Aberdeen
Premiership 2025/26 · Pittodrie Stadium · Grundad 1903
- Poäng
- 33
- Matcher
- 33
- V–O–F
- 9–6–18
- Mål
- 33–48
- Målskillnad
- -15
- Poäng/match
- 1.00
- Vinstprocent
- 27 %
- P. Leven
- J. Thelin
- Peter Levenfrån 1 nov
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per match, placerad på speldagen. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den dagen, så sista punkten är säsongens snitt.
Anfall och försvar
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
19 mål i första halvlek, 22 i andra (54 % efter paus). Insläppta: 22 och 32 (59 % efter paus).
Bygger på 41 gjorda och 54 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 40 gjorda och 55 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- -0.32 (-23.2 %)
- I ligan
- 9 av 12
- Ligasnitt
- 1.39
- Skillnad
- -0.34 (-24.3 %)
- I ligan
- 10 av 12
- Ligasnitt
- 1.39
- Skillnad
- +0.06 (+4.4 %)
- I ligan
- 7 av 12
Stabilitet
- Ligasnitt
- 27.7 %
- Skillnad
- -1.4 % (-5.1 %)
- I ligan
- 6 av 12
- Ligasnitt
- 27.4 %
- Skillnad
- +14.7 % (+53.5 %)
- I ligan
- 11 av 12
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 5 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
4av 4100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.61
- Skillnad
- -0.25 (-15.2 %)
- I ligan
- 8 av 12
- Ligasnitt
- 1.13
- Skillnad
- -0.39 (-34.7 %)
- I ligan
- 9 av 12
- Ligasnitt
- 0.49
- Skillnad
- +0.14 (+29.7 %)
- Störst i ligan
- 3 av 12
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-18 matcher 21 %
- 3-4-2-16 matcher 16 %
- 3-4-36 matcher 16 %
- 4-1-4-16 matcher 16 %
- 3-4-1-25 matcher 13 %
- 3-5-23 matcher 8 %
- 4-3-1-22 matcher 5 %
- 5-3-21 match 3 %
- 5-4-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 32 | 2880 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.83 | |
| 5 | 450 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.92 | |
| 1 | 90 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5.70 |
Försvarare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 35 | 2939 | 0 | 0 | 3 | 1 | 6.70 | |
| 28 | 2206 | 0 | 0 | 6 | 0 | 6.87 | |
| 29 | 2189 | 1 | 0 | 7 | 1 | 6.71 | |
| 27 | 1862 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.61 | |
| 32 | 1798 | 0 | 2 | 6 | 1 | 6.81 | |
| 18 | 1332 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.63 | |
| 14 | 1102 | 1 | 0 | 4 | 1 | 6.63 | |
| 0 | 946 | 1 | 0 | 3 | 0 | 6.63 | |
| 11 | 807 | 1 | 1 | 1 | 0 | 6.85 | |
| 6 | 327 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.47 | |
| 3 | 224 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.67 | |
| 1 | 61 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7.20 | |
| 3 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.70 |
Mittfältare16
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 28 | 2080 | 2 | 5 | 5 | 0 | 6.93 | |
| 34 | 1545 | 3 | 3 | 5 | 0 | 6.68 | |
| 18 | 1291 | 5 | 0 | 2 | 0 | 6.85 | |
| 20 | 1280 | 3 | 0 | 5 | 0 | 6.78 | |
| 18 | 1046 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6.81 | |
| 12 | 912 | 1 | 1 | 5 | 0 | 6.75 | |
| 14 | 877 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.92 | |
| 14 | 831 | 0 | 0 | 4 | 1 | 6.54 | |
| 14 | 663 | 1 | 0 | 3 | 0 | 6.77 | |
| 10 | 635 | 1 | 1 | 1 | 0 | 6.80 | |
| 18 | 620 | 3 | 0 | 1 | 0 | 6.58 | |
| 14 | 561 | 0 | 1 | 3 | 0 | 6.65 | |
| 15 | 550 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.47 | |
| 13 | 449 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.75 | |
| 8 | 266 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.53 | |
| 2 | 45 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.45 |
Anfallare6
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 35 | 2254 | 9 | 1 | 3 | 0 | 6.65 | |
| 27 | 1054 | 4 | 1 | 6 | 0 | 6.49 | |
| 16 | 1043 | 2 | 2 | 1 | 0 | 6.50 | |
| 4 | 185 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.18 | |
| 2 | 45 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.80 | |
| 2 | 38 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.40 |
3 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.