FootSam
FOOTBALL DATA

Derek John McInnes

Aktiv

Scotland · 55 år · Heart Of Midlothian

613 matcher, 5 klubbar, 2 länder mellan 2010 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

613matcher
274–139–200V–O–F
1.57poäng/match
45 %vinstprocent
961poäng
831–714mål
+117målskillnad
213hållna nollor
274139200
Bäst iHeart Of Midlothian2.25 p/m20 matcher
Svagast iBristol City1.07 p/m61 matcher
Bästa säsong20252.25 p/m20 matcher
Flest matcherAberdeen344 matcher

374 av 613 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20072026
ST Johnstone2007–2011
Bristol City2011–2013
Aberdeen2013–2021
Kilmarnock2022–2025

Poäng per match, period för period

Heart Of Midlothian 2025–nu2.2520
Aberdeen 2013–20211.77342
Kilmarnock 2022–20251.30139
ST Johnstone 2007–20111.2646
Bristol City 2011–20131.0761
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
ST JohnstoneScotland2007–2011461513183652581.26
Bristol CityEngland2011–2013611714307498651.07
AberdeenScotland2013–202134217871935053506051.77
KilmarnockScotland2022–20251394934561641941811.30
Heart Of MidlothianScotland2025–nu2013614714452.25

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.25 p/mHeart Of Midlothianpå 20 matcher
Bästa målskillnad+1.65 per matchHeart Of Midlothian47–14 på 20 matcher
Flest matcher344Aberdeen178–72–94
Flest vinster178Aberdeenpå 344 matcher
Flest poäng606Aberdeenpå 344 matcher
Längsta sejour342 matcherAberdeen2013–2021

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231025

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Bristol CityAberdeenKilmarnockHeart Of Midlothiansnitt 1.57match 1613
Starkaste sträckan2.21 p/m+0.64 mot karriärsnittetMatch 263300 · 2016-12-232017-10-28Aberdeen27 vinster av 38 · 6935
Svagaste sträckan0.87 p/m0.70 mot karriärsnittetMatch 6299 · 2012-01-142012-11-11Bristol City8 vinster av 38 · 4669

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-2-3-1 1.67 mot 1.62.

4-4-271 25.8 %1.62 p/m
4-2-3-151 18.5 %1.67 p/m
3-5-240 14.5 %1.50 p/m
4-3-324 8.7 %1.25 p/m
3-4-1-222 8 %1.23 p/m
3-4-2-117 6.2 %1.29 p/m
4-4-1-114 5.1 %1.50 p/m
3-4-38 2.9 %
4-1-4-16 2.2 %
3-5-1-15 1.8 %
3-1-4-23 1.1 %
4-5-13 1.1 %
5-3-23 1.1 %
5-4-13 1.1 %
3-3-3-11 0.4 %
4-1-2-31 0.4 %
4-1-3-21 0.4 %
4-2-2-21 0.4 %
4-3-2-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Aberdeen
4-2-3-1
134
Kilmarnock
4-4-23-5-2
123

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 275 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Kilmarnock2022-01-222025-05-14

FöreA. Dyer1.16 74
UnderHan1.32 142+0.16

Heart Of Midlothian2025-07-122025-12-03

UnderHan2.25 20
EfterDerek McInnes2.04 24−0.21

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

3titlar och 7 andraplatser sedan 2007
08
10
12
14
16
18
20
21

Ett steg per år från 2008 till 2021, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • ChampionshipScotland2021/2022Vinnare
  • League CupScotland2018/2019Tvåa
  • PremiershipScotland2017/2018Tvåa
  • PremiershipScotland2016/2017Tvåa
  • Scottish CupScotland2016/2017Tvåa
  • League CupScotland2016/2017Tvåa
  • PremiershipScotland2015/2016Tvåa
  • PremiershipScotland2014/2015Tvåa
  • League CupScotland2013/2014Vinnare
  • ChampionshipScotland2008/2009Vinnare
2 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2007 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Scottish CupScotland2004/2005Tvåa
  • ChampionshipEngland2001/2002Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.18 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.92snitt 1.572.40
HögstHeart Of Midlothian2.25 p/m på 20
LägstBristol City1.07 p/m på 61
Spann1.18 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.29 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Derek John McInnes
  • Rutinerad613 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Derek John McInnes med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare