St. James' Park
Newcastle upon Tyne, England·

- Kapacitet
- 52 758
- Underlag
- Naturgräs
Premier League, League Cup, Championship och 3 andra tävlingar, augusti 2000 till augusti 2026. 492 spelade matcher.
Har även hetat St James' Park (2015–2026), St James’ Park (2027)
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Newcastle på sin hemmaplan2000/01–2026
Visa säsong för säsong46 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2000/01 | Premier League | 19 | 10 | 4 | 5 | 26 | 17 | +9 | 34 | 1.79 | 5 |
| 2001/02 | Premier League | 19 | 12 | 3 | 4 | 40 | 23 | +17 | 39 | 2.05 | 5 |
| 2002/03 | Premier League | 19 | 15 | 2 | 2 | 36 | 17 | +19 | 47 | 2.47 | 8 |
| 2003/04 | Premier League | 19 | 11 | 5 | 3 | 33 | 14 | +19 | 38 | 2.00 | 7 |
| 2004/05 | Premier League | 19 | 7 | 7 | 5 | 25 | 25 | 0 | 28 | 1.47 | 4 |
| 2005/06 | Premier League | 19 | 11 | 5 | 3 | 28 | 15 | +13 | 38 | 2.00 | 9 |
| 2006/07 | Premier League | 19 | 7 | 7 | 5 | 23 | 20 | +3 | 28 | 1.47 | 5 |
| 2007/08 | Premier League | 19 | 8 | 5 | 6 | 25 | 26 | -1 | 29 | 1.53 | 6 |
| 2008/09 | Premier League | 19 | 5 | 7 | 7 | 24 | 29 | -5 | 22 | 1.16 | 4 |
| 2012/13 | Premier League | 19 | 9 | 1 | 9 | 24 | 31 | -7 | 28 | 1.47 | 4 |
| 2013/14 | Premier League | 19 | 8 | 3 | 8 | 23 | 28 | -5 | 27 | 1.42 | 6 |
| 2013/14 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2013/14 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2014/15 | Premier League | 19 | 7 | 5 | 7 | 26 | 27 | -1 | 26 | 1.37 | 5 |
| 2015/16 | Premier League | 19 | 7 | 7 | 5 | 32 | 24 | +8 | 28 | 1.47 | 5 |
| 2015/16 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2016/17 | Championship | 23 | 15 | 3 | 5 | 49 | 23 | +26 | 48 | 2.09 | 8 |
| 2016/17 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2016/17 | League Cup | 3 | 3 | 0 | 0 | 10 | 0 | +10 | 9 | 3.00 | 3 |
| 2017/18 | Premier League | 19 | 8 | 4 | 7 | 21 | 17 | +4 | 28 | 1.47 | 7 |
| 2017/18 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2017/18 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2018/19 | Premier League | 18 | 7 | 1 | 10 | 22 | 24 | -2 | 22 | 1.22 | 5 |
| 2018/19 | FA Cup | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 | 0 |
| 2019/20 | Premier League | 19 | 6 | 8 | 5 | 20 | 21 | -1 | 26 | 1.37 | 7 |
| 2019/20 | FA Cup | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 3 | +1 | 4 | 1.33 | 1 |
| 2019/20 | League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2020/21 | Premier League | 19 | 6 | 5 | 8 | 26 | 33 | -7 | 23 | 1.21 | 2 |
| 2020/21 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2021/22 | Premier League | 19 | 8 | 6 | 5 | 26 | 27 | -1 | 30 | 1.58 | 5 |
| 2021/22 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2022/23 | Premier League | 19 | 11 | 6 | 2 | 36 | 14 | +22 | 39 | 2.05 | 9 |
| 2022/23 | League Cup | 4 | 3 | 1 | 0 | 5 | 1 | +4 | 10 | 2.50 | 3 |
| 2023/24 | UEFA Champions League | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 4 | +1 | 3 | 1.00 | 0 |
| 2023/24 | Premier League | 19 | 12 | 4 | 3 | 49 | 22 | +27 | 40 | 2.11 | 8 |
| 2023/24 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2024/25 | Premier League | 19 | 12 | 2 | 5 | 40 | 20 | +20 | 38 | 2.00 | 8 |
| 2024/25 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2024/25 | League Cup | 4 | 4 | 0 | 0 | 8 | 1 | +7 | 12 | 3.00 | 3 |
| 2025/26 | UEFA Champions League | 6 | 4 | 1 | 1 | 13 | 5 | +8 | 13 | 2.17 | 3 |
| 2025/26 | Premier League | 19 | 10 | 2 | 7 | 36 | 30 | +6 | 32 | 1.68 | 3 |
| 2025/26 | FA Cup | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 5 | -2 | 1 | 0.50 | 0 |
| 2025/26 | League Cup | 4 | 3 | 0 | 1 | 8 | 4 | +4 | 9 | 2.25 | 1 |
| 2026/27 | Premier League | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2026 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| Totalt | 488 | 239 | 110 | 139 | 774 | 573 | +201 | 827 | 1.69 | 153 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Newcastle på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Newcastle vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
38och 33 till
Räddade en poäng
44och 39 till
Tappade ledningen
77och 72 till
Läst ur målen i 487 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Newcastle här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Manchester City | 26 | 14 | 5 | 7 | 46 | 31 | +15 | 47 | 1.81 |
| Liverpool | 23 | 11 | 6 | 6 | 44 | 26 | +18 | 39 | 1.70 |
| Arsenal | 23 | 12 | 5 | 6 | 23 | 15 | +8 | 41 | 1.78 |
| Tottenham | 23 | 8 | 2 | 13 | 33 | 49 | -16 | 26 | 1.13 |
| Chelsea | 23 | 6 | 5 | 12 | 24 | 32 | -8 | 23 | 1.00 |
| Manchester United | 22 | 11 | 4 | 7 | 46 | 29 | +17 | 37 | 1.68 |
