FootSam
FOOTBALL DATA

Avispa Fukuoka

J1 League 2024 · Best Denki Stadium · Grundad 1982

12i tabellen
Poäng
50
Matcher
38
V–O–F
12–14–12
Mål
33–38
Målskillnad
-5
Poäng/match
1.32
Vinstprocent
32 %
FormOVOFFV
Hemma
Poäng/match
1.37
V–O–F
7–5–7
Mål
17–22
Borta
Poäng/match
1.26
V–O–F
5–9–5
Mål
16–16
Placering under säsongen
Högsta
6
Lägsta
16
Räknad ur matchresultaten.
Tränare

Säsongens berättelse

Poängsnitt över säsongen

50 poäng på 38 matcher1.32 poäng per match
0123OVOFFVOOOOVOVFFVVVOVVFFFOOFOFFOOVOVFVF1510152025303538

En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.

Tabellplacering omgång för omgång

Slutade som 12:a av 20Högsta placering 6, lägsta 16
1246810121416182014:a12:aOVOFFVOOOOVOVFFVVVOVVFFFOOFOFFOOVOVFVF1510152025303538

Från paus till slutsignal

Ledde i paus

10matcher

7
Vann
2
Oavgjort
1
Förlust

Tappade 7 poäng av 30

Lika i paus

22matcher

5
Vann
11
Oavgjort
6
Förlust

Låg under i paus

6matcher

0
Vann
1
Oavgjort
5
Förlust

Räddade 1 poäng

Anfall och försvar

Målrika eller målsnåla matcher

1.87mål per match, båda lagens · 38 matcher

2.05
Hemma
1.68
Borta
  • Över 1.5 mål20 av 3853 %
  • Över 2.5 mål13 av 3834 %
  • Över 3.5 mål6 av 3816 %

När mål faller

GjordaInsläpptaLigan230–156 %8 %13 %6816–3018 %22 %15 %6231–4518 %5 %11 %81046–6024 %27 %21 %3761–759 %19 %15 %5376–9015 %8 %17 %4491–10512 %11 %9 %106–1200 %

Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.

14 mål i första halvlek, 16 i andra (47 % efter paus). Insläppta: 13 och 20 (54 % efter paus).

Bygger på 34 gjorda och 37 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 33 gjorda och 38 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.

Mot ligan

Poäng per match
1.32
Ligasnitt
1.36
Skillnad
-0.05 (-3.5 %)
I ligan
11 av 20
Gjorda mål per match
0.87
Ligasnitt
1.33
Skillnad
-0.46 (-34.8 %)
I ligan
20 av 20
Insläppta mål per match
1.00
Ligasnitt
1.33
Skillnad
-0.33 (-25.0 %)
I ligan
4 av 20

Stabilitet

Hållna nollor
39.5 %
Ligasnitt
27.6 %
Skillnad
+11.8 % (+42.9 %)
I ligan
2 av 20
Matcher utan mål
39.5 %
Ligasnitt
27.6 %
Skillnad
+11.8 % (+42.9 %)
I ligan
18 av 20

Disciplin

Kort och straffar

Gula kort

minst 64minst 1.68 per match

Utvisningar

minst 1minst 0.03 per match

minst 1 direkt rött · andra gult saknas i källan

Straffar

2av 2100 %

Ingen missad.

Hemmaplan, sviter och spelstil

Hemma mot borta

Poäng per hemmamatch
1.37
Ligasnitt
1.43
Skillnad
-0.06 (-4.1 %)
I ligan
11 av 20
Poäng per bortamatch
1.26
Ligasnitt
1.30
Skillnad
-0.04 (-2.8 %)
I ligan
11 av 20
Hemmafördel
0.11
Ligasnitt
0.13
Skillnad
-0.02 (-16.7 %)
Störst i ligan
12 av 20

Sviter

Längsta vinstsvit
3 matcher
Slutade i omgång 18
Längsta obesegrade svit
8 matcher
Slutade i omgång 13
Längsta förlustsvit
3 matcher
Slutade i omgång 24

Ytterligheter

Största segrarna
20Kashiwa Reysolborta · 2024-06-02
20Sagan Tosuhemma · 2024-06-16
32Kyoto Sangaborta · 2024-05-11
Värsta förlusterna
03Cerezo Osakahemma · 2024-05-18
03Machida Zelviahemma · 2024-09-14
13FC Tokyohemma · 2024-03-16

Formationer

  • 3-4-2-137 matcher 97 %
  • 4-4-21 match 3 %

Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.

Truppen

Målvakter2

Spelare
26229500206.91
13112500007.22

Försvarare11

Spelare
37331020606.90
D. Miya27 år
22183311506.94
22182400206.86
1916380277.12
I. Oda25 år
28163520206.84
S. Inoue24 år
25147601306.73
M. Yuzawa30 år
15103601206.59
26102411106.76
T. Nara30 år
1198500106.80
213100006.85
J. Ikeda27 år
11300006.70

Mittfältare7

Spelare
H. Mae28 år
37300112706.95
K. Konno26 år
37270362507.06
36240721406.84
35181612406.61
1840001306.65
610000006.60
T. Tanaka31 år
1600006.90

Anfallare8

Spelare
38288911106.66
33183031407.02
S. Zahedi28 år
2713079236.88
R. Sato25 år
21114620006.61
2786310206.59
1222500006.65
2670006.80
H. Jogo37 år
150006.70

14 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.