 | — | 0 | — | 6.80 |
Mittfältare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. Gibbs-White22 år | 35 | 2977 | 5 | 8 | 5 | — | 7.01 |
R. Freuler30 år | 28 | 2165 | 0 | — | 4 | 0 | 6.63 |
R. Yates24 år | 26 | 1839 | 0 | 2 | 5 | 0 | 6.71 |
O. Mangala24 år | 27 | 1557 | 1 | 1 | 3 | 0 | 6.69 |
Danilo Santos21 år | 13 | 979 | 3 | 2 | 1 | — | 6.91 |
J. Lingard29 år | 29 | 927 | 0 | — | 1 | — | 6.57 |
C. Kouyaté32 år | 21 | 879 | 1 | — | 3 | 0 | 6.69 |
L. O'Brien23 år | 13 | 580 | 1 | — | 2 | 0 | 6.63 |
J. Shelvey30 år | 8 | 542 | 0 | — | 2 | 0 | 6.25 |
J. Colback32 år | 11 | 492 | 0 | — | 0 | 0 | 6.73 |
Gustavo Scarpa28 år | 6 | 179 | 0 | — | 1 | 0 | 6.70 |
Cafú29 år | 1 | 15 | 0 | — | 0 | — | 6.20 |
Anfallare7
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
B. Johnson21 år | 38 | 2941 | 8 | 3 | 6 | 0 | 6.69 |
T. Awoniyi24 år | 29 | 1434 | 10 | 1 | 2 | — | 6.71 |
E. Dennis24 år | 19 | 733 | 2 | 2 | 3 | — | 6.62 |
C. Wood30 år | 7 | 376 | 1 | — | 0 | 0 | 6.59 |
A. Ayew32 år | 13 | 313 | 0 | — | 1 | — | 6.48 |
S. Surridge24 år | 20 | 305 | 1 | — | 2 | 0 | 6.45 |
A. Mighten20 år | 1 | 7 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 47 rader är märkta.
14 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.