Huddersfield
Championship 2022/23 · Accu Stadium · Grundad 1908
- Poäng
- 53
- Matcher
- 46
- V–O–F
- 14–11–21
- Mål
- 47–62
- Målskillnad
- -15
- Poäng/match
- 1.15
- Vinstprocent
- 30 %
- D. Schofieldtill 1 sep
- Chicho Pèlach1 sep–1 sep
- M. Fotheringham1 sep–1 feb
- Chicho Pèlach1 feb–1 feb
- N. Warnockfrån 1 feb
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
10matcher
- 6
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Tappade 8 poäng av 30
Lika i paus
18matcher
- 6
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 8
- Förlust
Låg under i paus
18matcher
- 2
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 13
- Förlust
Räddade 9 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.37mål per match, båda lagens · 46 matcher
- 2.22
- Hemma
- 2.52
- Borta
- Över 1.5 mål31 av 4667 %
- Över 2.5 mål20 av 4643 %
- Över 3.5 mål10 av 4622 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
19 mål i första halvlek, 24 i andra (55 % efter paus). Insläppta: 32 och 27 (42 % efter paus).
Bygger på 44 gjorda och 65 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 47 gjorda och 62 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- -0.21 (-15.4 %)
- I ligan
- 16 av 24
- Ligasnitt
- 1.21
- Skillnad
- -0.19 (-15.6 %)
- I ligan
- 18 av 24
- Ligasnitt
- 1.21
- Skillnad
- +0.13 (+11.1 %)
- I ligan
- 19 av 24
Stabilitet
- Ligasnitt
- 30.2 %
- Skillnad
- -8.5 % (-28.0 %)
- I ligan
- 21 av 24
- Ligasnitt
- 30.3 %
- Skillnad
- +8.8 % (+29.0 %)
- I ligan
- 20 av 24
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 1 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
1av 1100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.50
- Skillnad
- -0.07 (-4.5 %)
- I ligan
- 13 av 24
- Ligasnitt
- 1.22
- Skillnad
- -0.35 (-28.8 %)
- I ligan
- 21 av 24
- Ligasnitt
- 0.28
- Skillnad
- +0.28 (+101.0 %)
- Störst i ligan
- 7 av 24
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-114 matcher 30 %
- 3-4-2-110 matcher 22 %
- 3-4-1-25 matcher 11 %
- 3-4-35 matcher 11 %
- 4-3-35 matcher 11 %
- 3-5-22 matcher 4 %
- 4-1-4-12 matcher 4 %
- 3-5-1-11 match 2 %
- 4-4-21 match 2 %
- 5-4-11 match 2 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
L. Nicholls29 år | 28 | 2520 | — | — | 3 | — | 7.03 |
T. Vaclík33 år | 13 | 1141 | 0 | — | 0 | 0 | 6.97 |
N. Bilokapić19 år | 6 | 479 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.52 |
Försvarare15
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
T. Lees31 år | 41 | 3648 | 2 | 1 | 0 | — | 6.91 |
M. Helik26 år | 36 | 3229 | 2 | 2 | 2 | 0 | 7.13 |
J. Ruffels28 år | 38 | 2486 | 3 | — | 0 | — | 6.80 |
M. Pearson28 år | 18 | 1315 | 4 | 1 | 3 | — | 6.79 |
O. Turton29 år | 20 | 1241 | — | 1 | 0 | — | 6.69 |
B. Jackson21 år | 19 | 1226 | 1 | 1 | 2 | 0 | 6.72 |
Y. Nakayama25 år | 16 | 1081 | 2 | — | 2 | — | 6.85 |
K. Kesler-Hayden19 år | 14 | 884 | 1 | — | 0 | 0 | — |
W. Boyle26 år | 16 | 802 | 0 | 1 | 3 | 1 | 6.66 |
J. Headley20 år | 11 | 681 | 1 | 1 | 2 | 0 | 6.56 |
M. Lowton33 år | 8 | 613 | 0 | — | 2 | 0 | — |
| 3 | 247 | 0 | — | 0 | 0 | 6.56 | |
B. Spencer18 år | 4 | 241 | 0 | — | 1 | 0 | 6.28 |
L. Mbete18 år | 6 | 206 | 0 | — | 2 | 0 | 6.25 |
Charles Ondo18 år | 4 | 21 | — | — | 1 | — | 6.20 |
Mittfältare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Rudoni21 år | 46 | 3713 | 2 | 4 | 11 | 0 | 6.69 |
J. Hogg33 år | 31 | 2301 | — | 1 | 8 | — | 6.68 |
D. Kasumu22 år | 33 | 2223 | 0 | 1 | 9 | 1 | 6.60 |
B. Wiles23 år | 27 | 2117 | 2 | 1 | 4 | — | 6.58 |
S. Thomas23 år | 23 | 1826 | 0 | 2 | 7 | 0 | 6.64 |
D. Holmes27 år | 27 | 1640 | 2 | 2 | 5 | 0 | 6.76 |
E. Camara19 år | 20 | 1242 | 0 | — | 5 | 0 | 6.71 |
J. Russell21 år | 12 | 528 | — | — | 1 | — | 6.59 |
F. Anjorin20 år | 8 | 443 | 2 | — | 0 | 0 | 6.70 |
A. Knockaert30 år | 5 | 231 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.60 |
A. Rowe21 år | 1 | 23 | 0 | — | 0 | 0 | 6.90 |
Anfallare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
D. Ward31 år | 36 | 2549 | 5 | 4 | 1 | 0 | 6.70 |
J. Rhodes32 år | 34 | 1449 | 5 | — | 2 | 0 | 6.72 |
B. Diarra19 år | 20 | 806 | 0 | 2 | 2 | 0 | 6.59 |
J. Hungbo22 år | 14 | 666 | 3 | 1 | 0 | 0 | 6.58 |
M. Waghorn32 år | 13 | 629 | 1 | — | 2 | 0 | 6.66 |
C. Mahoney25 år | 16 | 185 | — | — | 2 | — | 6.43 |
P. Jones19 år | 6 | 162 | 1 | — | 1 | 0 | 6.57 |
T. Simpson20 år | 9 | 119 | 0 | — | 0 | 0 | 6.41 |
J. Koroma23 år | 3 | 58 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
K. Harratt20 år | 4 | 15 | 1 | — | 0 | 0 | 6.20 |
F. Kamberi27 år | 1 | 14 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 50 rader är märkta.
10 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.