Kilmarnock
Premiership 2022/23 · The BBSP Stadium Rugby Park · Grundad 1869
- Poäng
- 31
- Matcher
- 33
- V–O–F
- 8–7–18
- Mål
- 29–58
- Målskillnad
- -29
- Poäng/match
- 0.94
- Vinstprocent
- 24 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per match, placerad på speldagen. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den dagen, så sista punkten är säsongens snitt.
Anfall och försvar
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
19 mål i första halvlek, 19 i andra (49 % efter paus). Insläppta: 34 och 22 (37 % efter paus).
Bygger på 39 gjorda och 60 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 37 gjorda och 62 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.41
- Skillnad
- -0.36 (-25.6 %)
- I ligan
- 10 av 12
- Ligasnitt
- 1.47
- Skillnad
- -0.50 (-33.9 %)
- I ligan
- 11 av 12
- Ligasnitt
- 1.47
- Skillnad
- +0.16 (+11.1 %)
- I ligan
- 11 av 12
Stabilitet
- Ligasnitt
- 26.7 %
- Skillnad
- -5.6 % (-21.0 %)
- I ligan
- 8 av 12
- Ligasnitt
- 26.8 %
- Skillnad
- +12.7 % (+47.3 %)
- I ligan
- 10 av 12
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 6 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
4av 4100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.74
- Skillnad
- -0.05 (-3.0 %)
- I ligan
- 6 av 12
- Ligasnitt
- 1.09
- Skillnad
- -0.67 (-61.5 %)
- I ligan
- 12 av 12
- Ligasnitt
- 0.64
- Skillnad
- +0.62 (+96.4 %)
- Störst i ligan
- 2 av 12
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 3-5-211 matcher 29 %
- 4-4-29 matcher 24 %
- 3-4-2-14 matcher 11 %
- 4-2-3-13 matcher 8 %
- 3-4-1-22 matcher 5 %
- 3-4-32 matcher 5 %
- 3-5-1-12 matcher 5 %
- 3-3-3-11 match 3 %
- 4-2-2-21 match 3 %
- 4-4-1-11 match 3 %
- 4-5-11 match 3 %
- 5-3-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
S. Walker30 år | 28 | 2520 | 0 | — | 1 | 0 | 6.88 |
Z. Hemming22 år | 10 | 900 | 0 | — | 0 | 0 | 6.42 |
Försvarare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
L. Mayo22 år | 34 | 2848 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.69 |
J. Wright27 år | 34 | 2792 | 5 | — | 5 | 0 | 6.92 |
A. Taylor31 år | 32 | 2510 | 4 | 3 | 6 | 1 | 6.84 |
R. Alebiosu20 år | 23 | 1250 | 0 | — | 0 | 0 | 6.45 |
L. Chambers18 år | 14 | 1185 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.68 |
B. Chrisene18 år | 13 | 1048 | 0 | — | 1 | 0 | 6.75 |
C. Stokes31 år | 15 | 838 | 2 | — | 1 | 0 | 6.55 |
J. Dorsett20 år | 11 | 828 | 1 | — | 0 | 0 | 6.75 |
C. Waters26 år | 2 | 126 | 0 | — | 0 | 0 | 6.60 |
Mittfältare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
D. Armstrong24 år | 37 | 2742 | 9 | 7 | 8 | 1 | 7.01 |
R. McKenzie28 år | 36 | 2663 | 0 | 1 | 11 | 1 | 6.58 |
A. Power34 år | 32 | 2187 | 0 | — | 5 | 1 | 6.68 |
L. Polworth27 år | 26 | 1744 | 1 | 2 | 1 | 0 | 6.99 |
L. Donnelly26 år | 22 | 1495 | 2 | — | 8 | — | 6.88 |
D. Watson17 år | 11 | 654 | — | — | 2 | — | 6.42 |
| 13 | 640 | 2 | — | 4 | — | 6.73 | |
B. Lyons25 år | 29 | 623 | 1 | — | 2 | — | 6.68 |
K. McInroy21 år | 12 | 567 | 0 | — | 0 | 0 | 6.59 |
F. Murray23 år | 19 | 510 | 0 | — | 1 | 0 | 6.53 |
B. Alston30 år | 16 | 491 | 0 | — | 0 | 0 | 6.58 |
S. Warnock19 år | 1 | 9 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Anfallare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
C. Doidge29 år | 27 | 1867 | 3 | 1 | 4 | 0 | 6.70 |
| 34 | 1858 | 6 | 2 | 0 | — | 6.65 | |
Jordan Jones27 år | 22 | 1160 | 0 | 1 | 3 | 0 | 6.70 |
K. Vassell29 år | 14 | 1157 | 4 | 2 | 2 | 1 | 6.99 |
I. Cameron21 år | 16 | 632 | 1 | 1 | 2 | 0 | 6.58 |
O. Shaw24 år | 12 | 629 | 0 | — | 1 | 0 | 6.56 |
S. Robinson30 år | 16 | 622 | 2 | — | 0 | 0 | 6.50 |
M. Watkins31 år | 37 | 609 | 1 | 1 | 6 | — | 6.56 |
K. Lafferty34 år | 12 | 600 | 1 | — | 3 | 0 | 6.67 |
B. Wales17 år | 10 | 151 | 0 | — | 0 | 0 | 6.28 |
D. Sotona19 år | 2 | 33 | 0 | — | 1 | 0 | 6.60 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 2 av 42 rader är märkta.
8 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.