Accu StadiumEndast känd på namnet
Huddersfield, West Yorkshire, England·
- poäng per match
- 1.42
- hemmavinster
- 39 %
- spelade matcher
- 365
- Kapacitet
- 24 554
- Underlag
- Naturgräs

Championship, League One, Premier League och 2 andra tävlingar, augusti 2011 till september 2026. 365 spelade matcher.
Har även hetat Galpharm Stadium (2011–2012), The John Smith's Stadium (2012–2018), John Smith's Stadium (2016–2025), John Smit (2025–2026)
Källan har aldrig gett den här arenan ett eget id — vi känner den bara på namnet. Därför finns ingen kapacitet, inget underlag och ingen bild.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Huddersfield på sin hemmaplan2011/12–2026/27
Visa säsong för säsong35 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | League One | 24 | 14 | 6 | 4 | 36 | 21 | +15 | 48 | 2.00 | 9 |
| 2012/13 | Championship | 23 | 7 | 10 | 6 | 28 | 26 | +2 | 31 | 1.35 | 8 |
| 2012/13 | FA Cup | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.50 | 0 |
| 2013/14 | Championship | 23 | 8 | 6 | 9 | 34 | 32 | +2 | 30 | 1.30 | 4 |
| 2013/14 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2013/14 | League Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 3 | +2 | 6 | 3.00 | 0 |
| 2014/15 | Championship | 23 | 8 | 8 | 7 | 34 | 34 | 0 | 32 | 1.39 | 5 |
| 2014/15 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2014/15 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2015/16 | Championship | 23 | 7 | 6 | 10 | 33 | 33 | 0 | 27 | 1.17 | 4 |
| 2015/16 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2015/16 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2016/17 | Championship | 24 | 15 | 3 | 6 | 34 | 26 | +8 | 48 | 2.00 | 7 |
| 2016/17 | FA Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 0 | +4 | 4 | 2.00 | 2 |
| 2017/18 | Premier League | 19 | 6 | 5 | 8 | 16 | 25 | -9 | 23 | 1.21 | 7 |
| 2017/18 | FA Cup | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 | 0 |
| 2017/18 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2018/19 | Premier League | 18 | 2 | 2 | 14 | 9 | 30 | -21 | 8 | 0.44 | 3 |
| 2019/20 | Championship | 23 | 8 | 6 | 9 | 26 | 30 | -4 | 30 | 1.30 | 6 |
| 2019/20 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | Championship | 23 | 8 | 7 | 8 | 28 | 23 | +5 | 31 | 1.35 | 7 |
| 2020/21 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | Championship | 24 | 14 | 6 | 4 | 36 | 23 | +13 | 48 | 2.00 | 12 |
| 2021/22 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2021/22 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2022/23 | Championship | 23 | 9 | 6 | 8 | 26 | 25 | +1 | 33 | 1.43 | 8 |
| 2022/23 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | Championship | 23 | 6 | 8 | 9 | 26 | 36 | -10 | 26 | 1.13 | 6 |
| 2023/24 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2024/25 | League One | 23 | 10 | 4 | 9 | 27 | 24 | +3 | 34 | 1.48 | 7 |
| 2024/25 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2025/26 | League One | 23 | 11 | 9 | 3 | 42 | 27 | +15 | 42 | 1.83 | 9 |
| 2025/26 | League Cup | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.50 | 0 |
| 2026/27 | League One | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 1 | +5 | 6 | 3.00 | 1 |
| Totalt | 365 | 141 | 97 | 127 | 470 | 454 | +16 | 520 | 1.42 | 107 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Huddersfield på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Huddersfield vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
19och 14 till
Räddade en poäng
32och 27 till
Läst ur målen i 363 matcher. 2 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Huddersfield här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Reading | 12 | 4 | 3 | 5 | 10 | 17 | -7 | 15 | 1.25 |
| Birmingham | 12 | 3 | 8 | 1 | 13 | 10 | +3 | 17 | 1.42 |
| Cardiff | 11 | 4 | 5 | 2 | 15 | 6 | +9 | 17 | 1.55 |
| Blackburn | 10 | 1 | 5 | 4 | 16 | 20 | -4 | 8 | 0.80 |
| Middlesbrough | 10 | 5 | 2 | 3 | 18 | 16 | +2 | 17 | 1.70 |
| Sheffield Wednesday | 10 | 5 | 3 | 2 | 8 | 6 | +2 | 18 | 1.80 |
| Preston | 9 | 4 | 1 | 4 | 14 | 13 | +1 | 13 | 1.44 |
| Nottingham Forest | 9 | 3 | 2 | 4 | 11 | 10 | +1 | 11 | 1.22 |
| Rotherham | 9 | 1 | 2 | 6 | 4 | 11 | -7 | 5 | 0.56 |
| Barnsley | 9 | 1 | 1 | 7 | 7 | 18 | -11 | 4 | 0.44 |
Visa alla84 klubbar
| Charlton | 9 | 2 | 1 | 6 | 7 | 18 | -11 | 7 | 0.78 |
| Watford | 8 | 4 | 1 | 3 | 10 | 10 | 0 | 13 | 1.63 |
| Bristol City | 8 | 2 | 2 | 4 | 7 | 10 | -3 | 8 | 1.00 |
| Millwall | 8 | 1 | 1 | 6 | 3 | 10 | -7 | 4 | 0.50 |
| Wigan | 8 | 4 | 2 | 2 | 11 | 6 | +5 | 14 | 1.75 |
| Derby | 8 | 2 | 2 | 4 | 9 | 12 | -3 | 8 | 1.00 |
| QPR | 8 | 1 | 3 | 4 | 7 | 12 | -5 | 6 | 0.75 |
| Bournemouth | 7 | 5 | 0 | 2 | 14 | 10 | +4 | 15 | 2.14 |
| Leicester | 7 | 4 | 3 | 0 | 13 | 5 | +8 | 15 | 2.14 |
| Brighton | 7 | 2 | 3 | 2 | 8 | 10 | -2 | 9 | 1.29 |
| Leeds | 7 | 4 | 1 | 2 | 15 | 9 | +6 | 13 | 1.86 |
| Blackpool | 7 | 2 | 3 | 2 | 11 | 11 | 0 | 9 | 1.29 |
| Fulham | 6 | 4 | 1 | 1 | 14 | 5 | +9 | 13 | 2.17 |