| Everton | 22 | 8 | 4 | 10 | 30 | 36 | -6 | 28 | 1.27 |
| Aston Villa | 21 | 2 | 8 | 11 | 14 | 35 | -21 | 14 | 0.67 |
| West Ham | 20 | 4 | 6 | 10 | 27 | 38 | -11 | 18 | 0.90 |
| Fulham | 18 | 5 | 4 | 9 | 18 | 24 | -6 | 19 | 1.06 |
Visa alla65 klubbar
| Southampton | 17 | 1 | 4 | 12 | 19 | 36 | -17 | 7 | 0.41 |
| Leicester | 14 | 5 | 2 | 7 | 16 | 18 | -2 | 17 | 1.21 |
| Crystal Palace | 14 | 2 | 4 | 8 | 6 | 20 | -14 | 10 | 0.71 |
| Wolves | 11 | 2 | 3 | 6 | 8 | 16 | -8 | 9 | 0.82 |
| Brighton | 11 | 4 | 3 | 4 | 11 | 13 | -2 | 15 | 1.36 |
| West Brom | 11 | 1 | 1 | 9 | 10 | 21 | -11 | 4 | 0.36 |
| Blackburn | 11 | 6 | 1 | 4 | 11 | 13 | -2 | 19 | 1.73 |
| Sunderland | 11 | 5 | 3 | 3 | 16 | 12 | +4 | 18 | 1.64 |
| Leeds | 10 | 2 | 3 | 5 | 11 | 15 | -4 | 9 | 0.90 |
| Bournemouth | 9 | 4 | 3 | 2 | 16 | 11 | +5 | 15 | 1.67 |
| Burnley | 9 | 0 | 4 | 5 | 6 | 14 | -8 | 4 | 0.44 |
| Middlesbrough | 9 | 1 | 4 | 4 | 7 | 14 | -7 | 7 | 0.78 |
| Bolton | 8 | 1 | 2 | 5 | 6 | 11 | -5 | 5 | 0.63 |
| Watford | 7 | 3 | 2 | 2 | 10 | 6 | +4 | 11 | 1.57 |
| Birmingham | 7 | 1 | 0 | 6 | 4 | 13 | -9 | 3 | 0.43 |
| Brentford | 7 | 1 | 1 | 5 | 10 | 19 | -9 | 4 | 0.57 |
| Norwich | 7 | 0 | 3 | 4 | 9 | 16 | -7 | 3 | 0.43 |
| Charlton | 7 | 1 | 3 | 3 | 4 | 9 | -5 | 6 | 0.86 |
| Wigan | 6 | 0 | 1 | 5 | 5 | 13 | -8 | 1 | 0.17 |
| Nottingham Forest | 6 | 2 | 0 | 4 | 10 | 14 | -4 | 6 | 1.00 |
| Stoke City | 6 | 0 | 3 | 3 | 6 | 12 | -6 | 3 | 0.50 |
| Portsmouth | 6 | 1 | 2 | 3 | 5 | 8 | -3 | 5 | 0.83 |
| Swansea | 5 | 3 | 1 | 1 | 8 | 8 | 0 | 10 | 2.00 |
| Cardiff | 4 | 1 | 0 | 3 | 3 | 9 | -6 | 3 | 0.75 |
| Reading | 4 | 1 | 0 | 3 | 5 | 11 | -6 | 3 | 0.75 |
| Ipswich | 4 | 0 | 1 | 3 | 3 | 10 | -7 | 1 | 0.25 |
| Sheffield Utd | 4 | 1 | 0 | 3 | 2 | 9 | -7 | 3 | 0.75 |
| Derby | 4 | 0 | 1 | 3 | 4 | 7 | -3 | 1 | 0.25 |
| Huddersfield | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 | 3 | 1.00 |
| Hull City | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 5 | +2 | 7 | 2.33 |
| QPR | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.33 |
| Preston | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 10 | -9 | 0 | 0.00 |
| Sheffield Wednesday | 2 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 6 | 3.00 |
| Barcelona | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Bradford | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 6 | -4 | 0 | 0.00 |
| Luton | 2 | 0 | 1 | 1 | 5 | 7 | -2 | 1 | 0.50 |
| Bristol City | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Rotherham | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Paris Saint Germain | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Borussia Dortmund | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| PSV Eindhoven | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Benfica | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| AC Milan | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Athletic Club | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Qarabag | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Barnsley | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Burton Albion | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| AFC Wimbledon | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Northampton | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Oxford United | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Rochdale | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Coventry | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Cambridge United | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Cheltenham | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Bromley | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
Publiken
Publiken
Hur många som sett fotboll här
Tunn täckning. Talen bygger på 19 av arenans 492 spelade matcher (4 %) — de matcher källan gett en publiksiffra för. Snittet beskriver alltså en del av arenans historia, inte hela.
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 492 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 1351 mål, 779 av hemmalaget och 572 av gästen
Klockan bygger på 490 av arenans 492 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 1351 mål. De 2 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Newcastle på arenan.
- 1A. Isak34mål
- 2Alan Shearer33mål
- 3Ayoze Pérez32mål
- 4C. Wilson24mål
- 5Shola Ameobi23mål
- 6M. Ritchie22mål
- 7A. Gordon22mål
- 8H. Barnes20mål
- 9D. Gayle20mål
- 10Bruno Guimarães19mål
Listorna bygger på 454 av arenans 492 spelade matcher (92 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 1245 mål. De 38 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.