FootSam
FOOTBALL DATA

C. Levein

Uppdrag avslutade

Scotland · 61 år

161 matcher, 4 klubbar mellan 2010 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

161matcher
58–39–64V–O–F
1.32poäng/match
36 %vinstprocent
213poäng
189–197mål
-8målskillnad
48hållna nollor
583964
Bäst iScotland1.46 p/m24 matcher
Svagast iST Johnstone1.12 p/m41 matcher
Bästa säsong20181.49 p/m45 matcher
Flest matcherHeart Of Midlothian96 matcher

136 av 161 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20062026
Dundee Utd2006–2009
Scotland2009–2012
ST Johnstone2023–2024

Poäng per match, period för period

Scotland 2009–20121.4624
Heart Of Midlothian 2017–20191.4192
ST Johnstone 2023–20241.1039
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Dundee UtdScotland2006–2009inga matcher i vår databas
Scotland2009–20122410593031351.46
Heart Of MidlothianScotland2017–2019923525321151081301.41
ST JohnstoneScotland2023–202439127204253431.10

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.46 p/mScotlandpå 24 matcher
Bästa målskillnad+0.05 per matchHeart Of Midlothian116–111 på 96 matcher
Flest matcher96Heart Of Midlothian35–27–34
Flest vinster35Heart Of Midlothianpå 96 matcher
Flest poäng132Heart Of Midlothianpå 96 matcher
Längsta sejour92 matcherHeart Of Midlothian2017–2019

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232010 · Scotland · 1.43 p/m på 7 matcher102011 · Scotland · 1.90 p/m på 10 matcher112012 · Scotland · 0.86 p/m på 7 matcher122017 · Heart Of Midlothian · 1.32 p/m på 34 matcher172018 · Heart Of Midlothian · 1.49 p/m på 45 matcher182019 · Heart Of Midlothian · 1.18 p/m på 17 matcher192023 · ST Johnstone · 1.03 p/m på 30 matcher232024 · ST Johnstone · 1.36 p/m på 11 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Heart Of MidlothianST Johnstonesnitt 1.32match 1161
Starkaste sträckan1.89 p/m+0.57 mot karriärsnittetMatch 3774 · 2017-12-092018-10-23Heart Of Midlothian21 vinster av 38 · 6231
Svagaste sträckan0.92 p/m0.40 mot karriärsnittetMatch 111148 · 2019-08-252024-05-11Heart Of MidlothianST Johnstone8 vinster av 38 · 3352

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-2-3-1 1.36 mot 1.14.

4-4-222 25.9 %1.14 p/m
3-5-211 12.9 %0.55 p/m
4-2-3-111 12.9 %1.36 p/m
3-4-1-28 9.4 %
4-5-16 7.1 %
3-4-2-15 5.9 %
4-3-35 5.9 %
3-4-34 4.7 %
3-5-1-13 3.5 %
5-4-13 3.5 %
4-1-4-12 2.4 %
4-4-1-12 2.4 %
5-3-22 2.4 %
3-1-4-21 1.2 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 85 matcher mellan 2017 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Heart Of Midlothian2017-09-092019-10-30

FöreIan Cathro1.00 31
UnderHan1.38 96+0.38
EfterA. MacPhee1.50 120+0.12

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 2 andraplatser sedan 2006
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18

Ett steg per år från 2007 till 2018, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Scottish CupScotland2018/2019Tvåa
  • League CupScotland2007/2008Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.34 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.97snitt 1.331.61
HögstScotland1.46 p/m på 24
LägstST Johnstone1.12 p/m på 41
Spann0.34 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.12 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför C. Levein med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.