Ternana
Serie B 2023/24 · Stadio Libero Liberati · Grundad 1925
- Poäng
- 43
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 11–10–17
- Mål
- 43–50
- Målskillnad
- -7
- Poäng/match
- 1.13
- Vinstprocent
- 29 %
- F. Mariani
- C. Lucarellitill 1 nov
- R. Breda1 nov–1 jun
- I. Abatefrån 1 jun
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
6matcher
- 4
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 5 poäng av 18
Lika i paus
21matcher
- 6
- Vann
- 6
- Oavgjort
- 9
- Förlust
Låg under i paus
11matcher
- 1
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 7
- Förlust
Räddade 6 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.45mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 1.68
- Hemma
- 3.21
- Borta
- Över 1.5 mål24 av 3863 %
- Över 2.5 mål18 av 3847 %
- Över 3.5 mål11 av 3829 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
15 mål i första halvlek, 26 i andra (57 % efter paus). Insläppta: 22 och 25 (48 % efter paus).
Bygger på 46 gjorda och 52 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 44 gjorda och 54 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.33
- Skillnad
- -0.23 (-17.6 %)
- I ligan
- 17 av 20
- Ligasnitt
- 1.26
- Skillnad
- -0.16 (-12.6 %)
- I ligan
- 13 av 20
- Ligasnitt
- 1.26
- Skillnad
- +0.09 (+6.8 %)
- I ligan
- 15 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 26.9 %
- Skillnad
- -4.4 % (-16.2 %)
- I ligan
- 16 av 20
- Ligasnitt
- 27.0 %
- Skillnad
- +5.5 % (+20.3 %)
- I ligan
- 15 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 3 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
1av 1100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.42
- Skillnad
- -0.32 (-22.6 %)
- I ligan
- 17 av 20
- Ligasnitt
- 1.25
- Skillnad
- -0.15 (-11.8 %)
- I ligan
- 12 av 20
- Ligasnitt
- 0.17
- Skillnad
- -0.17 (-100.0 %)
- Störst i ligan
- 15 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 3-5-218 matcher 45 %
- 3-4-1-211 matcher 28 %
- 3-1-4-28 matcher 20 %
- 3-5-1-12 matcher 5 %
- 3-4-2-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
A. Iannarilli32 år | 30 | 2700 | — | 0 | 3 | — | 7.16 |
T. Vitali23 år | 6 | 540 | 0 | — | 1 | 0 | 7.54 |
Försvarare15
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. Capuano31 år | 26 | 2264 | 0 | — | 2 | 1 | 7.12 |
L. Lucchesi20 år | 33 | 2070 | 1 | 1 | 6 | — | 6.82 |
S. Diakité23 år | 19 | 1612 | 3 | 1 | 6 | 0 | 7.11 |
F. Carboni20 år | 18 | 1325 | 1 | 0 | 3 | — | 6.91 |
C. Favasuli19 år | 33 | 1193 | — | 1 | 3 | — | 6.68 |
N. Corrado23 år | 18 | 1192 | 0 | 1 | 1 | 1 | 6.71 |
C. Dalle Mura21 år | 14 | 1064 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.84 |
V. Mantovani27 år | 15 | 982 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.98 |
F. Sørensen31 år | 16 | 869 | 2 | — | 2 | 0 | 6.82 |
A. Celli29 år | 16 | 826 | 1 | — | 3 | 0 | 6.74 |
F. Sgarbi25 år | 9 | 731 | 1 | — | 2 | 0 | 6.61 |
Gabriel Boloca22 år | 7 | 297 | 0 | — | 2 | 1 | 6.67 |
L. Bogdan27 år | 1 | 90 | 0 | — | 1 | 0 | — |
R. Zoia21 år | 4 | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.63 |
A. N'Guessan19 år | 1 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.20 |
Mittfältare14
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
T. Casasola28 år | 38 | 3069 | 4 | 3 | 5 | 0 | 6.89 |
G. Luperini29 år | 36 | 2612 | 4 | 2 | 8 | 0 | 6.86 |
C. Falletti30 år | 19 | 1578 | 1 | 0 | 5 | 0 | 6.95 |
N. Pyyhtiä19 år | 29 | 1456 | — | 1 | 3 | — | 6.63 |
L. Amatucci19 år | 18 | 1387 | 0 | 1 | 4 | 0 | 6.89 |
G. Pereiro28 år | 17 | 1311 | 4 | 3 | 5 | — | 7.28 |
K. de Boer23 år | 25 | 1246 | 0 | 3 | 6 | 1 | 6.75 |
J. Łabojko25 år | 33 | 1151 | — | 1 | 8 | — | 6.78 |
G. Faticanti19 år | 11 | 526 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.84 |
A. Mărginean22 år | 10 | 229 | 0 | — | 2 | 0 | 6.51 |
M. Proietti31 år | 2 | 117 | 0 | — | 1 | 0 | 6.60 |
F. Viviani31 år | 5 | 100 | 0 | — | 0 | 0 | 6.78 |
F. Damian27 år | 1 | 46 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
F. Paghera31 år | 1 | 23 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.91 |
Anfallare7
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
A. Raimondo19 år | 35 | 1956 | 8 | 0 | 4 | — | 6.87 |
F. Distefano19 år | 34 | 1314 | 5 | 2 | 3 | — | 6.84 |
A. Favilli26 år | 23 | 911 | 1 | — | 3 | — | 6.71 |
F. Dionisi36 år | 22 | 444 | 1 | 0 | 4 | — | 6.61 |
| 14 | 149 | — | — | 0 | — | 6.84 | |
A. Ferrante28 år | 1 | 46 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Jan Żuberek19 år | 1 | 22 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 65 rader är märkta.
27 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.