Venezia
Serie A 2021/22 · Stadio Pierluigi Penzo · Grundad 1907
- Poäng
- 27
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 6–9–23
- Mål
- 34–69
- Målskillnad
- -35
- Poäng/match
- 0.71
- Vinstprocent
- 16 %
- P. Zanettitill 1 apr
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
6matcher
- 3
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Tappade 8 poäng av 18
Lika i paus
15matcher
- 2
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 9
- Förlust
Låg under i paus
17matcher
- 1
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 12
- Förlust
Räddade 7 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.71mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 3.11
- Hemma
- 2.32
- Borta
- Över 1.5 mål31 av 3882 %
- Över 2.5 mål19 av 3850 %
- Över 3.5 mål9 av 3824 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
16 mål i första halvlek, 18 i andra (50 % efter paus). Insläppta: 26 och 33 (49 % efter paus).
Bygger på 36 gjorda och 67 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 34 gjorda och 69 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- -0.66 (-48.2 %)
- I ligan
- 20 av 20
- Ligasnitt
- 1.43
- Skillnad
- -0.54 (-37.6 %)
- I ligan
- 17 av 20
- Ligasnitt
- 1.43
- Skillnad
- +0.38 (+26.7 %)
- I ligan
- 17 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 24.2 %
- Skillnad
- -13.7 % (-56.5 %)
- I ligan
- 16 av 20
- Ligasnitt
- 24.2 %
- Skillnad
- +10.0 % (+41.3 %)
- I ligan
- 17 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 6 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
3av 3100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.43
- Skillnad
- -0.69 (-48.3 %)
- I ligan
- 20 av 20
- Ligasnitt
- 1.32
- Skillnad
- -0.63 (-48.0 %)
- I ligan
- 19 av 20
- Ligasnitt
- 0.11
- Skillnad
- -0.06 (-52.4 %)
- Störst i ligan
- 11 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-3-313 matcher 34 %
- 4-3-2-17 matcher 18 %
- 4-3-1-25 matcher 13 %
- 3-4-2-14 matcher 11 %
- 4-4-24 matcher 11 %
- 3-5-22 matcher 5 %
- 3-4-1-21 match 3 %
- 4-2-3-11 match 3 %
- 5-3-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
N. Mäenpää36 år | 17 | 1484 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.82 |
S. Romero34 år | 16 | 1440 | 0 | — | 2 | 0 | 7.11 |
L. Lezzerini26 år | 6 | 496 | 0 | — | 2 | 0 | 7.13 |
Försvarare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
P. Ceccaroni25 år | 35 | 3122 | 2 | 1 | 7 | 1 | 6.81 |
M. Caldara27 år | 31 | 2703 | 1 | — | 9 | 0 | 6.90 |
E. Ampadu20 år | 29 | 2288 | 0 | 3 | 12 | 2 | 6.94 |
R. Haps28 år | 25 | 2062 | 1 | 1 | 6 | 0 | 6.82 |
P. Mazzocchi26 år | 18 | 1246 | 0 | 2 | 3 | 0 | 6.67 |
M. Svoboda22 år | 18 | 1234 | 0 | — | 2 | 1 | 6.50 |
T. Ebuehi25 år | 19 | 1142 | 0 | — | 1 | — | 6.64 |
A. Matějů25 år | 9 | 731 | 0 | 1 | 3 | 0 | 6.68 |
Cristian Molinaro38 år | 8 | 548 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.69 |
M. Modolo32 år | 6 | 390 | 0 | — | 2 | 0 | 6.72 |
M. Ullmann25 år | 5 | 243 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
D. Schnegg22 år | 4 | 141 | 0 | — | 1 | 0 | 6.22 |
Mittfältare15
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. Aramu26 år | 32 | 2112 | 7 | 5 | 6 | 0 | 7.06 |
G. Busio19 år | 29 | 1956 | 1 | 2 | 8 | 0 | 6.78 |
D. Črnigoj25 år | 34 | 1886 | 3 | 1 | 3 | 0 | 6.61 |
S. Kiyine23 år | 26 | 1236 | 1 | — | 8 | 1 | 6.60 |
A. Vacca31 år | 21 | 1070 | 0 | 1 | 5 | 0 | 6.76 |
M. Cuisance22 år | 13 | 930 | 0 | — | 2 | 0 | 6.58 |
T. Tessmann19 år | 20 | 672 | 0 | — | 1 | 1 | 6.58 |
L. Fiordilino25 år | 15 | 657 | 0 | — | 2 | 0 | 6.58 |
Dor Peretz26 år | 18 | 572 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.56 |
D. Heymans22 år | 7 | 252 | 0 | 1 | 4 | 0 | 6.64 |
A. Sigurðsson22 år | 9 | 173 | 0 | — | 0 | 0 | 6.40 |
N. Galazzi20 år | 1 | 17 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
J. Dezi29 år | 1 | 16 | 0 | — | 0 | 0 | 7.00 |
B. Bjarkason21 år | 1 | 2 | 0 | — | 0 | 0 | — |
P. Leal18 år | 1 | 1 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
Anfallare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
T. Henry26 år | 33 | 2121 | 9 | 3 | 5 | 1 | 6.81 |
D. Okereke23 år | 32 | 2063 | 7 | — | 4 | — | 6.75 |
D. Johnsen23 år | 27 | 1465 | 1 | 2 | 2 | 0 | 6.51 |
F. Forte28 år | 12 | 398 | 1 | — | 3 | 0 | 6.65 |
Nani34 år | 10 | 294 | 0 | 1 | 1 | — | 6.56 |
J. Nsame28 år | 11 | 235 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.57 |
F. Di Mariano25 år | 1 | 63 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
H. Mikaelsson17 år | 1 | 17 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Issa Bah19 år | 1 | 9 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
18 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.