Al-Faisaly FC
Pro League 2017/18 · King Salman Sport City Stadium · Grundad 1954
- Poäng
- 35
- Matcher
- 26
- V–O–F
- 9–8–9
- Mål
- 39–33
- Målskillnad
- +6
- Poäng/match
- 1.35
- Vinstprocent
- 35 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
8matcher
- 6
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Tappade 4 poäng av 24
Lika i paus
10matcher
- 2
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 5
- Förlust
Låg under i paus
8matcher
- 1
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 4
- Förlust
Räddade 6 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.77mål per match, båda lagens · 26 matcher
- 2.62
- Hemma
- 2.92
- Borta
- Över 1.5 mål20 av 2677 %
- Över 2.5 mål14 av 2654 %
- Över 3.5 mål9 av 2635 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
13 mål i första halvlek, 24 i andra (62 % efter paus). Insläppta: 14 och 18 (55 % efter paus).
Bygger på 39 gjorda och 33 insläppta mål med minutangivelse.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.35
- Skillnad
- -0.01 (-0.4 %)
- I ligan
- 6 av 14
- Ligasnitt
- 1.49
- Skillnad
- +0.01 (+0.7 %)
- I ligan
- 6 av 14
- Ligasnitt
- 1.49
- Skillnad
- -0.22 (-14.8 %)
- I ligan
- 3 av 14
Stabilitet
- Ligasnitt
- 20.9 %
- Skillnad
- +2.2 % (+10.5 %)
- I ligan
- 4 av 14
- Ligasnitt
- 20.9 %
- Skillnad
- +2.2 % (+10.5 %)
- I ligan
- 8 av 14
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 3 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
3av 3100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.52
- Skillnad
- -0.13 (-8.7 %)
- I ligan
- 8 av 14
- Ligasnitt
- 1.19
- Skillnad
- +0.12 (+10.2 %)
- I ligan
- 5 av 14
- Ligasnitt
- 0.33
- Skillnad
- -0.25 (-76.7 %)
- Störst i ligan
- 11 av 14
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-17 matcher 54 %
- 4-1-4-12 matcher 15 %
- 4-5-12 matcher 15 %
- 4-3-2-11 match 8 %
- 4-3-31 match 8 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter1
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Mustafa Malayekah31 år | 26 | 2340 | 0 | — | 1 | 0 | 7.00 |
Försvarare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Igor Rossi28 år | 35 | 3148 | 5 | — | 6 | — | 7.05 |
Sultan Al Ghannam23 år | 21 | 1890 | 0 | 3 | 3 | 0 | 6.90 |
Hamad Al Mansour24 år | 19 | 1408 | 1 | — | 1 | 0 | 6.91 |
Saeed Al Rubaie23 år | 17 | 1329 | 0 | — | 5 | 1 | 7.04 |
| 14 | 949 | 0 | — | 4 | 0 | 6.64 | |
Jumaan Al Dosari23 år | 6 | 540 | 0 | — | 2 | 0 | 6.33 |
Wesam Al-Sowayed29 år | 6 | 448 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.67 |
Sultan Al Bishi27 år | 3 | 181 | 0 | — | 0 | 0 | 6.45 |
Evson26 år | 2 | 107 | 0 | — | 1 | 0 | 6.80 |
Mittfältare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Luisinho26 år | 25 | 2168 | 9 | 11 | 5 | 0 | 7.26 |
Omar Abdulaziz33 år | 24 | 2108 | 1 | 1 | 3 | 0 | 6.75 |
Khaleem Hyland28 år | 24 | 2024 | 1 | 1 | 6 | 0 | 6.79 |
Mohammed Abusabaan27 år | 22 | 1679 | 5 | — | 4 | 0 | 6.91 |
Rogerinho30 år | 22 | 1646 | 6 | 4 | 3 | 0 | 6.98 |
Saleh Gomaa24 år | 8 | 364 | 0 | 6 | 2 | 0 | 7.03 |
Fahad Hamad27 år | 10 | 179 | 0 | — | 1 | 0 | 6.54 |
Omar Al Suhaymi24 år | 1 | 9 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
Hussain Al Qahtani22 år | 1 | 5 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Anfallare7
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Mansour Hamzi25 år | 21 | 1233 | 2 | 3 | 0 | 0 | 6.68 |
Mohammed Majrashi26 år | 21 | 1191 | 1 | 4 | 4 | 0 | 6.65 |
Islam Seraj28 år | 17 | 1068 | 7 | 1 | 2 | 0 | 6.94 |
Sultan Mandash22 år | 12 | 238 | 0 | — | 0 | 0 | 6.65 |
Zé Love29 år | 6 | 209 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.68 |
Mircea Ionuț Axente30 år | 2 | 144 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.75 |
Tendai Ndoro32 år | 4 | 123 | 1 | — | 0 | 0 | 6.90 |
10 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.