FootSam
FOOTBALL DATA

Stadio Pierluigi Penzo

Venezia, Italien·Venezia

1.70poäng per match
49 %hemmavinster
169spelade matcher
Kapacitet
11 150
Underlag
Naturgräs

Serie B, Serie A och Coppa Italia, augusti 2017 till augusti 2026. 169 spelade matcher.

11 matcherobesegrade i rad här under 2023 för Venezia. 7 vinster, 4 oavgjorda.
5–0mot Modena 2023 — den största segern platsen sett.
0 av 5Pescara har aldrig vunnit här, på 5 besök.
SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Venezia på sin hemmaplan2017/18–2026

1.70poäng per match
49 %vinstprocent
833848V–O–F på 169 matcher
260197målskillnad +63
51hållna nollor
28matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2017/18–2026
Visa säsong för säsong17 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2017/18Serie B2313733214+18462.0012
2017/18Coppa Italia100112-100.000
2018/19Serie B1868422220261.444
2018/19Coppa Italia100101-100.000
2019/20Serie B195681824-6211.114
2019/20Coppa Italia110021+133.000
2020/21Serie B2212463322+11401.828
2020/21Coppa Italia110020+233.001
2021/22Serie A1935112138-17140.742
2021/22Coppa Italia110031+233.000
2022/23Serie B197572927+2261.373
2022/23Coppa Italia100123-100.000
2023/24Serie B2115334426+18482.296
2025/26Serie B1917024412+32512.6810
2025/26Coppa Italia110040+433.001
2026/27Serie A100102-200.000
2026Coppa Italia110032+133.000
Totalt169833848260197+632871.7051
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Venezia på den här arenan

11obesegrad i följd28 jan. 2023 – 15 sep. 20237 vinster, 4 oavgjorda
9raka segrar27 sep. 2025 – 31 jan. 2026
3hållna nollor i följd27 sep. 2025 – 29 okt. 2025
4raka förluster6 mars 2022 – 23 apr. 2022

Största segrar

1 maj 2023Venezia50Modena+5 mål
20 okt. 2020Venezia40Pescara+4 mål
16 aug. 2025Venezia40Mantova+4 mål
3 mars 2026Venezia40Avellino+4 mål
27 apr. 2018Venezia30Palermo+3 mål

Största förluster

27 apr. 2019Venezia14Crotone+3 mål emot
6 mars 2022Venezia14Sassuolo+3 mål emot
9 jan. 2022Venezia03AC Milan+3 mål emot
25 nov. 2017Venezia13Novara+2 mål emot
7 mars 2020Venezia13Crotone+2 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Venezia vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

13
20 feb. 2021Virtus Entella32låg under med 2
28 nov. 2020Ascoli21låg under med 1
1 mars 2021Reggiana21låg under med 1
13 maj 2021Chievo32låg under med 1
7 nov. 2021AS Roma32låg under med 1

och 8 till

Räddade en poäng

16
26 dec. 2022Parma22låg under med 2
20 dec. 2017Cremonese11låg under med 1
6 juni 2018Palermo11låg under med 1
29 sep. 2018Livorno11låg under med 1
21 okt. 2018Hellas Verona11låg under med 1

och 11 till

Tappade ledningen

23
5 dec. 2021Hellas Verona34ledde med 3
1 apr. 2024Reggiana23ledde med 2
28 okt. 2017Frosinone11ledde med 1
9 dec. 2017PRO Vercelli11ledde med 1
11 feb. 2019Lecce11ledde med 1

och 18 till

Läst ur målen i 168 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Venezia här

62klubbar har gästat
35av dem har vunnit här
Frosinonebästa gäst · 2.00 p/match på 5 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Ascoli7205811-360.86
Cittadella713369-360.86
Palermo7124813-550.71
Spezia612325-350.83
Cremonese612369-350.83
Empoli511336-340.80
Frosinone531175+2102.00
Salernitana521244071.40
Brescia521256-171.40
Perugia5104612-630.60
Visa alla62 klubbar
Pescara5032510-530.60
Cosenza512237-451.00
Bari410359-430.75
Ternana400428-600.00
Virtus Entella401348-410.25
Pisa403145-130.75
Lecce421164+271.75
Modena4112610-441.00
Sudtirol430155092.25
Chievo310256-131.00
Sampdoria310268-231.00
Benevento330072+593.00
Parma311155041.33
Pordenone321042+272.33
Reggiana310246-231.00
Cagliari202000021.00
SPAL201112-110.50
Genoa211032+142.00
Crotone220072+563.00
Hellas Verona211054+142.00
Cesena210122031.50
Carpi201113-210.50
Foggia200213-200.00
Avellino200217-600.00
Juve Stabia200214-300.00
Livorno201112-110.50
Padova200225-300.00
Como200226-400.00
Monza210122031.50
Carrarese200214-300.00
Catanzaro200225-300.00
Reggina220041+363.00
Mantova200207-700.00
Lazio110031+233.00
Sassuolo110041+333.00
AC Milan110030+333.00
Napoli110020+233.00
Udinese110021+133.00
Juventus101011011.00
AS Roma100123-100.00
Atalanta110031+233.00
Bologna100134-100.00
Fiorentina100101-100.00
Torino101011011.00
Inter110020+233.00
Novara110031+233.00
PRO Vercelli101011011.00
Trapani101011011.00
FeralpiSalò100112-100.00
Catania100112-100.00
Vicenza Virtus100101-100.00
Lecco101022011.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 169 färdigspelade matcher

2.70mål per match
457mål totalt
58 %båda lagen målat
50 %över 2,5 mål
28 %över 3,5 mål
8mållösa matcher · 5 %

Vanligaste resultat

1–12515 %
1–01911 %
2–11710 %
0–2138 %
1–2138 %

Målrikaste matcherna

14 jan. 2024Venezia53Sampdoria8 mål
5 dec. 2021Venezia34Hellas Verona7 mål
8 maj 2022Venezia43Bologna7 mål
1 maj 2023Venezia50Modena5 mål
27 apr. 2019Venezia14Crotone5 mål

Målklockan

När målen faller här — 456 mål, 260 av hemmalaget och 196 av gästen

44
10 %1–15
62
14 %16–30
93
20 %31–45
83
18 %46–60
75
16 %61–75
99
22 %76–90
Hemmalaget 260 Gästen 196Flest mål i 76–9099 stycken

Klockan bygger på 168 av arenans 169 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 456 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Venezia på arenan.

  1. 1J. Pohjanpalo25mål
  2. 2M. Aramu18mål
  3. 3D. Johnsen12mål
  4. 4A. Adorante9mål
  5. 5G. Busio9mål
  6. 6C. Gytkjær8mål
  7. 7F. Forte8mål
  8. 8T. Tessmann8mål
  9. 9J. Yeboah7mål
  10. 10N. Pierini7mål

Listorna bygger på 168 av arenans 169 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 456 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.