FootSam
FOOTBALL DATA

Baník Ostrava

Czech Liga 2020/21 · Mestsky stadion v Ostrave-Vitkovicich · Grundad 1922

8i tabellen
Poäng
49
Matcher
34
V–O–F
13–10–11
Mål
48–38
Målskillnad
+10
Poäng/match
1.44
Vinstprocent
38 %
FormOOFVFF
Hemma
Poäng/match
1.76
V–O–F
8–6–3
Mål
28–15
Borta
Poäng/match
1.12
V–O–F
5–4–8
Mål
20–23
Placering under säsongen
Högsta
5
Lägsta
14
Räknad ur matchresultaten.
Tränare

Säsongens berättelse

Poängsnitt över säsongen

49 poäng på 34 matcher1.44 poäng per match
0123OOFVFFVFVVVVOVOOFFVFOFVFOVOVVOFVFO15101520253034

En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.

Tabellplacering omgång för omgång

Slutade som 8:a av 18Högsta placering 5, lägsta 14
1246810121416189:a8:aOOFVFFVFVVVVOVOOFFVFOFVFOVOVVOFVFO15101520253034

Från paus till slutsignal

Ledde i paus

10matcher

10
Vann
0
Oavgjort
0
Förlust

Höll varenda ledning

Lika i paus

17matcher

2
Vann
9
Oavgjort
6
Förlust

Låg under i paus

7matcher

1
Vann
1
Oavgjort
5
Förlust

Räddade 4 poäng

Anfall och försvar

Målrika eller målsnåla matcher

2.53mål per match, båda lagens · 34 matcher

2.53
Hemma
2.53
Borta
  • Över 1.5 mål26 av 3476 %
  • Över 2.5 mål17 av 3450 %
  • Över 3.5 mål8 av 3424 %

När mål faller

GjordaInsläpptaLigan320–156 %5 %13 %5616–3011 %15 %14 %8531–4517 %13 %14 %7946–6015 %23 %18 %11761–7523 %18 %19 %7976–9015 %23 %17 %6191–10513 %3 %5 %106–1200 %

Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.

16 mål i första halvlek, 25 i andra (53 % efter paus). Insläppta: 13 och 25 (64 % efter paus).

Bygger på 47 gjorda och 39 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 48 gjorda och 38 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.

Mot ligan

Poäng per match
1.44
Ligasnitt
1.37
Skillnad
+0.07 (+5.4 %)
I ligan
8 av 18
Gjorda mål per match
1.41
Ligasnitt
1.34
Skillnad
+0.07 (+5.1 %)
I ligan
7 av 18
Insläppta mål per match
1.12
Ligasnitt
1.34
Skillnad
-0.23 (-16.8 %)
I ligan
6 av 18

Stabilitet

Hållna nollor
32.4 %
Ligasnitt
28.9 %
Skillnad
+3.4 % (+11.9 %)
I ligan
5 av 18
Matcher utan mål
23.5 %
Ligasnitt
28.9 %
Skillnad
-5.4 % (-18.6 %)
I ligan
5 av 18

Disciplin

Kort och straffar

Gula kort

minst 65minst 1.91 per match

Utvisningar

minst 2minst 0.06 per match

minst 1 direkt rött · andra gult saknas i källan

Straffar

8av 8100 %

Ingen missad.

Hemmaplan, sviter och spelstil

Hemma mot borta

Poäng per hemmamatch
1.76
Ligasnitt
1.50
Skillnad
+0.26 (+17.6 %)
I ligan
6 av 18
Poäng per bortamatch
1.12
Ligasnitt
1.24
Skillnad
-0.12 (-9.5 %)
I ligan
10 av 18
Hemmafördel
0.65
Ligasnitt
0.26
Skillnad
+0.38 (+144.4 %)
Störst i ligan
4 av 18

Sviter

Längsta vinstsvit
4 matcher
Slutade i omgång 10
Längsta obesegrade svit
7 matcher
Slutade i omgång 13
Längsta förlustsvit
2 matcher
Slutade i omgång 6

Ytterligheter

Största segrarna
50Příbramhemma · 2021-03-13
40Příbramborta · 2020-11-07
30Pardubicehemma · 2020-09-19
Värsta förlusterna
04Plzenborta · 2021-05-23
13Sparta Prahaborta · 2021-05-09
02FK Jablonecborta · 2020-09-12

Formationer

  • 4-2-3-125 matcher 74 %
  • 4-4-23 matcher 9 %
  • 4-5-13 matcher 9 %
  • 4-1-3-21 match 3 %
  • 4-3-1-21 match 3 %
  • 4-4-1-11 match 3 %

Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.

Truppen

Målvakter3

Spelare
322880040
R. Murin21 år
190000
190000

Försvarare9

Spelare
302700200
252099050
M. Fillo34 år
322001051
301962161
J. Svozil26 år
251698140
211410120
9558020
M. Sanneh20 år
5318010
322000

Mittfältare14

Spelare
D. Tetour26 år
332702530
312635180
Dyjan29 år
2718801120
D. Holzer25 år
271703110
F. Kaloč20 år
241578140
271353140
16843370
D. Buchta21 år
22758620
Pepe Mena22 år
10371000
6170010
R. Reiter25 år
397000
284000
D. Šmiga16 år
479000
120000

Anfallare5

Spelare
T. Zajíc24 år
301658800
271116120
M. Tijani20 år
11301110
Y. Sor20 år
9281010
371100

4 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.