FootSam
FOOTBALL DATA

Cerezo Osaka

J1 League 2027/27 · Yodoko Sakura Stadium · Grundad 1957

i tabellen
7
Poäng
9
Matcher
5
V–O–F
3–0–2
Mål
5–5
Form
VFVFV
Viss detaljdata saknas för 2027/27.
Tabellen och spelarstatistiken är räknade ur matchresultaten i väntan på källans hopräkning. Lagstatistiken har ännu inte uppdaterats efter de senaste matcherna.
Säsongen

Hur går det?

Säsongen i siffror

Målskillnad
0
Poäng/match
1.80
Vinstprocent
60 %
Hemma
Poäng/match
3.00
V–O–F
3–0–0
Mål
5–1
Borta
Poäng/match
0.00
V–O–F
0–0–2
Mål
0–4
Placering under säsongen
Högsta
6
Lägsta
12
Räknad ur matchresultaten.

Beräknad slutplacering

4:e

9,23förväntad placering

  • 1:a5,1 %
  • 2:a5,9 %
  • 3:e6,3 %
  • 4:e6,3 %
  • 5:e6,2 %
  • 6:e6,3 %
  • 7:e6,1 %
  • 8:e6,1 %
  • 9:e6,0 %
  • 10:e5,6 %
  • 11:e5,4 %
  • 12:e5,3 %
  • 13:e4,9 %
  • 14:e4,8 %
  • 15:e4,4 %
  • 16:e4,0 %
  • 17:e3,8 %
  • 18:e3,1 %
  • 19:e2,7 %
  • 20:e1,8 %
Vinner ligan
5,1 %
Europaspel
17,2 %
Nedflyttning
7,7 %

Byggd på 51 av säsongens 380 matcher, med lagens styrka räknad ur de fem föregående säsongerna och årets resultat. Modellen känner inte till skador, avstängningar eller övergångar.

Sviter

Längsta vinstsvit
1 matcher
Slutade i omgång 1
Längsta obesegrade svit
1 matcher
Slutade i omgång 1
Längsta förlustsvit
1 matcher
Slutade i omgång 2

Ytterligheter

Största segrarna
20Kashiwa Reysolhemma · 2026-09-02
21Fagiano Okayamahemma · 2026-08-08
10Shimizu S-pulsehemma · 2026-08-22
Värsta förlusterna
03Avispa Fukuokaborta · 2026-08-15
01Vissel Kobeborta · 2026-08-29

Säsongens berättelse

Poängsnitt över säsongen

9 poäng på 5 matcher1.80 poäng per match

En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.

Tabellplacering omgång för omgång

Slutade som 7:a av 20Högsta placering 6, lägsta 12

Från paus till slutsignal

Ledde i paus

2matcher

2
Vann
0
Oavgjort
0
Förlust

Höll varenda ledning

Lika i paus

2matcher

1
Vann
0
Oavgjort
1
Förlust

Låg under i paus

1match

0
Vann
0
Oavgjort
1
Förlust

Tog inga poäng

Spelstil

Hur spelar laget?

Formationer

  • 3-4-2-15 matcher 100 %

Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.

Målrika eller målsnåla matcher

2.00mål per match, båda lagens · 5 matcher

2.00
Hemma
2.00
Borta
  • Över 1.5 mål3 av 560 %
  • Över 2.5 mål2 av 540 %
  • Över 3.5 mål0 av 50 %

Kort och straffar

Gula kort

51.00 per match

Utvisningar

00.00 per match

minst 0 direkt rött · andra gult saknas i källan

Straffar

1av 1100 %

Ingen missad.

När mål faller

GjordaInsläpptaLigan10–1520 %11 %316–3060 %13 %231–4540 %19 %46–6015 %2261–7540 %40 %17 %76–9025 %

Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.

3 mål i första halvlek, 2 i andra (40 % efter paus). Insläppta: 3 och 2 (40 % efter paus).

Bygger på 5 gjorda och 5 insläppta mål med minutangivelse.

Mot ligan

Poäng per match
1.80
Ligasnitt
1.39
Skillnad
+0.41 (+29.7 %)
I ligan
6 av 20
Gjorda mål per match
1.00
Ligasnitt
1.53
Skillnad
-0.53 (-34.5 %)
I ligan
16 av 20
Insläppta mål per match
1.00
Ligasnitt
1.53
Skillnad
-0.53 (-34.6 %)
I ligan
5 av 20

Stabilitet

Hållna nollor
40.0 %
Ligasnitt
20.8 %
Skillnad
+19.2 % (+92.0 %)
I ligan
3 av 20
Matcher utan mål
40.0 %
Ligasnitt
20.8 %
Skillnad
+19.2 % (+92.0 %)
I ligan
15 av 20

Hemma mot borta

Poäng per hemmamatch
3.00
Ligasnitt
1.74
Skillnad
+1.26 (+72.7 %)
I ligan
1 av 20
Poäng per bortamatch
0.00
Ligasnitt
1.07
Skillnad
-1.07 (-100.0 %)
I ligan
16 av 20
Hemmafördel
3.00
Ligasnitt
0.67
Skillnad
+2.33 (+347.2 %)
Störst i ligan
1 av 20
Spelarna

Truppen

25 spelare i truppen, varav 21 kom in på planen. Grupperad på position, mest spelade först. Tankstreck betyder att källan inte har måttet — aldrig att det är noll.

Övriga21

Truppen
Spelare
546000006.92
546000007.28
4R. Inoue29 år
546000007.42
44S. Hatanaka30 år
546000106.98
10S. Tanaka29 år
546000006.94
540730107.00
66A. Ohata25 år
538600106.66
432000006.60
36J. Irvine33 år
431501107.23
14Y. Yokoyama20 år
527510007.06
8S. Kagawa37 år
522801006.64
28K. Okazawa22 år
316701006.77
516410006.56
41Y. Komi23 år
315500006.57
16H. Okuda25 år
211101006.90
37200106.40
1670006.90
7S. Uejo29 år
1420006.70
19P. Sabbag29 år
43200006.50
21300006.70
5H. Kida26 år
1120006.30

4 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.

Klubben

Historik

Hemmaarenor

  1. 2012–2018Kincho StadiumKINCHO Stadium77 matcher·
  2. 2014–2021Yanmar Stadium Nagai51 matcher·
  3. 2017–2019Osaka Nagai Stadium21 matcher·
  4. 2017–2018Saitama Stadium 20022 matcher·
  5. 2018Yamanashi Chuo Bank Stadium1 match·
  6. 2019Ishin Me-Life Stadium1 match·
  7. 2021–2027Yodoko Sakura Stadium136 matcher·
  8. 2021Chang Arena3 matcher·
  9. 2022Yurtec Stadium Sendai1 match·
  10. 2024JIT Recycle Ink Stadium1 match·
  11. 2025Pocari Sweat Stadium1 match·