Boca Juniors
Liga Profesional Argentina 2021 · Estadio Alberto J. Armando · Grundad 1905
- Poäng
- 41
- Matcher
- 25
- V–O–F
- 11–8–6
- Mål
- 35–19
- Målskillnad
- +16
- Poäng/match
- 1.64
- Vinstprocent
- 44 %
- M. Russotill 1 aug
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per match, placerad på speldagen. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den dagen, så sista punkten är säsongens snitt.
Anfall och försvar
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
24 mål i första halvlek, 25 i andra (40 % efter paus). Insläppta: 16 och 17 (43 % efter paus).
Bygger på 62 gjorda och 40 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 58 gjorda och 32 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.35
- Skillnad
- +0.28 (+20.5 %)
- I ligan
- 5 av 26
- Ligasnitt
- 1.22
- Skillnad
- +0.23 (+18.5 %)
- I ligan
- 7 av 26
- Ligasnitt
- 1.23
- Skillnad
- -0.43 (-34.9 %)
- I ligan
- 2 av 26
Stabilitet
- Ligasnitt
- 31.6 %
- Skillnad
- +3.4 % (+10.8 %)
- I ligan
- 10 av 26
- Ligasnitt
- 31.8 %
- Skillnad
- +0.7 % (+2.3 %)
- I ligan
- 15 av 26
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
2 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
10av 1377 %
3 missade.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.57
- Skillnad
- +0.18 (+11.2 %)
- I ligan
- 6 av 26
- Ligasnitt
- 1.12
- Skillnad
- +0.38 (+33.4 %)
- I ligan
- 4 av 26
- Ligasnitt
- 0.45
- Skillnad
- -0.20 (-44.4 %)
- Störst i ligan
- 19 av 26
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-3-1-211 matcher 28 %
- 4-3-37 matcher 18 %
- 4-4-25 matcher 13 %
- 4-1-4-14 matcher 10 %
- 4-3-2-14 matcher 10 %
- 3-4-2-13 matcher 8 %
- 4-2-3-12 matcher 5 %
- 3-4-1-21 match 3 %
- 3-5-21 match 3 %
- 4-1-3-21 match 3 %
- 5-3-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter4
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
A. Rossi25 år | 26 | 2340 | 0 | — | 0 | 0 | 7.04 |
E. Andrada30 år | 9 | 810 | 0 | — | 0 | 0 | 6.82 |
J. García34 år | 3 | 270 | 0 | — | 0 | 0 | 7.05 |
A. Lastra20 år | 2 | 180 | 0 | — | 0 | 0 | 6.55 |
Försvarare17
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
C. Izquierdoz32 år | 33 | 2823 | 3 | 1 | 4 | 1 | 7.23 |
F. Fabra29 år | 33 | 2696 | 2 | 4 | 3 | 0 | 6.96 |
M. Rojo30 år | 22 | 1635 | 1 | — | 7 | — | 6.86 |
Lisandro López31 år | 17 | 1352 | 2 | — | 2 | — | 7.23 |
C. Zambrano31 år | 14 | 1210 | 2 | — | 4 | 1 | 6.90 |
L. Advíncula30 år | 13 | 1047 | 0 | 1 | 0 | — | 6.82 |
M. Weigandt21 år | 10 | 724 | 1 | — | 2 | 0 | 6.75 |
A. Sandez20 år | 9 | 630 | 0 | 1 | 5 | 0 | 7.11 |
J. Buffarini32 år | 8 | 440 | 0 | — | 1 | 0 | 6.74 |
E. Mancuso21 år | 6 | 421 | 1 | — | 0 | 0 | 6.85 |
B. Bernardi19 år | 2 | 180 | 0 | — | 0 | 0 | 6.35 |
G. Aranda19 år | 2 | 180 | 0 | — | 1 | 0 | 7.10 |
R. Giampaoli21 år | 2 | 180 | 0 | — | 0 | 0 | 7.00 |
| 5 | 177 | 0 | — | 0 | 0 | 6.54 | |
E. Más32 år | 11 | 30 | 0 | — | 0 | — | 6.70 |
N. Valentini19 år | 1 | 29 | 0 | — | 1 | 0 | 6.20 |
N. Génez17 år | 1 | 10 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
Mittfältare17
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Campuzano24 år | 24 | 1901 | 1 | 2 | 10 | — | 6.99 |
C. Medina18 år | 28 | 1538 | 1 | — | 6 | 0 | 6.71 |
E. Almendra21 år | 24 | 1428 | 3 | 1 | 7 | 0 | 7.12 |
E. Cardona28 år | 19 | 1156 | 3 | 8 | 4 | 1 | 7.50 |
J. Ramírez27 år | 16 | 1127 | 1 | 2 | 0 | 0 | 7.17 |
N. Capaldo22 år | 12 | 954 | 0 | 1 | 3 | 0 | 6.52 |
A. Molinas20 år | 18 | 927 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.88 |
A. Varela19 år | 18 | 856 | 0 | — | 5 | — | 6.91 |
R. Montes21 år | 10 | 780 | 1 | — | 0 | 0 | 6.83 |
E. Rolón25 år | 11 | 685 | 0 | — | 2 | 0 | 6.79 |
D. González33 år | 15 | 520 | 2 | — | 0 | 0 | 6.68 |
G. Maroni21 år | 9 | 416 | 3 | — | 3 | 0 | 6.84 |
E. Fernández18 år | 3 | 227 | 0 | — | 1 | 0 | 7.10 |
V. Barco16 år | 3 | 206 | 0 | — | 1 | 0 | 6.53 |
G. Vega18 år | 3 | 186 | 0 | — | 0 | 0 | 6.97 |
K. Duarte19 år | 1 | 14 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
A. Alvariño20 år | 1 | 9 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
Anfallare16
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
S. Villa24 år | 20 | 1542 | 6 | — | 3 | 0 | 7.06 |
L. Vázquez19 år | 24 | 1417 | 7 | 2 | 1 | 0 | 6.80 |
C. Pavón25 år | 25 | 1398 | 4 | 3 | 2 | 0 | 6.91 |
N. Briasco24 år | 15 | 818 | 1 | — | 0 | 0 | 6.79 |
M. Zárate33 år | 8 | 401 | 1 | 1 | 1 | 0 | 6.88 |
A. Obando20 år | 8 | 360 | 1 | — | 0 | 0 | 6.75 |
N. Orsini26 år | 7 | 352 | 1 | — | 1 | 0 | 6.67 |
E. Zeballos18 år | 10 | 340 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6.65 |
E. Salvio30 år | 8 | 326 | 1 | — | 0 | — | 6.63 |
F. Soldano26 år | 11 | 315 | 2 | — | 1 | 0 | 6.57 |
V. Taborda19 år | 3 | 188 | 0 | — | 0 | 0 | 6.77 |
I. Escalante22 år | 2 | 127 | 0 | — | 1 | 0 | 6.25 |
É. Bodencer20 år | 2 | 103 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
E. Almirón18 år | 1 | 31 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
J. Cabaña19 år | 1 | 21 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
L. Palma17 år | 1 | 4 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 71 rader är märkta.
17 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.