Jubilo Iwata
J1 League 2019 · Yamaha Stadium · Grundad 1970
- Poäng
- 31
- Matcher
- 34
- V–O–F
- 8–7–19
- Mål
- 29–51
- Målskillnad
- -22
- Poäng/match
- 0.91
- Vinstprocent
- 24 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
4matcher
- 3
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 3 poäng av 12
Lika i paus
15matcher
- 5
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 6
- Förlust
Låg under i paus
15matcher
- 0
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 12
- Förlust
Räddade 3 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.35mål per match, båda lagens · 34 matcher
- 2.59
- Hemma
- 2.12
- Borta
- Över 1.5 mål26 av 3476 %
- Över 2.5 mål14 av 3441 %
- Över 3.5 mål6 av 3418 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
9 mål i första halvlek, 14 i andra (45 % efter paus). Insläppta: 22 och 26 (53 % efter paus).
Bygger på 31 gjorda och 49 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 29 gjorda och 51 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- -0.47 (-34.0 %)
- I ligan
- 17 av 18
- Ligasnitt
- 1.30
- Skillnad
- -0.45 (-34.5 %)
- I ligan
- 17 av 18
- Ligasnitt
- 1.30
- Skillnad
- +0.20 (+15.3 %)
- I ligan
- 14 av 18
Stabilitet
- Ligasnitt
- 27.6 %
- Skillnad
- -9.9 % (-36.1 %)
- I ligan
- 14 av 18
- Ligasnitt
- 27.6 %
- Skillnad
- +10.7 % (+38.7 %)
- I ligan
- 15 av 18
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
2 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
2av 2100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.49
- Skillnad
- -0.84 (-56.6 %)
- I ligan
- 18 av 18
- Ligasnitt
- 1.27
- Skillnad
- -0.10 (-7.7 %)
- I ligan
- 10 av 18
- Ligasnitt
- 0.22
- Skillnad
- -0.74 (-345.7 %)
- Störst i ligan
- 17 av 18
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-4-211 matcher 32 %
- 3-4-2-16 matcher 18 %
- 3-5-26 matcher 18 %
- 4-2-3-15 matcher 15 %
- 3-1-4-23 matcher 9 %
- 3-4-33 matcher 9 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
K. Kamiński28 år | 26 | 2340 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.55 |
N. Hatta32 år | 8 | 720 | 0 | — | 0 | 0 | 6.95 |
Försvarare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
D. Ogawa27 år | 29 | 2522 | 0 | — | 2 | 0 | 6.73 |
R. Shinzato28 år | 20 | 1800 | 0 | — | 4 | 0 | 6.66 |
S. Takahashi27 år | 20 | 1800 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.84 |
T. Ominami21 år | 22 | 1633 | 0 | 1 | 3 | 1 | 6.71 |
Kentaro Oi34 år | 18 | 1576 | 1 | — | 3 | 0 | 6.77 |
Yoshiaki Fujita36 år | 10 | 828 | 0 | — | 1 | 0 | 6.98 |
Fábio Aguiar29 år | 3 | 252 | 0 | — | 0 | 0 | 6.63 |
E. Albayrak27 år | 7 | 214 | 0 | 1 | 1 | 0 | 7.02 |
N. Sakurauchi29 år | 2 | 147 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
Shun Morishita32 år | 1 | 90 | 0 | — | 1 | 0 | 7.20 |
R. Ishida22 år | 1 | 14 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Mittfältare16
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. Matsumoto24 år | 34 | 2794 | 2 | 2 | 1 | 0 | 6.92 |
Adaílton28 år | 33 | 2323 | 7 | — | 3 | 0 | 6.84 |
H. Yamada30 år | 23 | 1928 | 1 | — | 2 | 0 | 6.95 |
T. Taguchi27 år | 21 | 1687 | 0 | — | 0 | 0 | 6.96 |
R. Uehara22 år | 22 | 1679 | 2 | 1 | 1 | 0 | 6.98 |
K. Yamamoto29 år | 16 | 1103 | 2 | 2 | 0 | 0 | 7.12 |
T. Miyazaki32 år | 9 | 807 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
D. Araki25 år | 28 | 695 | 1 | — | 2 | 0 | 6.63 |
K. Moriya30 år | 9 | 548 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.77 |
K. Fujikawa20 år | 8 | 455 | 1 | 1 | 1 | 0 | 6.46 |
Y. Akiyama23 år | 8 | 408 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.50 |
F. Musaev30 år | 9 | 398 | 0 | — | 2 | 0 | 6.56 |
Y. Konno36 år | 5 | 361 | 1 | — | 2 | 0 | 6.66 |
T. Harigaya20 år | 3 | 131 | 0 | — | 0 | 0 | 7.00 |
L. Ebecilio27 år | 3 | 116 | 0 | — | 1 | 0 | 6.37 |
S. Nakamura40 år | 2 | 65 | 0 | — | 0 | 0 | 6.50 |
Anfallare7
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lukian27 år | 13 | 1041 | 1 | — | 2 | 1 | 6.67 |
Y. Ōkubo36 år | 20 | 952 | 1 | 1 | 2 | 0 | 6.68 |
G. Rodrigues23 år | 15 | 927 | 5 | — | 4 | — | 6.94 |
M. Nakayama27 år | 14 | 645 | 2 | 1 | 0 | 0 | 6.77 |
Kengo Kawamata29 år | 8 | 444 | 1 | — | 0 | 0 | 6.69 |
Koki Ogawa21 år | 5 | 52 | 0 | — | 0 | 0 | — |
S. Nakano23 år | 1 | 28 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
7 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.