Kashima
J1 League 2023 · Kashima Soccer Stadium · Grundad 1991
- Poäng
- 52
- Matcher
- 34
- V–O–F
- 14–10–10
- Mål
- 43–34
- Målskillnad
- +9
- Poäng/match
- 1.53
- Vinstprocent
- 41 %
- D. Iwamasatill 1 dec
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
14matcher
- 12
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 5 poäng av 42
Lika i paus
13matcher
- 2
- Vann
- 8
- Oavgjort
- 3
- Förlust
Låg under i paus
7matcher
- 0
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 6
- Förlust
Räddade 1 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.26mål per match, båda lagens · 34 matcher
- 2.24
- Hemma
- 2.29
- Borta
- Över 1.5 mål23 av 3468 %
- Över 2.5 mål16 av 3447 %
- Över 3.5 mål7 av 3421 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
25 mål i första halvlek, 16 i andra (36 % efter paus). Insläppta: 15 och 16 (48 % efter paus).
Bygger på 44 gjorda och 33 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 43 gjorda och 34 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- +0.16 (+11.4 %)
- I ligan
- 5 av 18
- Ligasnitt
- 1.27
- Skillnad
- -0.00 (-0.4 %)
- I ligan
- 5 av 18
- Ligasnitt
- 1.27
- Skillnad
- -0.27 (-21.2 %)
- I ligan
- 4 av 18
Stabilitet
- Ligasnitt
- 27.3 %
- Skillnad
- +16.8 % (+61.7 %)
- I ligan
- 1 av 18
- Ligasnitt
- 27.3 %
- Skillnad
- -3.8 % (-13.8 %)
- I ligan
- 6 av 18
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
5 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
3av 3100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.52
- Skillnad
- +0.19 (+12.3 %)
- I ligan
- 6 av 18
- Ligasnitt
- 1.23
- Skillnad
- +0.13 (+10.4 %)
- I ligan
- 7 av 18
- Ligasnitt
- 0.29
- Skillnad
- +0.06 (+20.0 %)
- Störst i ligan
- 9 av 18
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-4-227 matcher 79 %
- 4-2-3-14 matcher 12 %
- 4-3-33 matcher 9 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter1
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
T. Hayakawa23 år | 32 | 2880 | — | — | 2 | — | 6.64 |
Försvarare8
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
N. Ueda28 år | 34 | 3060 | 2 | — | 1 | 0 | 6.96 |
K. Anzai27 år | 29 | 2489 | — | 4 | 2 | — | 6.66 |
I. Sekigawa22 år | 32 | 2350 | 1 | — | 2 | — | 7.06 |
R. Hirose27 år | 27 | 1507 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.81 |
K. Tsunemoto24 år | 16 | 956 | 0 | — | 0 | 0 | 6.81 |
G. Shōji30 år | 21 | 639 | 0 | — | 3 | 0 | 6.56 |
| 8 | 417 | 0 | — | 1 | 0 | 6.58 | |
S. Mizoguchi19 år | 5 | 309 | — | — | 0 | — | 6.52 |
Mittfältare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Diego Pituca30 år | 31 | 2653 | 3 | 1 | 8 | 2 | 7.06 |
Y. Higuchi26 år | 31 | 2445 | 3 | 9 | 2 | — | 7.16 |
K. Sano22 år | 26 | 2113 | 1 | — | 6 | — | 6.85 |
H. Nakama30 år | 27 | 1356 | 1 | 1 | 5 | 0 | 6.51 |
T. Fujii24 år | 21 | 891 | 1 | 1 | 1 | — | 6.66 |
S. Doi30 år | 24 | 780 | 2 | — | 1 | 0 | 6.72 |
Y. Matsumura21 år | 20 | 760 | 2 | 1 | 0 | 0 | 6.52 |
S. Nago26 år | 14 | 663 | 1 | 1 | 1 | 0 | 6.60 |
R. Araki21 år | 13 | 446 | 0 | — | 1 | 1 | 6.50 |
G. Shibasaki30 år | 3 | 102 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.60 |
Y. Funabashi20 år | 10 | 53 | — | — | 0 | — | 6.50 |
R. Nakamura25 år | 3 | 48 | 0 | — | 0 | 0 | 6.47 |
Anfallare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Y. Suzuki26 år | 33 | 2830 | 14 | 5 | 5 | 0 | 7.14 |
Léo Ceará28 år | 32 | 2557 | 10 | 3 | 5 | — | 6.83 |
Élber30 år | 32 | 2325 | 8 | 11 | 3 | — | 7.16 |
Y. Kakita25 år | 29 | 1404 | 4 | 1 | 2 | 0 | 6.65 |
K. Chinen27 år | 21 | 1116 | 5 | — | 0 | — | 6.75 |
Arthur Caíke30 år | 15 | 272 | 1 | — | 1 | — | 6.57 |
S. Morooka22 år | 6 | 126 | — | 1 | 0 | — | 6.72 |
I. Someno21 år | 5 | 119 | 0 | — | 0 | 0 | 6.46 |
B. Eleke26 år | 2 | 27 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 37 rader är märkta.
7 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.