FootSam
FOOTBALL DATA

Bo Jimmy Thelin

Aktiv

Sweden · 48 år · Aberdeen

352 matcher, 3 klubbar, 2 länder mellan 2016 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

352matcher
148–91–113V–O–F
1.52poäng/match
42 %vinstprocent
535poäng
536–457mål
+79målskillnad
103hållna nollor
14891113
Bäst iIF Elfsborg1.64 p/m222 matcher
Svagast iJonkopings Sodra1.08 p/m60 matcher
Bästa säsong20232.09 p/m34 matcher
Flest matcherIF Elfsborg222 matcher

337 av 352 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20142026
Jonkopings Sodra2014–2017
IF Elfsborg2017–2024
Aberdeen2024–nu

Poäng per match, period för period

IF Elfsborg 2017–20241.64222
Aberdeen 2024–nu1.5170
Jonkopings Sodra 2014–20171.0859
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Jonkopings SodraSweden2014–2017591422236385641.08
IF ElfsborgSweden2017–202422210355643752743641.64
AberdeenScotland2024–nu7031132698981061.51

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.64 p/mIF Elfsborgpå 222 matcher
Bästa målskillnad+0.45 per matchIF Elfsborg375–274 på 222 matcher
Flest matcher222IF Elfsborg103–55–64
Flest vinster103IF Elfsborgpå 222 matcher
Flest poäng364IF Elfsborgpå 222 matcher
Längsta sejour222 matcherIF Elfsborg2017–2024

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012316171819202122232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123IF ElfsborgAberdeensnitt 1.52match 1352
Starkaste sträckan2.32 p/m+0.80 mot karriärsnittetMatch 226263 · 2022-09-042023-10-23IF Elfsborg28 vinster av 38 · 7829
Svagaste sträckan0.87 p/m0.65 mot karriärsnittetMatch 4077 · 2017-05-222018-08-12Jonkopings SodraIF Elfsborg7 vinster av 38 · 3557

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.49.

4-2-3-1140 45 %1.49 p/m
4-3-3116 37.3 %1.48 p/m
4-5-129 9.3 %1.17 p/m
4-4-29 2.9 %
3-4-2-15 1.6 %
3-4-35 1.6 %
4-1-4-12 0.6 %
4-4-1-12 0.6 %
5-4-12 0.6 %
5-3-21 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

IF Elfsborg
4-3-34-2-3-1
200
Aberdeen
4-2-3-1
64
Jonkopings Sodra
4-2-3-14-3-3
47

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 311 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

IF Elfsborg2018-04-022024-06-01

FöreJahngir Jan Mian1.40 5
UnderHan1.64 222+0.24
EfterOscar Karl Niclas Hiljemark1.63 72−0.01

Aberdeen2024-07-132025-11-23

FörePeter Leven2.00 11
UnderHan1.49 69−0.51

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 2 andraplatser sedan 2014
15
16
17
18
19
20
21
22
23

Ett steg per år från 2015 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • AllsvenskanSweden2023Tvåa
  • AllsvenskanSweden2020Tvåa
  • SuperettanSweden2015Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.56 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.93snitt 1.521.79
HögstIF Elfsborg1.64 p/m på 222
LägstJonkopings Sodra1.08 p/m på 60
Spann0.56 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.20 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Bo Jimmy Thelin
  • Rutinerad352 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare117 matcher per klubb i 3 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Bo Jimmy Thelin med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare