Wolves
Premier League 2022/23 · Molineux Stadium · Grundad 1877
- Poäng
- 41
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 11–8–19
- Mål
- 31–58
- Målskillnad
- -27
- Poäng/match
- 1.08
- Vinstprocent
- 29 %
- Bruno Lagetill 1 okt
- S. Davis1 okt–1 nov
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
11matcher
- 6
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 11 poäng av 33
Lika i paus
15matcher
- 4
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 8
- Förlust
Låg under i paus
12matcher
- 1
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 10
- Förlust
Räddade 4 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.34mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.05
- Hemma
- 2.63
- Borta
- Över 1.5 mål27 av 3871 %
- Över 2.5 mål15 av 3839 %
- Över 3.5 mål5 av 3813 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
14 mål i första halvlek, 13 i andra (45 % efter paus). Insläppta: 25 och 32 (53 % efter paus).
Bygger på 29 gjorda och 60 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 31 gjorda och 58 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.39
- Skillnad
- -0.31 (-22.1 %)
- I ligan
- 13 av 20
- Ligasnitt
- 1.43
- Skillnad
- -0.61 (-42.8 %)
- I ligan
- 20 av 20
- Ligasnitt
- 1.43
- Skillnad
- +0.10 (+7.0 %)
- I ligan
- 14 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 27.2 %
- Skillnad
- +1.7 % (+6.3 %)
- I ligan
- 9 av 20
- Ligasnitt
- 27.2 %
- Skillnad
- +12.2 % (+44.9 %)
- I ligan
- 17 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 5 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
3av 3100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.68
- Skillnad
- -0.10 (-6.1 %)
- I ligan
- 10 av 20
- Ligasnitt
- 1.09
- Skillnad
- -0.51 (-46.9 %)
- I ligan
- 18 av 20
- Ligasnitt
- 0.59
- Skillnad
- +0.41 (+68.9 %)
- Störst i ligan
- 4 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-115 matcher 39 %
- 4-3-310 matcher 26 %
- 4-4-210 matcher 26 %
- 3-4-2-11 match 3 %
- 3-5-21 match 3 %
- 5-3-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
José Sá29 år | 36 | 3240 | 0 | — | 2 | — | 6.79 |
D. Bentley29 år | 18 | 180 | 0 | — | 0 | — | 7.45 |
Försvarare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. Kilman25 år | 37 | 3308 | 0 | — | 3 | 0 | 6.84 |
Nélson Semedo28 år | 36 | 2651 | 0 | 1 | 11 | — | 6.58 |
N. Collins21 år | 26 | 1808 | 0 | — | 2 | 1 | 6.80 |
C. Dawson32 år | 17 | 1417 | 1 | — | 4 | 0 | 6.79 |
Hugo Bueno19 år | 21 | 1314 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.63 |
Jonny28 år | 18 | 1262 | 1 | — | 3 | 1 | 6.61 |
R. Aït-Nouri21 år | 21 | 1068 | 1 | — | 4 | 0 | 6.63 |
Toti Gomes23 år | 17 | 980 | 1 | — | 6 | 0 | 6.85 |
D. Lembikisa18 år | 1 | 22 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
Mittfältare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rúben Neves25 år | 35 | 3023 | 6 | 1 | 12 | — | 7.25 |
Matheus Nunes23 år | 34 | 2474 | 1 | 1 | 2 | — | 6.76 |
João Moutinho35 år | 31 | 1783 | 0 | 2 | 3 | — | 6.88 |
M. Lemina28 år | 19 | 1303 | 0 | 1 | 4 | — | 6.69 |
João Gomes21 år | 17 | 650 | 1 | — | 5 | — | 6.83 |
B. Traoré20 år | 10 | 406 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.60 |
L. Dendoncker27 år | 4 | 212 | 0 | — | 0 | 0 | 6.59 |
J. Hodge19 år | 6 | 187 | 0 | — | 1 | — | 6.48 |
M. Gibbs-White22 år | 2 | 180 | 0 | 8 | 1 | 0 | 7.01 |
C. Campbell19 år | 5 | 69 | 0 | — | 0 | 0 | 6.40 |
Anfallare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Daniel Podence26 år | 32 | 1785 | 6 | — | 5 | — | 6.72 |
Adama Traoré26 år | 34 | 1483 | 2 | 1 | 2 | 0 | 6.71 |
Diego Costa33 år | 23 | 1248 | 1 | — | 5 | 1 | 6.50 |
Hwang Hee-Chan26 år | 27 | 1128 | 3 | 1 | 1 | 0 | 6.61 |
Pedro Neto22 år | 18 | 975 | 0 | — | 1 | — | 6.69 |
Matheus Cunha23 år | 17 | 971 | 2 | — | 1 | 0 | 6.83 |
R. Jiménez31 år | 15 | 841 | 0 | 1 | 0 | — | 6.72 |
Pablo Sarabia30 år | 13 | 770 | 1 | — | 3 | — | 6.58 |
Gonçalo Guedes25 år | 13 | 718 | 1 | 1 | 1 | — | 6.85 |
S. Kalajdzic25 år | 1 | 45 | 0 | — | 0 | — | 6.30 |
14 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.