Venezia
Serie A 2024/25 · Stadio Pierluigi Penzo · Grundad 1907
- Poäng
- 29
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 5–14–19
- Mål
- 32–56
- Målskillnad
- -24
- Poäng/match
- 0.76
- Vinstprocent
- 13 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
6matcher
- 1
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 11 poäng av 18
Lika i paus
22matcher
- 3
- Vann
- 9
- Oavgjort
- 10
- Förlust
Låg under i paus
10matcher
- 1
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 8
- Förlust
Räddade 4 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.32mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.05
- Hemma
- 2.58
- Borta
- Över 1.5 mål26 av 3868 %
- Över 2.5 mål16 av 3842 %
- Över 3.5 mål9 av 3824 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
14 mål i första halvlek, 19 i andra (56 % efter paus). Insläppta: 22 och 30 (56 % efter paus).
Bygger på 34 gjorda och 54 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 32 gjorda och 56 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- -0.59 (-43.8 %)
- I ligan
- 19 av 20
- Ligasnitt
- 1.28
- Skillnad
- -0.44 (-34.2 %)
- I ligan
- 18 av 20
- Ligasnitt
- 1.28
- Skillnad
- +0.19 (+15.1 %)
- I ligan
- 13 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 27.9 %
- Skillnad
- -12.1 % (-43.4 %)
- I ligan
- 18 av 20
- Ligasnitt
- 27.9 %
- Skillnad
- +16.8 % (+60.4 %)
- I ligan
- 17 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 1 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
4av 580 %
1 missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.48
- Skillnad
- -0.42 (-28.7 %)
- I ligan
- 16 av 20
- Ligasnitt
- 1.24
- Skillnad
- -0.77 (-61.8 %)
- I ligan
- 20 av 20
- Ligasnitt
- 0.24
- Skillnad
- +0.34 (+144.4 %)
- Störst i ligan
- 4 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 3-5-221 matcher 55 %
- 3-4-2-114 matcher 37 %
- 3-4-1-21 match 3 %
- 3-5-1-11 match 3 %
- 5-4-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
F. Stanković22 år | 16 | 1368 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7.27 |
I. Radu27 år | 15 | 1350 | — | 0 | 1 | — | 7.02 |
J. Joronen31 år | 36 | 702 | — | 0 | 0 | — | 6.83 |
Försvarare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Idzes24 år | 35 | 3128 | 1 | 0 | 5 | — | 6.80 |
F. Zampano30 år | 35 | 1648 | 1 | 2 | 5 | — | 6.55 |
Fali Candé26 år | 17 | 1530 | 1 | 1 | 4 | — | 6.92 |
R. Haps31 år | 25 | 1368 | 1 | 1 | 3 | 0 | 6.70 |
M. Svoboda25 år | 16 | 1314 | 1 | 0 | 1 | — | 6.83 |
J. Schingtienne22 år | 32 | 1121 | — | 0 | 2 | — | 6.56 |
M. Šverko26 år | 16 | 1118 | 1 | 0 | 3 | 0 | 6.73 |
A. Candela24 år | 19 | 1011 | — | 1 | 2 | — | 6.54 |
G. Altare26 år | 16 | 751 | — | 0 | 2 | — | 6.86 |
A. Marcandalli21 år | 8 | 357 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.30 |
| 8 | 224 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.68 | |
R. Sagrado20 år | 20 | 143 | — | 0 | 1 | — | 6.57 |
Mittfältare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
H. Nicolussi24 år | 35 | 2870 | 4 | 2 | 7 | — | 6.93 |
G. Busio22 år | 34 | 2531 | 2 | 0 | 4 | — | 6.81 |
G. Oristanio21 år | 38 | 2333 | 3 | 3 | 3 | — | 6.71 |
M. Ellertsson22 år | 21 | 1455 | 2 | 2 | 0 | 0 | 6.81 |
Kike Pérez27 år | 16 | 1120 | 1 | 0 | 4 | 0 | 6.91 |
A. Duncan31 år | 20 | 959 | — | 0 | 2 | — | 6.77 |
I. Doumbia20 år | 24 | 943 | — | 0 | 0 | — | 6.58 |
M. Kofod Andersen25 år | 18 | 692 | 1 | 1 | 1 | — | 6.73 |
B. Bjarkason24 år | 9 | 158 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.56 |
C. Conde24 år | 9 | 146 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.64 |
D. Črnigoj28 år | 8 | 130 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.53 |
S. El Haddad19 år | 3 | 27 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.37 |
N. Lella24 år | 1 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.70 |
Anfallare8
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Pohjanpalo29 år | 20 | 1615 | 6 | 0 | 1 | — | 6.96 |
A. Zerbin25 år | 18 | 1520 | 1 | 0 | 4 | 0 | — |
J. Yeboah24 år | 33 | 1231 | 1 | 1 | 6 | — | 6.64 |
C. Gytkjær34 år | 38 | 769 | 2 | 1 | 0 | — | 6.57 |
D. Fila21 år | 10 | 494 | 2 | 0 | 2 | 1 | 6.63 |
M. Marić29 år | 10 | 355 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.54 |
A. Raimondo20 år | 9 | 85 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.33 |
N. Pierini26 år | 2 | 81 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.50 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 54 rader är märkta.
18 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.