| Burnley | 6 | 3 | 1 | 2 | 7 | 6 | +1 | 10 | 1.67 |
| Brentford | 6 | 1 | 2 | 3 | 10 | 9 | +1 | 5 | 0.83 |
| Ipswich | 6 | 2 | 2 | 2 | 5 | 5 | 0 | 8 | 1.33 |
| Hull City | 6 | 2 | 1 | 3 | 5 | 10 | -5 | 7 | 1.17 |
| Bolton | 6 | 3 | 1 | 2 | 8 | 9 | -1 | 10 | 1.67 |
| Stoke City | 6 | 1 | 4 | 1 | 11 | 10 | +1 | 7 | 1.17 |
| Swansea | 6 | 1 | 4 | 1 | 7 | 6 | +1 | 7 | 1.17 |
| Luton | 6 | 2 | 1 | 3 | 5 | 6 | -1 | 7 | 1.17 |
| Wolves | 5 | 1 | 0 | 4 | 5 | 6 | -1 | 3 | 0.60 |
| West Brom | 5 | 1 | 1 | 3 | 7 | 7 | 0 | 4 | 0.80 |
| Norwich | 5 | 2 | 2 | 1 | 8 | 6 | +2 | 8 | 1.60 |
| Manchester City | 4 | 3 | 1 | 0 | 7 | 1 | +6 | 10 | 2.50 |
| Coventry | 4 | 2 | 2 | 0 | 9 | 3 | +6 | 8 | 2.00 |
| Peterborough | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 8 | -3 | 4 | 1.00 |
| Wycombe | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 8 | -1 | 7 | 1.75 |
| Manchester United | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 3 | +1 | 4 | 1.33 |
| Newcastle | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 6 | 2.00 |
| Southampton | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 2 | +2 | 5 | 1.67 |
| Everton | 3 | 3 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 9 | 3.00 |
| Crystal Palace | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 1 | +2 | 6 | 2.00 |
| Sheffield Utd | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 4 | 1.33 |
| Burton Albion | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | 1 | +1 | 5 | 1.67 |
| Milton Keynes Dons | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 | 4 | 1.33 |
| Plymouth | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 6 | -1 | 4 | 1.33 |
| Exeter City | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 6 | -4 | 1 | 0.33 |
| Stevenage | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| Leyton Orient | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 6 | 0 | 4 | 1.33 |
| Lincoln | 3 | 1 | 2 | 0 | 5 | 4 | +1 | 5 | 1.67 |
| Liverpool | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 6 | 3.00 |
| Arsenal | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 6 | 3.00 |
| Tottenham | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 0 | +6 | 6 | 3.00 |
| Chelsea | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 1 | +5 | 6 | 3.00 |
| Sunderland | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | +1 | 3 | 1.50 |
| AFC Wimbledon | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 6 | -3 | 1 | 0.50 |
| Northampton | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 |
| Rochdale | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Bradford | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Port Vale | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 9 | -9 | 0 | 0.00 |
| Doncaster | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | -2 | 1 | 0.50 |
| Mansfield Town | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 3 | +2 | 3 | 1.50 |
| Notts County | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 |
| Yeovil Town | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 7 | -6 | 0 | 0.00 |
| Stockport County | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 |
| West Ham | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 |
| Aston Villa | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Bristol Rovers | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Oxford United | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Scunthorpe United | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Walsall | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Bury | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Chesterfield | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Oldham | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Shrewsbury | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Colchester | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Crawley Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Hartlepool United | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Cambridge United | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Carlisle United | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Morecambe | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Tranmere | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Wrexham | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 365 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 918 mål, 468 av hemmalaget och 450 av gästen
Klockan bygger på 363 av arenans 365 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 918 mål. De 2 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Huddersfield på arenan.
- 1N. Wells26mål
- 2J. Rhodes23mål
- 3D. Ward20mål
- 4James Vaughan18mål
- 5J. Koroma16mål
- 6M. Pearson12mål
- 7S. Mounié11mål
- 8E. Kachunga11mål
- 9K. Ahearne-Grant10mål
- 10F. Campbell9mål
Listorna bygger på 363 av arenans 365 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 918 mål. De 2 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.