Newcastle
Premier League 2019/20 · St. James' Park · Grundad 1892
- Poäng
- 44
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 11–11–16
- Mål
- 38–58
- Målskillnad
- -20
- Poäng/match
- 1.16
- Vinstprocent
- 29 %
Klubbens historia
- 1893/4SammanslagningNewcastle West End FC + Newcastle East End FC → Newcastle United FC
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
6matcher
- 4
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 5 poäng av 18
Lika i paus
21matcher
- 7
- Vann
- 9
- Oavgjort
- 5
- Förlust
Låg under i paus
11matcher
- 0
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 10
- Förlust
Räddade 1 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.53mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.16
- Hemma
- 2.89
- Borta
- Över 1.5 mål25 av 3866 %
- Över 2.5 mål19 av 3850 %
- Över 3.5 mål13 av 3834 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
16 mål i första halvlek, 20 i andra (50 % efter paus). Insläppta: 23 och 30 (54 % efter paus).
Bygger på 40 gjorda och 56 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 38 gjorda och 58 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- -0.22 (-16.0 %)
- I ligan
- 13 av 20
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- -0.36 (-26.5 %)
- I ligan
- 17 av 20
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- +0.17 (+12.2 %)
- I ligan
- 14 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 27.2 %
- Skillnad
- +1.7 % (+6.3 %)
- I ligan
- 8 av 20
- Ligasnitt
- 27.2 %
- Skillnad
- +7.0 % (+25.6 %)
- I ligan
- 15 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
3 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
Laget fick ingen straff under säsongen.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.60
- Skillnad
- -0.23 (-14.5 %)
- I ligan
- 12 av 20
- Ligasnitt
- 1.16
- Skillnad
- -0.21 (-18.2 %)
- I ligan
- 14 av 20
- Ligasnitt
- 0.44
- Skillnad
- -0.02 (-4.8 %)
- Störst i ligan
- 11 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 5-4-120 matcher 53 %
- 3-5-27 matcher 18 %
- 4-4-1-14 matcher 11 %
- 4-2-3-13 matcher 8 %
- 4-4-22 matcher 5 %
- 3-4-2-11 match 3 %
- 5-3-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter1
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. Dúbravka30 år | 38 | 3420 | 0 | — | 0 | 0 | 6.96 |
Försvarare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
F. Fernández30 år | 32 | 2618 | 2 | 2 | 8 | 0 | 6.90 |
J. Lascelles25 år | 24 | 2079 | 1 | — | 5 | 0 | 6.85 |
F. Schär27 år | 22 | 1671 | 2 | — | 5 | 0 | 6.93 |
Javier Manquillo25 år | 21 | 1599 | 0 | 1 | 5 | 0 | 6.67 |
J. Willems25 år | 19 | 1498 | 2 | 2 | 0 | 0 | 6.96 |
P. Dummett27 år | 16 | 1229 | 0 | — | 2 | 0 | 6.71 |
C. Clark29 år | 14 | 1189 | 2 | — | 3 | 0 | 7.01 |
E. Krafth25 år | 17 | 1018 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.61 |
D. Yedlin26 år | 16 | 936 | 1 | — | 3 | — | 6.61 |
D. Rose29 år | 11 | 865 | 0 | — | 2 | 0 | 6.73 |
F. Lejeune28 år | 6 | 441 | 2 | — | 0 | 0 | 6.73 |
Mittfältare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. Almirón25 år | 36 | 3034 | 4 | 2 | 5 | 0 | 6.75 |
Joelinton22 år | 38 | 2698 | 2 | 2 | 7 | 0 | 6.68 |
I. Hayden24 år | 29 | 2226 | 1 | 2 | 4 | 1 | 6.72 |
J. Shelvey27 år | 26 | 2124 | 6 | 2 | 3 | 0 | 7.15 |
S. Longstaff21 år | 23 | 1372 | 1 | 1 | 2 | 1 | 6.57 |
M. Ritchie29 år | 18 | 1316 | 2 | 1 | 4 | 0 | 6.96 |
N. Bentaleb24 år | 12 | 749 | 0 | — | 2 | 0 | 6.72 |
C. Atsu27 år | 19 | 739 | 0 | 3 | 2 | 0 | 6.41 |
M. Longstaff19 år | 9 | 573 | 2 | — | 1 | 0 | 6.54 |
V. Lazaro23 år | 13 | 496 | 1 | — | 0 | — | 6.46 |
Y. Muto27 år | 8 | 207 | 0 | — | 0 | 0 | 6.47 |
Ki Sung-Yueng30 år | 3 | 136 | 0 | — | 0 | 0 | 6.63 |
Anfallare3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
A. Saint-Maximin22 år | 26 | 1870 | 3 | 4 | 0 | — | 6.93 |
D. Gayle29 år | 20 | 848 | 4 | 2 | 2 | 0 | 6.63 |
A. Carroll30 år | 19 | 618 | 0 | 4 | 1 | 0 | 6.67 |
9 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.