Balıkesirspor
1. Lig 2020/21 · Balikesir Ataturk Stadyumu · Grundad 1966
- Poäng
- 35
- Matcher
- 34
- V–O–F
- 9–8–17
- Mål
- 35–53
- Målskillnad
- -18
- Poäng/match
- 1.03
- Vinstprocent
- 26 %
- M. Adıgüzel
- U. Baysal
- C. Arslan1 dec–1 jan
- Y. Şimşekfrån 1 jan
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
8matcher
- 5
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Tappade 6 poäng av 24
Lika i paus
15matcher
- 4
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 8
- Förlust
Låg under i paus
11matcher
- 0
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 9
- Förlust
Räddade 2 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.59mål per match, båda lagens · 34 matcher
- 2.94
- Hemma
- 2.24
- Borta
- Över 1.5 mål26 av 3476 %
- Över 2.5 mål21 av 3462 %
- Över 3.5 mål8 av 3424 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
16 mål i första halvlek, 17 i andra (49 % efter paus). Insläppta: 22 och 24 (45 % efter paus).
Bygger på 35 gjorda och 53 insläppta mål med minutangivelse.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.39
- Skillnad
- -0.36 (-25.7 %)
- I ligan
- 13 av 18
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- -0.36 (-25.7 %)
- I ligan
- 16 av 18
- Ligasnitt
- 1.40
- Skillnad
- +0.16 (+11.7 %)
- I ligan
- 11 av 18
Stabilitet
- Ligasnitt
- 28.5 %
- Skillnad
- -10.9 % (-38.1 %)
- I ligan
- 14 av 18
- Ligasnitt
- 28.7 %
- Skillnad
- +15.4 % (+53.5 %)
- I ligan
- 17 av 18
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 1 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
8av 8100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.49
- Skillnad
- -0.37 (-24.9 %)
- I ligan
- 13 av 18
- Ligasnitt
- 1.28
- Skillnad
- -0.34 (-26.7 %)
- I ligan
- 12 av 18
- Ligasnitt
- 0.20
- Skillnad
- -0.03 (-13.8 %)
- Störst i ligan
- 9 av 18
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-3-320 matcher 63 %
- 4-2-3-15 matcher 16 %
- 4-3-2-13 matcher 9 %
- 3-3-3-11 match 3 %
- 3-5-21 match 3 %
- 4-1-3-21 match 3 %
- 4-4-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Atilla Özmen32 år | 21 | 1823 | 0 | — | 1 | 0 | 6.88 |
Andrija Vuković37 år | 11 | 990 | 0 | — | 1 | 0 | 6.44 |
Y. Kır19 år | 3 | 247 | 0 | — | 0 | 0 | 6.77 |
Försvarare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
B. İşçiler25 år | 27 | 2422 | 0 | — | 6 | 0 | 6.93 |
B. Aydoğdu26 år | 20 | 1515 | 0 | — | 5 | 0 | 6.47 |
D. İşeri28 år | 21 | 1482 | 0 | — | 3 | 0 | 6.80 |
B. Parlak30 år | 19 | 1415 | 0 | — | 4 | 0 | 6.65 |
Abdulhamit Yıldız33 år | 12 | 990 | 0 | — | 3 | 0 | 6.69 |
O. Çapar23 år | 12 | 856 | 1 | 1 | 4 | 0 | 7.08 |
U. Aygören26 år | 10 | 692 | 0 | — | 2 | 0 | 6.80 |
A. Nwankwo19 år | 12 | 551 | 0 | — | 2 | 0 | 6.88 |
K. Kayalı21 år | 3 | 183 | 0 | — | 1 | 0 | 6.20 |
H. Karabey17 år | 2 | 19 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
A. Kaygısız16 år | 2 | 2 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
Mittfältare24
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
C. Bişi27 år | 22 | 1916 | 1 | 1 | 5 | — | 6.89 |
A. Mršić33 år | 20 | 1607 | 6 | 1 | 6 | 0 | 7.03 |
T. Çalış27 år | 14 | 1075 | 4 | — | 0 | 0 | 7.15 |
Foxi Kéthévoama34 år | 21 | 1032 | 1 | 1 | 3 | 0 | 6.62 |
S. Güncü21 år | 14 | 895 | 0 | — | 4 | 0 | 6.86 |
S. Dursun23 år | 12 | 821 | 0 | — | 2 | 0 | 6.86 |
A. Taşdemir32 år | 18 | 800 | 1 | 2 | 0 | 0 | 6.49 |
| 13 | 737 | 4 | 3 | 2 | — | 6.88 | |
H. Özkan22 år | 9 | 519 | 0 | — | 0 | 0 | 6.46 |
C. Kızılateş26 år | 8 | 514 | 1 | — | 3 | 0 | 6.45 |
Oltion Bilalli18 år | 8 | 377 | 0 | — | 2 | 0 | 6.40 |
H. Çolak32 år | 5 | 228 | 0 | — | 0 | 0 | 6.76 |
N. Mihajlović24 år | 6 | 183 | 0 | — | 0 | 0 | 6.64 |
Emre Şahin21 år | 3 | 167 | 0 | — | 1 | 0 | 6.20 |
| 6 | 148 | 1 | — | 1 | — | 6.57 | |
Görkem Fidan22 år | 2 | 100 | 0 | — | 1 | 0 | — |
Abdülkadir Kayalı29 år | 3 | 92 | 0 | — | 0 | 0 | 6.60 |
M. Doğan25 år | 5 | 74 | 0 | — | 1 | 0 | 6.47 |
| 2 | 56 | 0 | — | 1 | 0 | 6.90 | |
Dersim Sahan Kaynak21 år | 1 | 27 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
D. Kılınç28 år | 1 | 20 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
B. Aykurt18 år | 1 | 17 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
E. Öztürk24 år | 1 | 8 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Ü. Doğru18 år | 1 | 3 | 0 | — | 0 | 0 | — |
Anfallare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. Örnek23 år | 16 | 1364 | 0 | — | 1 | 0 | 6.55 |
Mahatma Osumanu Otoo28 år | 20 | 1259 | 3 | 1 | 7 | 0 | 6.52 |
E. Durmuş23 år | 16 | 1132 | 1 | 2 | 1 | 0 | 6.56 |
A. Manaj22 år | 14 | 1048 | 6 | — | 0 | 0 | 6.81 |
E. İlkin20 år | 15 | 691 | 0 | — | 0 | 0 | 6.54 |
C. Dede19 år | 13 | 615 | 1 | 1 | 1 | 0 | 6.54 |
O. Aynaoğlu28 år | 13 | 517 | 0 | — | 0 | 0 | 6.43 |
Roman Bezjak31 år | 11 | 367 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6.59 |
Abdulkadir Özgen34 år | 9 | 138 | 2 | — | 0 | 0 | 6.59 |
E. Çakır18 år | 2 | 33 | 0 | — | 1 | 0 | — |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 2 av 61 rader är märkta.
13 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.