Heart Of Midlothian
Premiership 2019/20 · Tynecastle Park · Grundad 1874
- Poäng
- 23
- Matcher
- 30
- V–O–F
- 4–11–15
- Mål
- 31–52
- Målskillnad
- -21
- Poäng/match
- 0.77
- Vinstprocent
- 13 %
- C. Leveintill 1 okt
- A. MacPheefrån 1 nov
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
3matcher
- 1
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Tappade 4 poäng av 9
Lika i paus
13matcher
- 3
- Vann
- 6
- Oavgjort
- 4
- Förlust
Låg under i paus
14matcher
- 0
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 11
- Förlust
Räddade 3 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.77mål per match, båda lagens · 30 matcher
- 2.80
- Hemma
- 2.73
- Borta
- Över 1.5 mål21 av 3070 %
- Över 2.5 mål15 av 3050 %
- Över 3.5 mål11 av 3037 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
8 mål i första halvlek, 26 i andra (74 % efter paus). Insläppta: 24 och 24 (50 % efter paus).
Bygger på 35 gjorda och 48 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 31 gjorda och 52 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- -0.61 (-44.2 %)
- I ligan
- 12 av 12
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- -0.34 (-24.6 %)
- I ligan
- 7 av 12
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- +0.37 (+26.8 %)
- I ligan
- 11 av 12
Stabilitet
- Ligasnitt
- 29.7 %
- Skillnad
- -16.3 % (-55.1 %)
- I ligan
- 12 av 12
- Ligasnitt
- 29.6 %
- Skillnad
- +17.1 % (+57.8 %)
- I ligan
- 12 av 12
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
3 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
2av 2100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.59
- Skillnad
- -0.72 (-45.5 %)
- I ligan
- 12 av 12
- Ligasnitt
- 1.17
- Skillnad
- -0.50 (-42.8 %)
- I ligan
- 10 av 12
- Ligasnitt
- 0.43
- Skillnad
- -0.23 (-53.0 %)
- Störst i ligan
- 9 av 12
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-110 matcher 33 %
- 4-4-26 matcher 20 %
- 4-3-34 matcher 13 %
- 4-4-1-12 matcher 7 %
- 3-4-1-21 match 3 %
- 3-4-2-11 match 3 %
- 3-4-31 match 3 %
- 3-5-1-11 match 3 %
- 4-3-1-21 match 3 %
- 4-3-2-11 match 3 %
- 5-3-21 match 3 %
- 5-4-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Joel Pereira23 år | 17 | 1530 | 0 | — | 0 | — | 6.56 |
Z. Zlámal33 år | 8 | 720 | 0 | — | 0 | 0 | 6.65 |
C. Doyle34 år | 2 | 180 | 0 | — | 0 | 0 | 7.30 |
Försvarare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
C. Halkett24 år | 24 | 2095 | 2 | 1 | 7 | 0 | 6.89 |
S. Clare22 år | 26 | 1993 | 4 | — | 3 | 1 | 6.89 |
M. Smith30 år | 23 | 1979 | 0 | 3 | 5 | 0 | 7.09 |
A. Hickey17 år | 22 | 1910 | 1 | 1 | 5 | 1 | 6.75 |
| 19 | 1685 | 1 | 1 | 6 | 0 | 6.74 | |
A. White27 år | 14 | 868 | 0 | — | 2 | 0 | 6.50 |
C. Dikamona29 år | 11 | 739 | 0 | — | 2 | 0 | 6.43 |
J. Souttar22 år | 7 | 579 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.93 |
J. Brandon21 år | 9 | 563 | 0 | — | 2 | 0 | 6.65 |
B. Garuccio24 år | 4 | 200 | 0 | — | 0 | 0 | 6.55 |
T. Sibbick20 år | 2 | 146 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.95 |
Mittfältare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
A. Irving19 år | 18 | 1260 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.65 |
G. Whelan35 år | 15 | 1244 | 0 | — | 3 | 0 | 6.95 |
O. Bozanic30 år | 18 | 1233 | 3 | — | 0 | 0 | 6.73 |
J. Mulraney23 år | 17 | 1170 | 1 | — | 2 | 1 | 6.75 |
L. Damour28 år | 18 | 973 | 0 | — | 2 | 0 | 6.55 |
L. Moore21 år | 7 | 480 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.44 |
M. Langer22 år | 2 | 92 | 0 | — | 0 | 1 | 6.45 |
A. McDonald18 år | 1 | 29 | 0 | — | 0 | 0 | 6.50 |
D. Avdijaj22 år | 1 | 10 | 0 | — | 0 | — | 6.70 |
Anfallare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
S. Naismith32 år | 17 | 1164 | 4 | 2 | 4 | 0 | 6.95 |
U. Ikpeazu24 år | 17 | 1051 | 2 | 2 | 4 | — | 6.69 |
J. Walker26 år | 15 | 937 | 3 | 1 | 2 | 0 | 6.71 |
C. Washington27 år | 15 | 856 | 3 | — | 0 | 0 | 6.67 |
S. MacLean36 år | 11 | 777 | 1 | — | 4 | 0 | 6.74 |
R. Meshino21 år | 15 | 755 | 3 | — | 1 | — | 6.69 |
L. Boyce28 år | 8 | 606 | 2 | 2 | 0 | 0 | 6.97 |
E. Henderson19 år | 11 | 497 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.74 |
C. Morrison20 år | 4 | 206 | 0 | — | 0 | 0 | 6.50 |
A. Keena20 år | 5 | 96 | 0 | — | 0 | 0 | 6.53 |
C. Wighton22 år | 2 | 95 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
5 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.