Beşiktaş
Süper Lig 2025/26 · Tüpraş Stadyumu · Grundad 1903
- Poäng
- 60
- Matcher
- 34
- V–O–F
- 17–9–8
- Mål
- 59–40
- Målskillnad
- +19
- Poäng/match
- 1.76
- Vinstprocent
- 50 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
12matcher
- 9
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Tappade 6 poäng av 36
Lika i paus
17matcher
- 8
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 5
- Förlust
Låg under i paus
5matcher
- 0
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 3
- Förlust
Räddade 2 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.91mål per match, båda lagens · 34 matcher
- 2.94
- Hemma
- 2.88
- Borta
- Över 1.5 mål28 av 3482 %
- Över 2.5 mål20 av 3459 %
- Över 3.5 mål12 av 3435 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
32 mål i första halvlek, 27 i andra (46 % efter paus). Insläppta: 18 och 22 (55 % efter paus).
Bygger på 59 gjorda och 40 insläppta mål med minutangivelse.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.35
- Skillnad
- +0.41 (+30.3 %)
- I ligan
- 4 av 18
- Ligasnitt
- 1.33
- Skillnad
- +0.41 (+30.8 %)
- I ligan
- 4 av 18
- Ligasnitt
- 1.33
- Skillnad
- -0.15 (-11.3 %)
- I ligan
- 7 av 18
Stabilitet
- Ligasnitt
- 27.3 %
- Skillnad
- +2.1 % (+7.8 %)
- I ligan
- 5 av 18
- Ligasnitt
- 27.3 %
- Skillnad
- -12.6 % (-46.1 %)
- I ligan
- 4 av 18
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 5 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
6av 6100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.56
- Skillnad
- +0.27 (+17.2 %)
- I ligan
- 4 av 18
- Ligasnitt
- 1.15
- Skillnad
- +0.55 (+47.9 %)
- I ligan
- 4 av 18
- Ligasnitt
- 0.40
- Skillnad
- -0.28 (-70.7 %)
- Störst i ligan
- 17 av 18
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-121 matcher 62 %
- 4-1-4-113 matcher 38 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 25 | 2250 | 0 | 0 | 4 | 0 | 6.98 | |
| 8 | 720 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.63 | |
| 1 | 90 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7.90 |
Försvarare15
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 25 | 2088 | 0 | 0 | 4 | 0 | 6.76 | |
| 21 | 1747 | 1 | 0 | 9 | 0 | 7.06 | |
Tiago Djaló25 år | 18 | 1470 | 2 | 0 | 4 | — | 6.86 |
| 17 | 1305 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6.63 | |
| 15 | 1124 | 0 | 0 | 4 | 0 | 7.06 | |
| 13 | 1090 | 1 | 1 | 4 | 0 | 7.13 | |
| 12 | 957 | 1 | 1 | 4 | 0 | 6.66 | |
| 10 | 865 | 0 | 1 | 1 | 0 | 7.10 | |
D. Jurásek25 år | 10 | 637 | — | 0 | 0 | — | 6.82 |
| 7 | 454 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.65 | |
| 5 | 353 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.80 | |
| 0 | 167 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.45 | |
| 2 | 81 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.45 | |
| 1 | 21 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.60 | |
| 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
Mittfältare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
O. Kökçü24 år | 30 | 2487 | 8 | 8 | 5 | — | 7.56 |
| 30 | 2007 | 5 | 8 | 1 | 0 | 6.74 | |
| 25 | 2000 | 2 | 0 | 5 | 0 | 6.87 | |
| 14 | 1196 | 2 | 2 | 1 | 0 | 7.11 | |
| 25 | 992 | 1 | 3 | 1 | 0 | 6.78 | |
| 14 | 901 | 2 | 2 | 0 | 1 | 6.62 | |
| 19 | 556 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6.71 | |
| 13 | 544 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.86 | |
E. Tıknaz20 år | 10 | 322 | — | 1 | 2 | — | 6.99 |
| 4 | 164 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.47 | |
João Mário32 år | 2 | 105 | — | 0 | 0 | — | 7.00 |
| 1 | 58 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.20 | |
Al Musrati29 år | 3 | 55 | — | 0 | 0 | — | 6.45 |
Anfallare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 22 | 1648 | 5 | 4 | 4 | 1 | 6.78 | |
| 18 | 1258 | 7 | 1 | 3 | 0 | 6.80 | |
| 26 | 1175 | 5 | 3 | 3 | 0 | 6.80 | |
| 13 | 1086 | 6 | 1 | 2 | 0 | 7.11 | |
Rafa32 år | 10 | 820 | 5 | 1 | 0 | — | 7.23 |
Jota Silva26 år | 18 | 575 | 4 | 0 | 1 | — | 6.78 |
| 17 | 419 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6.50 | |
C. Keles23 år | 4 | 264 | — | 0 | 2 | — | 6.33 |
S. Kılıçsoy19 år | 4 | 27 | — | 0 | 1 | — | 6.20 |
14 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.