Genoa
Serie A 2021/22 · Stadio Comunale Luigi Ferraris · Grundad 1893
- Poäng
- 28
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 4–16–18
- Mål
- 27–60
- Målskillnad
- -33
- Poäng/match
- 0.74
- Vinstprocent
- 11 %
- D. Ballardinitill 1 nov
- A. Shevchenko1 nov–1 jan
- A. Blessinfrån 1 jan
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
3matcher
- 1
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Tappade 4 poäng av 9
Lika i paus
18matcher
- 2
- Vann
- 12
- Oavgjort
- 4
- Förlust
Låg under i paus
17matcher
- 1
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 14
- Förlust
Räddade 5 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.29mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.05
- Hemma
- 2.53
- Borta
- Över 1.5 mål23 av 3861 %
- Över 2.5 mål16 av 3842 %
- Över 3.5 mål11 av 3829 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
6 mål i första halvlek, 20 i andra (71 % efter paus). Insläppta: 23 och 34 (58 % efter paus).
Bygger på 28 gjorda och 59 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 27 gjorda och 60 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- -0.63 (-46.3 %)
- I ligan
- 19 av 20
- Ligasnitt
- 1.43
- Skillnad
- -0.72 (-50.4 %)
- I ligan
- 20 av 20
- Ligasnitt
- 1.43
- Skillnad
- +0.15 (+10.2 %)
- I ligan
- 13 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 24.2 %
- Skillnad
- +2.1 % (+8.7 %)
- I ligan
- 8 av 20
- Ligasnitt
- 24.2 %
- Skillnad
- +28.4 % (+117.4 %)
- I ligan
- 20 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 1 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
6av 6100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.43
- Skillnad
- -0.53 (-37.3 %)
- I ligan
- 16 av 20
- Ligasnitt
- 1.32
- Skillnad
- -0.74 (-56.0 %)
- I ligan
- 20 av 20
- Ligasnitt
- 0.11
- Skillnad
- +0.21 (+185.7 %)
- Störst i ligan
- 8 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-116 matcher 42 %
- 3-5-213 matcher 34 %
- 4-3-1-23 matcher 8 %
- 3-4-1-22 matcher 5 %
- 4-1-4-11 match 3 %
- 4-3-2-11 match 3 %
- 4-3-31 match 3 %
- 4-4-1-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
Försvarare14
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Vásquez22 år | 28 | 2282 | 1 | — | 7 | 0 | 6.83 |
A. Cambiaso21 år | 26 | 1795 | 1 | 4 | 4 | 1 | 6.81 |
D. Criscito34 år | 20 | 1621 | 6 | 1 | 4 | 0 | 6.97 |
S. Hefti23 år | 16 | 1288 | 0 | — | 1 | 0 | 6.68 |
M. Bani27 år | 17 | 1212 | 0 | — | 1 | 0 | 6.94 |
L. Østigård21 år | 15 | 1171 | 0 | — | 3 | 2 | 6.59 |
N. Maksimović29 år | 14 | 1116 | 0 | — | 2 | 0 | 6.79 |
Z. Vanheusden22 år | 14 | 989 | 0 | — | 3 | 0 | 6.61 |
D. Biraschi27 år | 14 | 933 | 0 | — | 4 | — | 6.85 |
P. Ghiglione24 år | 13 | 598 | 0 | 1 | 3 | 0 | 6.66 |
A. Masiello35 år | 7 | 517 | 0 | — | 3 | 0 | 6.66 |
S. Sabelli28 år | 7 | 351 | 0 | — | 3 | 0 | 6.24 |
R. Calafiori19 år | 3 | 81 | 0 | — | 1 | 0 | 6.27 |
L. Serpe20 år | 1 | 44 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
Mittfältare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. Badelj32 år | 34 | 2853 | 1 | — | 4 | 0 | 6.91 |
S. Sturaro28 år | 25 | 1781 | 0 | — | 12 | 0 | 6.52 |
N. Rovella19 år | 21 | 1466 | 0 | 3 | 5 | 0 | 7.01 |
M. Portanova21 år | 24 | 1333 | 1 | — | 4 | 0 | 6.65 |
P. Galdames24 år | 19 | 1029 | 0 | — | 2 | 0 | 6.59 |
F. Melegoni22 år | 25 | 972 | 1 | — | 1 | 0 | 6.68 |
M. Frendrup20 år | 10 | 692 | 0 | — | 1 | 0 | 7.01 |
N. Amiri24 år | 13 | 685 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.72 |
Hernani27 år | 18 | 676 | 0 | — | 0 | 0 | 6.49 |
M. Fares25 år | 9 | 585 | 2 | 1 | 2 | 0 | 6.71 |
A. Touré27 år | 8 | 434 | 0 | — | 1 | — | 6.71 |
V. Behrami36 år | 10 | 304 | 0 | — | 3 | 0 | 6.30 |
F. Cassata24 år | 1 | 6 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Anfallare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. Destro30 år | 27 | 1753 | 9 | 1 | 4 | 0 | 6.73 |
C. Ekuban27 år | 30 | 1717 | 1 | 2 | 2 | — | 6.69 |
K. Yeboah21 år | 17 | 847 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.62 |
G. Pandev38 år | 20 | 833 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.54 |
Y. Kallon20 år | 15 | 627 | 0 | 1 | 3 | 0 | 6.61 |
A. Guðmundsson24 år | 12 | 606 | 1 | — | 3 | 0 | 6.61 |
F. Bianchi21 år | 7 | 316 | 1 | — | 0 | 0 | 6.70 |
| 9 | 282 | 1 | 2 | 1 | — | 6.91 | |
R. Piccoli20 år | 5 | 215 | 0 | — | 0 | 0 | 6.44 |
A. Buksa18 år | 4 | 60 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
A. Favilli24 år | 1 | 36 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 50 rader är märkta.
10 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.